A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) 2016/17-es tanév versenyrendszerében legkiemelkedőbben szerepelt köznevelési intézményeket díjazták csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémián. Az ünneplőket Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is köszöntötte; a díjátadón részt vett Lehmann László, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára is.
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy a testnevelők munkája azért fontos, „mert az ő kezükben vannak a jövő büszkeségei". Egyúttal köszönetet mondott a pedagógusoknak, tanároknak és edzőknek azért az áldozatos munkáért, amellyel a háttérből segítették hozzá a diákokat a kiemelkedő eredmények eléréséhez. Hozzátette, hogy a versenyrendszernek köszönhetően az idei tanévben immár 31. alkalommal kerül előtérbe a teljes körű iskolai sporttehetség-gondozás, amely jelentős mértékben hozzájárul a jövő sportnemzedékének kineveléséhez".
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke köszöntőjében kiemelte, az MDSZ rendezvénye is bizonyítja, a sport, a tudomány és az oktatás összefonódik egymással, s ugyanakkor erősíteni is tudja egymást. Kijelentette: örömmel tölti el, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia a Magyar Diáksport Szövetség segítségével hosszú ideje sikeresen bonyolítja le azokat a szellemi sportvetélkedőket, amelyeken több száz iskola több ezer diákja méri össze tudását, ezzel hozzájárulva az olimpiai eszme terjesztéséhez.
„Néhány hete jártam itt a Magyar Tudományos Akadémia impozáns épületében, amikor bemutattuk azt a frissen megjelent könyvet, amit Berzeviczy Albertről írtak. Ez a nagyformátumú politikus egyfelől több mint három évtizeden keresztül volt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke – másrészt pedig alapítója és első elnöke volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak is. Az ő gondolkodásmódjában még természetes módon összetartozott a szellemi, tudományos terület és a sport, - mindkét terület egyaránt fontos volt neki, és mindkét terület sokat köszönhet neki. Azért is emlegetem fel az ő példáját, mert hajlamosak vagyunk azt hinni a 21. században, hogy ezek egymástól távol álló területek, hogy van, akinek a testedzés, van, akinek meg a szellem tornáztatása a területe. Hogy ez mennyire nem így van, azt jól mutatja ez a mai rendezvény is – mert Berzeviczy Albert is biztos boldog lenne, ha látná: a sport, a tudomány, a tanulás ma is összefonódik, tudja egymást támogatni, erősíteni” - mondta Kulcsár Krisztián.
Hozzátette: a mai díjátadó értékes és fontos a Magyar Olimpiai Bizottságnak is, hiszen ápolja, élteti a következő nemzedékekben az olimpiai mozgalom szellemiségét, egyetemes értékeit.
„Én magam, mint sportoló résztvevőként nem is, szülőként azonban kapcsolatba kerülhettem személyesen is veletek, mert Viktor fiam érmet is nyert, és mondhatom, nagyon büszke is volt rá. Köszönet illeti azokat az oktatási intézményeket, a testnevelőket, edzőket, intézményvezetőket, a támogatókat, a szülőket, szövetségeket, a Magyar Diáksport Szövetséget, akik azért dolgoznak, hogy az események több ezer magyar diák számára lehetőséget adjanak a megmérkőzésre” - fogalmazott a MOB elnöke.
A sportvezető arról is beszélt, örömmel tölti el, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia hosszú évek óta sikeresen szervezi a Mező Ferenc szellemi versenyeket közösen a Magyar Diáksport Szövetséggel, mert ennek során több száz iskola több ezer fiatalja méri össze olimpiatörténeti tudását, ezzel is népszerűsítve az olimpiai mozgalmat, olimpiai eszmét.
„A mai nap jól mutatja a sportkarrierben rejlő lehetőségeket, egy hosszú folyamat elejét meg a kiteljesedését: most itt Veletek találkozunk, este pedig az év sportolóit, csapatait, edzőit köszöntjük majd a Nemzeti Színházban. Azt kívánom, minél több fiatal járjon be sikeres sportkarriert, köszönthessünk Benneteket majd eskütételeken, díjátadásokon, akár a maihoz hasonló kiemelkedő eseményeken is; a testnevelőknek, intézményvezetőknek pedig legyen kitartásuk még hosszú időn át a szervezéshez” - zárta köszöntőjét Kulcsár Krisztián.
Balogh Gábor, az MDSZ első embere elmondta, hogy a 2016/17-es tanévben 270 ezer diák vett részt a versenyeken, közülük mintegy 18 ezren jutottak be a sportági döntőkbe. A díjazottakon kívül mindannak az ötezer pedagógusnak is köszönetet mondott, akik - mint fogalmazott - lelkesedésükkel és kitartó, motiváló munkájukkal több mint 30 éve tartják működésben a versenyrendszert. Emlékeztetett rá, hogy decemberben ötpárti egyetértésben született parlamenti határozat arról, hogy szeptember utolsó pénteke a magyar Diáksport Napja.
Ezután Szabó Tünde, Kulcsár Krisztián és Balogh Gábor elismerő okleveleket és plaketteket adott át a diákolimpiákon legsikeresebben szerepelt iskolák képviselőinek. Az MDSZ 16 iskolát, 20 testnevelő tanárt, valamint a kitűnő rendezvényszervezésért három megyei szervezetet jutalmazott.
Az általános iskolák között a Kazincbarcikai Pollack Mihály Általános Iskola volt a legeredményesebb, megelőzve a tavaly legjobb Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskolát és a Kiskunfélegyházi József Attila Általános Iskolát. A középiskolák versenyében a veszprémi Vetési Albert Gimnázium lett az első, a Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma a második, s a Budapest VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium a harmadik. Ismét külön értékelték azokat az iskolákat, amelyekben kétszáznál kevesebb diákot oktatnak. Ebben a kategóriában a Nemesnádudvar-Érsekhalma Német Nemzetiségi Általános Iskola bizonyult a legjobbnak. Kiosztották az Egészségfejlesztő testmozgás és egészséges életmód díjakat is, amelyet három-három általános és középiskola kapott meg. Szintén elismerésben részesítették a 19 megye, valamint Budapest legeredményesebb testnevelő tanárát, valamint díjat kaptak a legjobb diákolimpiai rendezvények szervezői is. A rendezvény zárásaként a Becsületes játék - fair play díjat Krupa Eszter, a Szügyi Madách Imre Általános Iskola tanulója vehette át azért, mert a debreceni atlétikai bajnokságon jelezte a versenybíróknak, hogy az egyik sorozatban egy másik ugró nála jobb eredményét tévedésből az ő neve mellé írták be.
(MOB-MTI, fotó: MOB/Szalmás Péter)