Igy készül London
Dr. Nagy Zsigmondnak a MOB nemzetközi igazgatójának előadása
Előszó
A Pekingi Olimpiával nem tudja, de nem is akarja London felvenni a verseny. A 2012. évi Játékok sem méreteiben, sem költségeiben nem lesznek azonosak a Pekingi Olimpiával, de a brit szervezők ettől a fölösleges összehasonlítástól kifejezetten elzárkóznak. Ellenben London nagyon európai és nagyon brit lesz. Ezenfelül a londoni csapat több újítást és módosítást is be kíván vezetni, amely elsősorban az Olimpiai Mozgalom érdekeit szolgálja. Így költséghatékonyabb és környezetkímélőbb, valamint innovatív lesz London 2012-ben. A résztvevők városon belüli mozgása főleg a tömegközlekedésen fog alapulni, amely történhet akár metróval, akár elektromos buszokkal, akár villamos vonattal, vagy akár kerékpárral. Az bizonyos, hogy London egy paradigmaváltást valósít meg azzal, hogy a modernkori kihívásoknak próbál megfelelni és ezzel az Olimpiai Mozgalom céljait igyekszik szolgálni. Hatalmas a várakozás és az érdeklődés London iránt, ezt pedig többek között bizonyítja, hogy nemcsak az európai nemzetek, de a tengeren-túli országok sokasága a Brit fővárosra figyel évek óta.
LOCOG, a szervezőbizottság
Köztudott, hogy a LOCOG elnökének, az olimpiai bajnok középtáv futó Sebastian Coe, szingapúri beszédének köszönhetően nyerte el London az olimpiai rendezési jogot 2005-ben. A kihirdetést követően azonnal felálló szervezőbizottság vezetőjének értelemszerűen a Lord Coe-t választották. A Nemzetközi Tenisz Szövetség korábbi főtitkárnőjét és neves tensiz játékost, Debbie Javens-t, pedig a sportigazgatónak nevezték ki, aki nőként először tölti be ezt a posztot. Szintén elsőként jutnak a sportolók igazán döntési, sőt valójában vétójoghoz azzal, hogy a LOCOG sportolói bizottsága jelentős ellenőrzési, és jóváhagyási jogköröket gyakorol úgy a tervezés, mint a végrehajtás során.
Helyszínek
A Londoni Olimpiai Játékok három nagy zónára alapulnak, így elsőként az Olimpiai Park, másodikként a Belvárosi és végül a Themes zóna.
Az Olimpiai Park 7 sportág létesítményeinek és az Olimpiai Falunak lesz az otthona London Stratford városrészében. Itt fogják bonyolítani az atlétika, kosárlabda, kézilabda, kerekpár, BMX, gyeplabda, uszodai sportok. A Themes zónában található az ExCeL (Asztalitenisz, Birkózás Judo, Ökölvívás, Súlyemelés, Taekwondo, Vívás), North Greenwich Arena (Tornát, Kosárlabda döntők) Greenwich Park (Lovaglás, Öttusát), és a Royal Artillery Barracks, ahol a Sportlövészetet fogják rendezni.
A Belvárosi zóna igazi londoni látványosságokat ígér ugyanis a Royal Parks, Horse Guards Parade, Lords Cricket Ground, Wembley és Wimbledon rendkívüli helyszínei lesznek a házigazdái a röplabdának, strandröplabdának, triatlonnak, hosszútávú úszásnak, országuti kerekpárnak, íjászatnak, tenisznek és a labdarúgás döntőinek.
London külterületén rendezik az evezést és síkvízi kajak-kenut (Eton), a szlalom kajak-kenut (Broxbourne) és hegyikerékpárt (Hadleigh Farm). A vitorlázó versenyek központja a Londontól mintegy 240 kilométerre dél-nyugatra fekvő festői szépségű öböl, Weymouth lesz. Újdonság, hogy az evezős és kajak-kenu versenyzők saját Olimpiai Falut kapnak Royal Holloway egyetem területén, amely kb 20-25 percnyi autóútra található a híres Eton-i kollégium evezős pályájától.
A labdarúgás lévén nemzeti sport az egész országra kiterjedően kerül megrendezésre, így a legnevezetesebb focistadionokban rendezik a selejtezőket. Az edzés helyszínek a NOB előírásával összhangban és nemzetközi sportszövetségek kritériumai alapján kerültek kiválasztásra és mindegyik legfeljebb 30 percnyi utazási időre található az Olimpiai Falutól.
Érdekességként érdemes megjegyezni, hogy a számunkra tavaly ősszel jelentőssé vált Crystal Palace sportközpont, ahol az öttusa világbajnokságon oly kiváló eredmények ért el a magyar válogatott nem szerepel sem a versenyhelyszíne, sem az edzéshelyszínek listáján tekintettel az Olimpiai Falutól mért 50 perces utazási időre.
Olimpiai Falu
Szemben az Athéni és Peking Olimpiai Falukkal a Londoni Falu kisebb lesz, de a lakónegyed mérete változatlanul 14 hektárnyi lesz, ezzel biztosítva a sportolók nyugalmát és zavartalan részvételét. A lakónegyed 11 6-11 emeletes házból fog állni tükrözve London városias formáját. Méretének köszönhetően szinte minden létesítmény az Olimpiai Parkon és az Olimpiai falun belül gyalogosan megközelíthető lesz, ezzel is csökkentve a környezeti terhelést. A sportolók számára azonban a legfontosabb, hogy az Olimpiai Faluból a versenyzők 73%-a kevesebb mint 15 perc alatt a versenyhelyszíneikre tudnak jutni. A Belvárost és az Olimpiai Parkot eddig még soha nem látott „Gerely” elnevezésű villámvonat fogja összekötni, amely mintegy 7-8 perc alatt röpíti a látogatókat az Olimpiai Parkba.
Egy évvel a Játékok előtt
London fogadalmat tett, hogy minden létesítmény készen fog állni egy évvel a Játékok előtt, és minden létesítményt előzetesen meg lehet majd tekinteni és ki lehet majd próbálni. Ezt a tervet London egészen biztosan meg fogja tudni valósítani.
Budapest, 2010. május 05.
Dr. Nagy Zsigmond