A pécsi Nemzeti Kosárlabda Akadémia új utat nyit a magyar kosárlabda előtt – hangsúlyozta Rátgéber László, az intézmény vezetője. A fiatal tehetségek lelkesen fogadták a fejlesztés hírét, míg a mesteredző szerint rendkívül nagy lökést kaphat az egész sportág.
Óriási mérföldkő az akadémia életében az új munkacsarnok és kollégium létesítése, az intézmény az összmagyar kosárlabdasportnak kiemelt fontosságú központja lesz, új utat nyit itthon a sportág előtt – jelezte Rátgéber László, a pécsi Nemzeti Kosárlabda Akadémia vezetője.
A kormány február végén döntött arról, hogy idén és jövőre összesen 1,9 milliárd forinttal támogatja az akadémia fejlesztését. Új csarnok épül, három kosárpályával, 400 ember befogadására alkalmas állandó lelátóval, valamint bővíthető mobil lelátóval. A beruházás részeként kiszolgáló-létesítményeket is kialakítanak, és új szálláshelyek is lesznek. A Nemzeti Kosárlabda Akadémia 2015-ben nyithatja meg kapuit.
A Rátgéber Akadémia három év alatt az ország egyik legnagyobb utánpótlásbázisává nőtte ki magát: jelenleg hétszáz gyerek sportol a képzési rendszerén belül, a Magyar Kosárlabda Szövetség pedig hivatalos akadémiaként akkreditálta. Az intézmény programja három alappillérre épült: a tömegesítésre, a minőségre és a modern létesítményre. Rátgéber László elmondta, hogy a létszám további jelentős növelése már nem szerepel a célok között, a jövőben elsősorban a kiválasztásra, a minőségre, a kiváló adottságokkal rendelkező gyerekek tehetséggondozására összpontosítanak.
„Célunk eddig is az értékteremtés volt, ezért újítottuk fel 40 millió forintból a volt pécsi sportiskola tormatermét. Az új csarnok megépítésével világszínvonalú infrastruktúrát kap a Nemzeti Kosárlabda Akadémia. A hangsúly a funkcionalitáson lesz, a három, egymással párhuzamos kosárlabdapályát magában foglaló edzőcsarnokot iskolaidőben az akadémia sportolói használják majd, az iskolai szünetekben pedig edzőtáborokat és nemzetközi tornákat tartunk majd. A kollégiumban egyszerre akár négy csapatot is el tudunk szállásolni” – fejtette ki a Pécs női együttesével kilencszeres bajnok mesteredző, aki megköszönte az önkormányzat támogatását is.
Rátgéber László beszélt arról is, hogy a jelenleg több mint 40 fős edzői kart is csak minőségi szempontok szerint bővítenék tovább. Emellett az eszközpark modernizálása és az edzőképzés is a kiemelt célok közé tartozik.
Kézilabdában hasonló akadémia működik Mocsai Lajos vezetésével.
„Rendszeresen egyeztetünk, a közelmúltban ellátogattam Balatonboglárra, ahol testközelből is megismerkedhettem az ottani tervekkel. A tapasztalatokat a saját akadémiánkon is hasznosítani fogjuk” – emelte ki Rátgéber László.
A pécsi Rátgéber Akadémia növendékei is lelkesen fogadták a fejlesztésről szóló híreket. A 15 éves Kiss Virág, aki a PEAC-Pécs együttesében már az NB I-ben is bemutatkozott, azt mondta: az új edzőcsarnok lehetőséget ad arra, hogy színvonalas és kulturált körülmények között készülhessenek.
„Azért választottam a Rátgéber Akadémiát, mert úgy gondoltam, ez a név jelenti a garanciát a legmagasabb szintű fejlődéshez. Kitartó edzésmunkával szeretnék folyamatosan javítani a technikámon és felkészültségemen, hogy egyre többet tudjak játszani a felnőttek között” – mesélt a céljairól a tavalyi U16-os Eb-n bronzérmes válogatott kulcsjátékosa.
A 17 éves Pongó Marcell szerint profibbá válik az akadémia az új csarnok megépítésével. „Sokkal több lehetőségünk lesz edzeni, akár szabadidőnkben is lemehetünk gyakorolni” – hívta fel a figyelmet a fiatal kosárlabdázó.
Vígh László kormánybiztos, az építtető Nemzeti Sportközpontok vezetője emlékeztetett rá, hogy az utóbbi hónapokban számtalan olyan döntés született, amelyik kulcsfontosságú a magyar sport és a magyar fiatalok szempontjából.
„Szerencsére nem csak beszélünk arról, hogy a sport stratégiai ágazat, hanem teszünk is érte, hogy így legyen. Ez a beruházás egy újabb fontos lépés annak érdekében, hogy a sportlétesítmény-fejlesztés területén ledolgozzuk az elmúlt évtizedek lemaradását. Azt gondolom, hogy a sportszerető emberek, különösen azok, akik szeretnék, hogy a magyar kosárcsapatok ismét Európa élvonalához tartozzanak, egyetértenek velem abban, hogy ennek a sportágnak mindenképpen szüksége van egy világszínvonalú edzőbázisra” – mondta Vígh László. A kormánybiztos azt is hozzátette: az egész országban sorra indulnak az újabb és újabb sportcélú beruházások, hiszen a 16 kiemelt sportág létesítmény-fejlesztésére is több mint 4 milliárd forint jut a következő években.
(Forrás: MTI)