Teljesítményfokozó sporttáplálkozás

2012. 03. 17.
Megosztás

A sporttáplálkozás ismertetéséhez tudni kell, hogy mit értünk sport alatt, mivel a sport fogalmának értelmezésétől függ, hogy a sporttáplálkozásnak mi a feladata.

Más javaslatokat ad a dietetikus, ha a sportot magát egészségmegőrzés-centrikus megközelítésben értelmezi, és mást javasol, ha a sportot a teljesítmény oldaláról szemléli. A teljesítményfokozó sporttáplálkozás a teljesítménycentrikus megközelítésen alapul.

Hazánkban a sporttáplálkozásban - ahogy a sporttudomány más témaköreiben is - az egészségcentrikus megközelítés terjedt el, pedig ezen szemléletet az alkalmazott gyakorlat sok esetben a sportoló egészségének megóvása érdekében is cáfolja!

Ez az „egészségcentrikus" szemlélet - az egészség mint cél - tudathasadásos helyzetet eredményez.

Olyan - sokszor egyetlen csoport számára sem használható - írások, könyvek, dietetikai javaslatok születtek, amelyekből az egészségsportoló megtanulhatta a veszélyes fogyasztó technikákat, míg a versenysportoló 3-4 oldalba sűrítve csak felületesen és évtizedes lemaradással ismerhette meg az étrend-kiegészítés csínját-bínját.

A „Teljesítményfokozó sporttáplálkozás" című könyv a modern sporttáplálkozás és a teljesítményfokozás más módszereinek évtizedek óta tartó folyamatos a fejlődésének eredményeit, szemléletét és gyakorlatát mutatja be, a könyv kiemelt célja, hogy alternatívát nyújtson az utóbbi évek sokszor elavult ismereteken és bulvárirodalmon, reklámkiadványokon alapuló és esetenként piaci önérdekeltségeket is tükröző „szakkönyveivel" szemben.

A jelenleg általánosan elfogadott, elavult dogmák megkérdőjelezésével, az idáig magyar nyelven elérhetetlen információk hozzáférhetővé tételével segít a hazai sporttudomány színesebbé és gyakorlatiasabbá, sportolóinkkal végzett munka színvonalasabbá tételében.

Ízelítő a könyv tartalmából:

A sport és a sporttáplálkozás eredete
A sportteljesítmény élettani háttere;
Szabadidő- ill. versenysportolók táplálkozása;
Folyadékháztartás és sport;
Táplálkozási terv kialakítása;
Szénhidrát töltési technikák;
Népszerű étrend-kiegészítők a teljesítményfokozásban;
Sérülések (ízületi-, izom-, csont-, hő-, agy- stb.) étrendi kezelése;
Emésztő-, immun-, idegrendszer étrendi támogatása;
Funkcionális élelmiszerek;
stb.

A több, mint 300 oldalas „Teljesítményfokozó sporttáplálkozás" című könyv 2012 tavaszán (április közepén) jelenik meg.