RG: korrupciós ügybe bukott bele a teljes vezérkar

RG: korrupciós ügybe bukott bele a teljes vezérkar

2013. 07. 11.
Megosztás

Több mint fél évig tartó belső nyomozást követően a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) példátlanul szigorú döntéssel eltiltotta a ritmikus gimnasztika technikai bizottság hat jelenlegi és egy volt tagját, ezzel gyakorlatilag kiürítve a sportág szakmai irányító testületét.

Az érintettek a vád szerint szervezett csalássorozat résztvevői – illetve irányítói – voltak a bukaresti (2012. november 19-24.), moszkvai (2012. november 28.-december 2.) és alicantei (2012. december 5-9.) nemzetközi bírói vizsgákon.

Elsőként a bukaresti vizsga került gyanúba, mikor a pontszámokat és százalékos eredményeket megvizsgálva felvetődött, hogy a nemzetközi bírói tesztet többen a megoldásokat előre tudva tették le, majd ugyanez a hír terjedt el a másik két vizsgával kapcsolatban is. A vád szerint a technikai bizottság tagjai elősegítették a vizsgamegoldások kiszivárgását, illetve jogosulatlan bónuszokat biztosítottak bíróknak előnyökért cserébe – ezek lehettek akár anyagi előnyök (aktív korrupció), illetve „kölcsönös segítségnyújtás” egymás tornászainak a versenyeken (tehát a pontszámok manipulációja).

Az ügy vizsgálatára kinevezett fegyelmi testület hónapokig tartó nyomozás után meghozott első ítélete szerint az aktív korrupcióra nincs elég bizonyíték, bár a szabálytalanságok és a kiszivárgás ténye is bizonyítást nyert. A bizottság „gyanúsnak” minősítette az eredményeket, ugyanakkor az ártatlanság vélelmét alkalmazva lezárta az eljárást, egyértelmű bizonyíték hiányában. Nem sokkal később Bruno Grandi, a Nemzetközi Tornaszövetség elnöke élve jogkörével megvétózta a fegyelmi bizottság döntését, mondván, a döntéssel ellentétben több vád is megfelelően beigazolódott. További nyomozást követően a feljebbviteli bizottság meghozta döntését, mellyel gyakorlatilag lefejezte a sportág irányító testületét.

A technikai bizottság 2012-ig hivatalban levő elnökét, a lengyel Maria Szyszkowskát kizárták a FIG-ből, bírói papírjait visszavonták, tiszteletbeli FIG-tagságát megszüntették, a sportágban folytatott mindennemű tevékenységtől eltiltották. A lengyel sportdiplomata a jövőben nem kaphat akkreditációt a FIG egyetlen eseményére sem.

2014. december 31-ig eltiltották a 2008–12 közötti technikai bizottság hat tagját, akik egyben a jelenlegi szakmai irányító testületnek is a tagjai: a jelenlegi bizottsági elnök orosz Natalija Kuzmina, valamint a bolgár Maria Gigova, az olasz Daniela Delle Chiaie, a japán Szekita Sihoko, az egyiptomi Noha Abu Sabana, illetve az amerikai Caroline Hunt is „büntetőpadra kerül”. Egyikük sem vizsgáztathat bírókat, vagy felügyelheti versenyen a bírók munkáját a jövőben. Mindannyiukat kizárták a legfelső bíráskodási testületből is, ennek tagságára nem is pályázhatnak. A jelenlegi héttagú technikai bizottság hat tagja tehát eltiltását tölti, egyedül az 2012-ben a „belső körbe" bekerült mexikói Laura Acosta nem érintett a korrupciós botrányban. Hivatalos figyelmeztetést kapott az ügyben érintett spanyol szövetségi szakértő, Pancrasia Sirvent Mut.

A FIG elrendelte az összes, a három érintett helyszínen letett nemzetközi bírói vizsga visszavonását is – ez ötvenhat bírót érint. A vizsgálat Frankfurtban, a FIG elnöki különbizottsága előtt kell letenni, a különbizottság dönt egyben az augusztus végi, kijevi világbajnokság bíróküldéséről is. Mivel a hetekben két rg-világesemény is zajlik – Kazanyban az Universiade, Caliban a világjátékok –, a bírói engedélyek visszavonásának hatálya július 31., különben nem lehetne megrendezni a két versenyt. Mindkét viadalon indul magyar tornász, Kazanyban Soós Viktória, Caliban Vass Dóra.

A kijevi világbajnokságon külön monitoring-testület figyeli a bíráskodást a FIG-alelnök kanadai Slava Corn vezetésével. Az érintettek 21 napon fellebbezhetnek a döntés ellen.

A kirobbant korrupciós ügy valószínűleg a legsúlyosabb a ritmikus gimnasztika történetében, bár vezető tisztviselők és bírók buktak már korábban is. Az ukránok „főnöke", Irina Gyerjugina 2000-ben bukott le, mikor öt másik bíróval együtt szándékos diszkriminációt alkalmazott Jelena Vitricsenkóval szemben. Gyerjugina ráadásul saját honfitársát pontoztatta le, mivel nagyon rossz volt kapcsolata Vitricsenkóval... 2008-ban Gyerjuginát újra eltiltották, a mostani botrány viszont az első, amiben a teljes technikai bizottság – beleértve a legerősebbnek számító orosz lobbit is – érintettnek bizonyult.

A döntés – és az, hogy bebizonyosodni látszik a sportág szakmai irányító testületének teljes érintettsége – ugyanakkor kérdéseket vet fel az elmúlt évek világversenyeinek eredményeivel, vagy akár az olimpiai kvalifikációval kapcsolatban.

A pontozás manipulációjában leginkább érintettek valószínűleg a közvetlen élmezőny mögött elhelyezkedők lehetnek: nem véletlen, hogy az olimpiáról lemaradó román Alexandra Piscupescu fekete karszalaggal tüntetett a kvalifikációs versenyen tapasztaltak miatt, Vass Dóra is célzott arra, hogy valós helyett sportdiplomáciai rangsor született, a ciprusi Hrisztalleni Trikomiti kvalifikációjának jogosságát, vagy a lengyel Joanna Mitrosz extrém magas pontszámait pedig sokan megkérdőjelezték – és ez csak egy verseny a sokból... A mostani döntés persze nem garancia semmilyen megtisztulásra – az is kérdés, hogyan határoz a fellebbviteli bizottság –, de a FIG hosszú idő óta először „csapott szét” a ritmikus gimnasztika irányítói között.

(A képen:Alexandra Piscupescu az olimpiai kvalifikációs versenyen fekete karszalaggal demonstrált)

(Forrás: NSO, Fotó: Tom Theobald)