Sport és történelem: Élő történelemóra a Kassai-völgyben

Sport és történelem: Élő történelemóra a Kassai-völgyben

2013. 04. 18.
Megosztás

Az elmúlt hét végén rendezték az évad első lovasíjász versenyét, fedett pályán, a Kassai-völgyben.

Tízenhárman szálltak nyeregbe Kaposmérőn, hogy megküzdjenek a győzelmi címért.
Az első helyen Kassai Lajos végzett.

Élő történelemóra a Kassai-völgyben

1990 óta kerülnek megrendezésre azok az élő történelemórák, melyek a népvándorlás kori harcmodort és életformát mutatják be. A programok 20 éve folyamatosan bővülnek, a látnivalók színesednek, és ma már az idelátogatók teljes képet kaphatnak őseink harcmodoráról, fegyverzetéről, életmódjáról.

Az alapító mesterről

Kassai Lajos a modernkori lovasíjászat megteremtője. Mind a mai napig a sportág veretlen világbajnoka. Rendszeres edzőtáborokat tart az Egyesült Államokban, Kanadában, Európában. Bemutatóival bejárta az egész világot. Jelenleg 14 országban van a Kassai Lovasíjász Iskola alapelvei szerint működő lovasíjász központ. A Lovasíjászat című könyv szerzője, amely megjelent angolul és németül is. Számtalan kitüntetés birtokosa, a legmagasabb elismerés, amelyben részesült a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztje. Négy Guinness világrekord fűződik a nevéhez, ő az egyetlen ember, aki képes volt váltott lovakon 24 órán keresztül megállás nélkül lovasíjászni (2006). Legutóbbi világrekordján (2009) a Budapest Sportarénában több mint 8000 néző jelenlétében 12 feldobott korongot lőtt le vágtató ló hátáról 17,80 mp alatt. Kassai Lajos az életét tette fel arra, hogy őseink harcmodorát a lehető leghitelesebben mutassa be.

A Kassai-völgy

A Kaposmérő mellett elterülő Kassai-völgy a 80-as évek végétől épül és szépül. Jelenleg ez a hely a lovasíjászat világközpontja. A világ minden részéről fogad tanulni vágyókat és teret ad nemzetközi versenyeknek, edzőtáboroknak, valamint évente itt kerül megrendezésre a lovasíjász világtalálkozó.

A Kassai-féle lovasíjász módszer tavaly felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség magyar jegyzékére.

A program részletes leírása:

1.10:00. A kaposmérői bemutatóterem megtekintése.

A bemutatóteremben kézimunkával és a legmodernebb technológiák felhasználásával készült íjak, nyilak, lovasíjász nyergek, egyéb lovas- és íjászfelszerelések láthatók. A bemutatóterem megtekintése után a csoport a helyi vezetővel együtt indul tovább a Kassai-völgybe, a többi programpont helyszínére.

Helyszín: Kaposmérő, Rákóczi út 122. (a falu Kaposfő felé eső vége a 61-es főúton, a 128-as km-nél).


2.10:30. A tárlat megtekintése a Lovagteremben.

A világon egyedülálló látványosság a népvándorlás korát idéző lószerszámokból és fegyverekből készült tárlat.

Helyszín: A Kassai-völgy, megközelíthető: Kaposmérő főutcájában (61-es főút) a Rákóczi út 114 és 116-os házak között csatlakozó földúton. 800 m megtétele után egy tábla jelzi a parkolási lehetőséget a Völgy bejárata előtt.

3.10:45. A honfoglalás kori harcmodor bemutatása.

Kassai Lajos bemutatója a lovasíjászat legmagasabb szintjével ismerteti meg a látogatót. A nyereg, a lószerszám, a fegyverek, mind ősi történelmünket idézik. A bemutató során betekinthetünk azokba a lovasíjász edzésmódszerekbe, melyek alapját képezték őseink csatára való felkészülésének is. Félelmetes gyorsaság és pontosság jellemzi a lendületes bemutatót.

Helyszín: A fedett lovasíjász pálya.

4.11:15 Lovaglás és íjászat.

Minden látogató lóra ülhet egy kis kör erejéig, majd kipróbálhatja az íjjal való lövést.

Helyszín: Fedeles lovarda.

5.Magyar őshonos állatfajták megtekintése.

A Völgy 15 hektáros területén, szabadon él a 12 speciálisan felkészített lovasíjász ló (shagya és arab telivérek), bivalyok, szürke marhák és mangalicák. Így lehetőség van természetes környezetükben megismerkedni az őshonos magyar állatokkal, betekinteni életükbe.

6.12:00 Beszélgetés a jurtában.

Kassai Lajos személyesen mutatja be a jurtát, a beszélgetés témája pedig őseink életmódja, szokásai, harcmodora.

Helyszín: A Völgyben felállított, Európában egyedülálló 170 éves muzeális értékű kazah jurta.

Néhány kérdés, melyekre választ kaphatunk az élő történelemóra során:

Miért hívjuk őseink íját visszacsapó összetett íjnak? Milyen távolságban használták hatékonyan ezt a fegyvert? Mennyi egy nyílvessző repülési sebessége? Milyen fegyvereket használtak még? Milyen csatákban vettek részt őseink a 9-10. században? Mi jellemezte őseink harcmodorát? Miért használtak a magyarok jurtát? Milyen állataik voltak? Melyek azok a vallások, amelyeket őseink már ismerhettek a 9. században? Miért mondjuk azt, hogy mennyezet? Honnan ered az a kifejezés, hogy az isten fáját? Honnét ered az a szólás, hogy megütöd a bokádat?

Tájékoztató információk az élő történelemórákról:

Az élő történelemórákat csoportok számára tartjuk, előzetes bejelentkezés alapján.
Általánosan választható időpontok: kedd és csütörtök 10: 00 – tól.

Egy gyermek (5 éves kortól) illetve tanuló (középiskolás korral bezárólag) belépőjegy ára 1500 Ft. Ahhoz, hogy a program rentábilis legyen, minimum 20 főnek kell összegyűlnie. Amennyiben egy jelentkező csoport létszáma ezt nem éri el, úgy megpróbáljuk ezt szervezéssel, csoportok összevonásával létrehozni. Így lehetőség van arra, hogy kisebb létszámú – akár 4-5 fős csoportok is, vagy az egyéni látogatók részt vegyenek az élő történelemórákon.

A 2,5 órás program díja diákcsoportnak 30 főig 45.000.- Ft, felnőtt csoportnak 60.000.- Ft. 30 fő feletti létszám esetén 1.500.- Ft a gyerekek, és 2.000.- Ft a felnőttek részvételi díja. A részvételi díjat a program elején a Kaposmérő, Rákóczi út 122. címen kell befizetni. A program végeztével a csoportnak el kell hagynia a Völgyet.