A kínai fővárosban kialudt a február 4-én meggyújtott olimpiai láng, ezzel vasárnap hivatalosan is befejeződött Pekingben a XXIV. téli olimpia, amely a magyarok számára több szempontból sporttörténelmi jelentőséget hozott.
A helyi idő szerint vasárnap esti záróünnepségre a 80 ezres Madárfészekbe a pandémia miatt mintegy 60 ezer nézőt engedtek be. Az "egy világ, egy család" mottójú program közel másfél óráig tartott a végére mínusz tíz fokos hidegben, a központi eleme Li Paj kínai költő közel 1300 éves versében megénekelt és a megnyitón elkezdett hópehely-történet folytatása volt. A program részeként a hatalmas kivetítőkön felelevenítették az olimpia legemlékezetesebb, legdrámaibb pillanatait is.
Először a résztvevő nemzetek zászlajával vonult be az országok egy-egy sportolója. A magyar lobogót Kónya Ádám sífutó hozta be a Nemzeti Stadionba. A magyar olimpikonok közül már csak ő maradt Pekingben, illetve a műkorcsolyázó Magyar Márk.
A pekingi csapatunk irodája arról számolt be, hogy Magyar Márk vasárnapi PCR-tesztje negatív eredményt hozott, a kínai hatóságok pedig hozzájárultak ahhoz, hogy ha hétfőn kora reggel nem lesz tünete, elhagyhatja a karanténszállodát és a MOB-csapattal hazautazhat helyi idő szerint hétfőn délelőtt.
A zászlósok mögött közösen, együtt jöttek be a nemzetek sportolói. Többük nyakában ott volt a napokban megszerzett érmük.
A női 30 és a férfi 30 kilométeres sífutás ünnepélyes éremátadása következett, majd az önkéntesek hat képviselőjének a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottságába újonnan beválasztott ötszörös olimpiai bajnok francia sílövőlegenda, Martin Fourcade, valamint a 2018-as szlalomgyőztes svéd Frida Hansdotter adta át a jelképes köszönőajándékokat, egy-egy díszes lámpást.
A görög és az olimpiai himnusz után bemutatkozott a négy év múlva esedékes játékok házigazdája, Milánó és Cortina d'Ampezzo is. Az olasz szervezők ünnepélyes keretek között átvették Pekingtől az olimpiai lobogót.
Ígéreteik szerint a 2026-os játékok az emberiség és a természet harmóniájáról szólnak majd, a programjuk pedig a "kettősség, együtt" elnevezéssel fut. Hangsúlyozták, ez lesz az első olimpia, amelynek hivatalosan két város ad otthont, ráadásul két tartományban, Lombardiában és Venetóban. Milánó képviseli majd a várost, az emberiséget és a jövőt, míg Cortina a hegyeket, a természetet és a fenntarthatóságot.
Caj Csi, a szervezőbizottság elnöke minden közreműködőnek köszönetet mondott, aki hozzájárult a sikeres rendezéshez. Arról beszélt, hogy 16 felejthetetlen napon át a világ legjobb sportolói mutatták meg: közös szenvedélyük által képesek erős barátságokat kötni. Kiemelte az összefogást, melynek eredményeként az összes versenyt le tudták bonyolítani a koronavírusos időszakban. Mint mondta, büszke mindenkire, aki elhivatottan tett ezért, egyúttal kiemelte, hogy Peking az első olyan város, amely nyári és téli olimpiát is rendezett.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke azzal kezdte, hogy ámulatba ejtette őt a sportolók teljesítménye. Mindannyian a legjobbjukért küzdöttek, és megható volt, hogy még az ellenfeleiknek szurkoltak, hogy ők is a legjobbat hozzák ki magukból.
"Nemcsak tiszteltétek, de támogattátok is egymást" - mondta a sportolóknak, hozzátéve, olyanok is összeölelkeztek, akiknek az országa ellenséges egymással.
"Az olimpiai közösségben mind egyenlőek vagyunk, ezt bizonyítottátok ti" - folytatta, kiemelve, hogy az olimpia egyesítő ereje erősebb, mint a megosztani akaróké.
"Ti valóban adtok egy esélyt a békének" - hangoztatta.
Ő is köszönetet mondott a szervezésben közreműködőknek, az önkénteseknek, és kitért rá, hogy a versenyek kiváló létesítményekben zajlottak, nagyszerű volt a szervezés, a résztvevők felejthetetlen élményekkel gazdagodtak. Beszéde végén pedig hivatalosan lezárta az olimpiát.
Thomas Bach beszéde angol nyelven itt olvasható.
A résztvevő országok zászlói alkotta kör közepén ünnepélyesen eloltották az olimpiai lángot. Ezzel hivatalosan is véget értek a pekingi téli játékok. A ceremónia tűzijátékkal zárult.
Pekingben 91 ország közel 2900 versenyzője - köztük 12 magyar - indult.
A magyarok egy arany- és két bronzéremmel zártak a rövidpályás gyorskorcsolyázók révén. Liu Shaoang győzött 500 méteren, ezzel ő lett az első magyar egyéni téli olimpiai bajnok. Harmadik volt 1000 méteren és a vegyesváltóban. Utóbbiban futott még testvére, Liu Shaolin Sándor, valamint Krueger John-Henry, Jászapáti Petra és Kónya Zsófia. 1500 méteren Liu Shaoang negyedik, Liu Shaolin hatodik volt, akárcsak a négy éve bajnok férfiváltó. Így a magyar küldöttség a téli játékok történetében először szerzett egy éremnél többet, és először tudott húsz olimpiai pontot gyűjteni.
Az éremtáblán Magyarország a 20. helyen végzett, az 1-6. helyezéseket figyelembe véve a ponttáblázaton pedig 19. lett.
(Fotó: MOB/Szalmás Péter)