A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) 2024-ban ünnepelte megalakulásának 129. évfordulóját. A MOB az egyik legidősebb, ma is működő civil szervezet. Nemzetünk az újkori olimpiai mozgalom kezdetétől aktív tagja az olimpiai családnak. Kemény Ferenc révén – aki kiváló kapcsolatot ápolt a játékok újraélesztésének kezdeményezőjével, Pierre de Coubertin báróval – ott voltunk a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1894-es alapításánál, majd rá egy évre, a franciák, görögök, amerikaiak, németek és ausztrálok után hatodik nemzeti olimpiai bizottságként megalakult a magyar, 1895. december 19-én. Ma a NOB 206 tagországot számlál – beszédes szám, ami jól érzékelteti úttörő jellegű aktivitásunkat az olimpiai mozgalomban.
Az alapítás óta eltelt 129 év alatt 544 érmet, köztük 190 bajnoki címet nyertünk (nyári, téli és szellemi). Minden olimpián, amelyen részt vettünk, avattak magyar bajnokot, szólt a Himnusz. Politikai okok miatt csupán kétszer nem utaztunk – három a világháborúk miatt elmaradt –, a télieken mind részt vettünk. A nemzetek közötti éremtáblán többször a legjobb hat között végeztünk, kétszer a dobogón, harmadikként. A nyáriak mellett jegyzünk téli sportágban és művészeti versenyben is több dobogós helyezést, köztük aranyérmet. Aktív részvételünk, jelentős eredményeink vannak a téli-nyári ifjúsági olimpiákon és az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválokon (EYOF) is. Ez ideig tíz alkalommal (1896, 1916, 1920, 1936, 1940, 1944, 1960, 2012, 2020 és 2024) jeleztünk olimpiarendezési szándékot, ebből ötször pályáztunk is. A NOB történetében tíz magyar sportdiplomatát tartunk nyilván.
1894. június 23.
Párizsban megalakul a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, elnöke Pierre de Coubertin, magyar tagja Kemény Ferenc.
Budapesten, a Nemzeti Torna Egylet (NTE) Szentkirályi utcai tanácstermében megalakul a MOB, Olimpiai Játékokat Előkészítő Magyar Bizottság néven. Elnöke Berzeviczy Albert (NTE-elnök, későbbi kultuszminiszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke), titkára Kemény Ferenc (NTE, egri reáliskolai tanár); az alakuló ülés mellettük még 14 tagot számlál.
Athén, az első újkori olimpiai játékok. Magyarországot 6 sportágban 7 versenyző képviseli; 2 arany, 1 ezüst és 3 bronz a mérleg. Megszületik az első olimpiai bajnoki győzelem az úszó Hajós Alfréd révén – a győztes nem aranyból, hanem ezüstből készült érmet kap. Az első olimpia első rajthoz szólított versenyzője 1-es rajtszámmal a 100 méteres síkfutásban Szokoly Alajos, aki a 3. helyen zár. Már ekkor felvetődik az olimpia megrendezésére Budapest neve mint lehetséges házigazdáé.
Elhatározzák az országos bizottsággá alakítást, az elnevezés Országos Olimpiai Nagybizottság.
Az 1900-as párizsi olimpia után törekednek az állandó szervezetként való működésre. Addig – a neve is mutatja – az olimpiákat készítették elő.
A MOB 17 paragrafusból álló szervezeti szabályzatát a már kultuszminiszter Berzeviczy Albert adja ki rendeleteként (az elnök ekkor Széchényi Imre).
1907-ben Kemény Ferenc lemond NOB-tagságáról. Ennek oka a hazai atlétikai és tornamozgalom ellentétében gyökerezik, amely az országos sportvezetőségre is hatást gyakorol.
1911 májusában a NOB a 12. ülését Budapesten tartja. Ekkor újra felvetődik a budapesti olimpiarendezés, ezúttal 1916-ra.
Az I. világháború miatt az 1916-ra tervezett olimpia (Berlin lett volna a házigazda) az első, amely elmarad, a MOB 1916 és 1918 között szünetelteti a működését. Magyarország a vereséget követően nem kap meghívást az 1920-as játékokra Antwerpenbe.
1924. január 25. – február 5.
Az első téli olimpia. Chamonix-ban 16 ország sportolói között 4 magyar is rajthoz áll. Az esemény – amelyet a Francia Olimpiai Bizottság szervez – 1925-ben kapja meg az I. Téli Olimpiai Játékok elnevezést.
A trianoni békeszerződés után nemzetközi, külpolitikai és sportdiplomáciai jelentősége van a párizsi olimpiai részvételünknek, ahol 10 érmet nyerünk. Hajós Alfréd és Lauber Dezső elsőként érmes a szellemi versenyben, stadiontervük úgy ér ezüstöt, hogy első helyet nem hirdetnek.
1928. január 1-jétől a MOB önállóságát Klebelsberg Kuno kultuszminiszter strukturális átalakításként megszünteti, beolvasztja az Országos Testnevelési Tanács (OTT) szakapparátusává, s társadalmi jellegű egyesületként, az OTT egyik szervezeteként működik tovább.
1928, amszterdami olimpia. A szellemi versenyen, irodalom kategóriában Mező Ferenc Az olympiai játékok története című epikai művét aranyérmmel jutalmazzák. Összesen 10 érmet nyerünk.
Lake Placidban megszületik az első magyar téli olimpiai érem: Rotter Emília és Szollás László műkorcsolyázásban bronzérmes (négy évvel később Garmisch-Partenkirchenben ismételnek).
1932. április 21-én az OTT székházában Szokoly Alajos közreműködésével, a magyar olimpiai mozgalom támogatására, az önálló MOB hiányát pótolva megalakul a Magyar Olimpiai Társaság. Elnöke Klebelsberg Kuno, ügyvezetője Hajós Alfréd, főtitkára Mező Ferenc, tagjai érmes olimpikonok.
1936. augusztus 1–16.
A berlini olimpián 16 éremmel a nemzetek rangsorában a 3. helyen végzünk. Az olimpiai fáklyaváltófutás – első ízben – Magyarországot is érinti.
1938 márciusa, Kairó, NOB-ülés. Bejelentik Budapest 1944-es olimpiarendezési szándékát, illetve a németországi Nemzetközi Olimpiai Intézet megalakulását.
1940-ben Helsinkiben és 1944-ben Londonban nem rendeznek olimpiát, a II. világháború miatt mindkettő elmaradt. Ebben az időszakban az olimpiai mozgalmunk számos kiválóságát elveszítjük.
1945. április 28-án, a háború után Hajós Alfréd vezetésével újjáalakul a Magyar Olimpiai Társaság.
1946 márciusában minisztertanácsi rendeletben szerepel a MOB további működése, Keresztury Dezső kultuszminiszter elrendeli a szervezet újjáalakítását, a megelőző tárgyalásoknak megfelelően cél az autonómia.
1947. február 16.
A Magyar Olimpiai Társaság megszűnése után megalakul a független Magyar Olimpiai Bizottság, elnöke Jámbor Alajos, társelnök Barcs Sándor, ügyvezető Mező Ferenc. Legfontosabb feladat a londoni olimpián való szereplés előkészítése. Ekkor alapítják meg tatán az edzőtábort – klímája hasonlít a londonihoz –, amelynek vezetője Kocsis Mihály.
1948 áprilisában az Országos Sporthivatal elnöke, Hegyi Gyula határozata alapján a MOB a hivatal keretin belül működik tovább, rövid önállóság után újra állami szervezet fennhatósága alá tartozik. Elnöke Sebes Gusztáv. Az olimpián 28 medáliával az éremtábla 4. helyén zárunk.
1950-ben a MOB elnöke Hegyi Gyula, az Országos Sporthivatal elnöke. Innentől kezdve 1989-ig a sporthivatal vezetője egyben a MOB elnöke is – tehát nem szabadon választott –, a nemzetközi ügyeket helyettesként a főtitkár viszi.
1951 januárjában az Elnöki Tanács az OSH helyébe létrehozza az Országos Testnevelési és Sportbizottságot (OTSB).
1952. július 19. – augusztus 3.
Olimpia Helsinkiben. Minden idők legjobb magyar szereplése 16-16 arannyal és bronzzal, 10 ezüsttel, az éremtáblán 3. hellyel.
Budapest Főváros Tanácsa elküldi a NOB-nak az 1960-as budapesti olimpiarendezési javaslatot.
Melbourne-i olimpia. A magyarországi politikai helyzet ellenére is szép eredmények: 26 éremmel 4. hely az éremtáblán. A lovasszámokat Stockholmban rendezik. A magyar csapatból többen nem térnek haza.
1958. május 6-án megújul a MOB. Az elnök továbbra is Hegyi Gyula, az egyik titkár Csanádi Árpád, a későbbi kiváló magyar sportvezető és sportdiplomata, 1964-től a NOB tagja.
A görögországi Olümpiában megalakul a Nemzetközi Olimpiai Akadémia.
Hegyi Gyula 14 év után lemond MOB-elnöki tisztéről, a labdarúgó-szövetség első embere lesz. Új elnök: Egri Gyula, a frissen szervezett Magyar Testnevelési és Sportszövetség (MTS) előző év decemberében kinevezett új vezére.
A mexikóvárosi játékokon 32 éremmel 4. hely a nemzetek között.
A MOB 75. jubileumára Budapestre érkezik Avery Brundage. A NOB elnöke felszólal az ünnepi ülésen. A MOB elnöke ekkor (1969-től) Beckl Sándor.
1972. augusztus 26. – szeptember 11.
A müncheni játékokon 35 érmet nyerünk, ami Helsinki után a második legtöbb. Az olimpiát beárnyékolja az izraeliek elleni terrortámadás. Avery Brundage ekkor mondja, hogy „The games must go on – A játékoknak folytatódniuk kell!”
1978, immár Országos Testnevelési és Sporthivatal. Elnöke Buda István, így változás történik ismét a honi ötkarikás szervezet élén. Az apparátust továbbra is Csanádi Árpád vezeti, aki közben a NOB-ban is szép karriert fut be, sportigazgatóként is elismert szakember.
A nemzetközi politikai helyzetben több nyugati ország bojkottálja a részvételt, így csonka olimpiaként kerül a sporttörténelembe. A magyarok 81 nemzet között a hatodikok 32 éremmel; a 263 sportolónkkal részvételi rekordot állítunk fel.
1984. május 16.
A MOB közgyűlésén arról döntenek, hogy a magyar csapat nem utazik a Los Angeles-i olimpiára. Magyarország csatlakozik a keleti blokk bojkottjához, ez 1980 után talán nem meglepő. Az újkori olimpiatörténet során a második távolmaradás a játékoktól, amikor a politika közbeszól. Sportkarrierek törnek derékba.
A Testnevelési Főiskolán megalakul a Magyar Olimpiai Akadémia, első elnöke a kétszeres olimpiai bajnok vívó, Schmitt Pál, az OTSH elnökhelyettese, a MOB főtitkára, 1983-tól NOB-tag. Az eseményen részt vesz Juan Antonio Samaranch, a NOB elnöke.
Buda István felmentését kéri, az újabb átszervezés után július 1-jével létrehozott Állami Ifjúsági és Sporthivatal első embere, Deák Gábor államtitkári rangban az új MOB-elnök.
Eger, a Magyar Olimpiai Akadémia első vándorgyűlése. Azóta több mint 70-et számlálnak, számtalan olimpikonnal országszerte.
Szöuli olimpia. A magyarok az aranyakat tekintve (11 elsőség) Helsinki után a második legjobbat hozzák, emellett 6-6 ezüst és bronz a termés. A rendszerváltás időszaka, ami a MOB életében is jelentős változást hoz.
1989. június 17.
A Budapest Kongresszusi Központban demokratikus, szabadon választott társadalmi szervezetként megalakul a Magyar Olimpiai Bizottság, elnöke Schmitt Pál, főtitkára Aján Tamás. Mindketten tekintélyes sportvezetők, az elnöki győzelem egyetlen szavazaton múlik kettejük közt. A reformokban, az átalakulás megszervezésében Schmitt mellett jelentős szerepe van Kovács Pálnak. (Az elnökségnek azóta is tagja Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke.)
1990-ben Jacques Rogge NOB-elnök multisporteseményt kezdeményez az európai fiataloknak. Az első nyárinak Brüsszel ad otthont 1991-ben, majd 1993-ban Aosta a télinek. Az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválok mindegyikén részt vettek a magyarok, 2022 nyaráig összesen 293 érmet számlálunk.
1992. július 25. – augusztus 9. között Barcelonában újra 11 aranyunk van, az összesen 30 érmet azóta sem közelítjük meg, az éremtábla akkori 8. helyénél sincs jobbunk. A 217 versenyző a második legnépesebb olimpiai csapatunk.
1993 szeptemberében Lemhényi Dezső olimpiai bajnok vízilabdázó ötletére és elnökletével, Móna István olimpiai bajnok öttusázó jogi közreműködésével megalakul a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja. Tiszteletbeli elnök Schmitt Pál és Kárpáti Rudolf olimpiai bajnok vívók.
2005 októberében, a budapesti birkózó-világbajnokság küzdelmeit megtekinti Samaranch tiszteletbeli és Rogge regnáló NOB-elnök.
2007 júliusában a NOB 119., guatemalavárosi közgyűlésén döntenek az I. nyári ifjúsági olimpiai játékok 2010-es megrendezéséről. Az esemény ötletadója 2001-ben Jacques Rogge, majd 2005-ben a NOB 117. ülése tárgyalja. A játékok megrendezésére 2007 októberében Debrecen is beadja pályázatát, a győztes végül Szingapúr.
2010. augusztus 14–26.
Szingapúrban megrendezik az első ifjúsági olimpiát, amelyen 19 sportágban 51 fiatalunk verseng; 7 magyar ifi olimpiai bajnokot avatnak, 17 érmet gyűjtünk.
Új elnököt választ a MOB, miután Schmitt Pál köztársasági elnök augusztusban lemond. A tagság az olimpiai bajnok tornász Borkai Zsoltot megszavazza, a szervezetet az első szabad választás óta 21 évig vezető Schmitt Pál tiszteletbeli elnök lesz.
2012-től az új sporttörvénynek megfelelően MOB feladatai jelentősen bővülnek, tagozati rendszerben működik tovább, a teljes magyar sport irányításáért felelős.
Az Európai Olimpiai Bizottság 41. közgyűlésén, Rómában eldől, hogy Győr lesz a XIV. nyári EYOF házigazdája. A magyarok mind a 13 korábbi nyári fesztiválon részt vesznek, addig összesen 180 érmet – 62 aranyat, 48 ezüstöt és 70 bronzot – nyernek.
2014 szeptemberében Borkai Zsolt bejelenti: a MOB támogatja, hogy Budapest pályázatot nyújtson be a 2024-es nyári olimpia megrendezésére.
2015. június 12. és 28. között Bakuban zajlanak az első Európai Játékok, amelyeken 20 érmet nyerünk. A magyarok 20 sportágban állnak rajthoz, az előkészületek szervezése, a részvétel a MOB égisze alatt zajlik. Következő helyszín négy év múlva Minszk.
2015 decemberében a 120 éves MOB-ot ünnepeljük. Több sportdiplomata között Magyarországra érkezik Thomas Bach NOB-elnök, aki ellátogat a MOB-irodába, majd felszólal a szervezet december 15-i dísz(köz)gyűlésén, a Hotel Corinthiában, ahol beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök is.
2017. január elsejétől a MOB hatásköre szűkül, az olimpiai sportágakra, az olimpiai mozgalommal összefüggő feladatokra koncentrálódik. A sporttörvény módosítása után a nem olimpiai sportágak, a diák- és főiskolai-egyetemi sport, a fogyatékosok sportja, valamint a szabadidősport irányításáért felelős szakmai tagozatok önállóvá válnak, kikerülnek a MOB hatásköréből.
Bejelentik a 2024-es olimpiarendezési pályázattól való visszalépést, erről kormányhatározat születik. A NOB szeptemberben Limában dönt a párizsi helyszínről.
A MOB tisztújító közgyűlésén a tagság az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok Kulcsár Krisztiánt választja elnöknek, aki a Nemzetközi Vívószövetség sportigazgatójaként Lausanne-ból érkezik a szervezet élére. Az EYOF idején Fábián László sportigazgató a megbízott, majd augusztustól Vékássy Bálint a főtitkár.
Győrben – a MOB-bal közösen – először rendeznek Magyarországon olimpiai jellegű multisporteseményt. Az EYOF-on 10 sportágban 152 magyar fiatal vesz részt, 50 ország között az összesített éremtáblán 41 éremmel a 3. helyen végzünk. Az eseményre 50 országból több mint 2500 sportoló és mintegy 800 kísérő érkezik.
2017 júliusában a FINA vizes vb-re, majd szeptemberben a judo-vb-re is Budapestre érkezik Thomas Bach, a NOB első embere.
2018. február
A férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó tagjai – Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang – megszerzik Magyarország első téli olimpiai aranyérmét.
2018 októberében Thomas Bach részt vesz a budapesti birkózó-világbajnokságon. Ez idő alatt fogadja őt hivatalában Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke.
Nagyszabású váltófutást rendez a MOB Budapest belvárosában a 2. Európa Játékok lángjával. Abban az évben 124 éves a MOB, így 124-en adják kézről kézre a „béke lángját”. A rendezvénynek kedvező a nemzetközi sajtóvisszhangja.
2019. május 24-én a MOB közgyűlése elfogadja a szervezet iránytűjeként aposztrofált, 2028-ig szóló stratégiát Ötkarika frissen festve címmel.
A kvalifikációs vívó-világbajnokságot Budapesten megtekinti Thomas Bach. A német sportdiplomata, rövid időn belül ötödször jár a magyar fővárosban NOB-elnökként.
Bővül a multisportesemények palettája, Dohában strandvilágjátékokat rendeznek. A MOB koordinálásával utazik a magyar delegáció, 4 érmet nyerünk.
2020. március 30-án sporttörténeti lépésként bejelentik: a világméretű koronavírus-járvány miatt egy esztendővel elhalasztják a tokiói olimpiát és paralimpiát.
A MOB közgyűlése a következő olimpiászra újraválasztja elnöknek Kulcsár Krisztiánt. A főtitkár továbbra is Vékássy Bálint.
Az eredetileg tervezett olimpiai megnyitó napján a MOB bemutatja a magyar csapat új kereskedelmi márkáját, a Magyarockot.
2021. július 23. és 2021. augusztus 8. között rendezik meg Tokióban a XXXII. Nyári Olimpiai Játékokat. 23 sportág 27 szakágában 175 magyar sportoló (93 nő és 82 férfi) utazik a japán fővárosba, a Magyar Olimpiai Csapat 20 érmet nyer (6 arany, 7-7 ezüst és bronz). Riót túlszárnyalva 9 sportágban nyerünk érmet, és 12 sportágban végzünk pontszerző helyen, 70 olimpikonunk zár az első hat hely valamelyikén. A magyar olimpiai mozgalmunk 302 főből álló bajnoki közössége – 6 új bajnokunkkal – immár 308 főt számlál.
2021. december 30. A 2017-ben megválasztott, pozíciójában 2020 júniusában megerősített eddigi elnök, Kulcsár Krisztián a közgyűlésen a maga által kezdeményezett bizalmi szavazásban nem kapja meg a támogatói többséget, ezután január 31-i hatállyal lemond. A jelenlévő 44 MOB-tag közül 24-en voksoltak arra, hogy az elnök ne folytassa a munkát, azaz legyen új vezető az ötkarikás szervezet élén, 18-an szavaztak arra, hogy maradjon, egy szavazat pedig érvénytelen volt; maga az érintett pedig nem szavazhatott. A sportvezető rendkívüli közgyűlést, azon bizalmi szavazást aok után kezdeményezett, miután többek között a szeptember elsején életbe lépett új alapszabályban meghatározott tagdelegálási politika miatt az elnökség és a tagság, valamint vezető sportszervezetek részéről is többen bírálták. A MOB elnöke elmondta: a májusban jóváhagyott, majd szeptemberben életbe lépett alapszabály-módosítás „ellentmondásosan megítélt, sokakban rossz érzéseket keltő alapszabállyá vált", miközben ők a legjobb szándékkal és hiszemben jártak el.
A MOB közgyűlése az olimpiai bajnok kajakozót, Gyulay Zsoltot választja meg a szervezet új elnökének. Az 57 éves Gyulay Zsoltra, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatójára az eseményen megjelent 48 szavazásra jogosult tag közül 34 szavaz, míg a másik jelölt, dr. Hajdu Balázs ügyvéd, olimpikon vitorlázó 14 voksot gyűjt. Érvénytelen szavazat nincs. A közgyűlést Dávid Imre, a MOB Felügyelő Bizottságának elnöke, a MOB tiszteletbeli tagja vezeti. A MOB aktuális tagsága 57 fő. Gyulay Zsolt a MOB 17. elnöke; február elsejétől láthatja el elnöki feladatait, mandátuma a párizsi olimpia utáni (2024) tisztújításig szól.
Pekingben, a XXIV. Téli Olimpiai Játékokon 91 ország közel 2900 versenyzője – köztük 12 magyar – indul. A magyarok egy arany- és két bronzéremmel zárnak a rövidpályás gyorskorcsolyázók révén. A magyar küldöttség a téli játékok történetében először szerez egy éremnél többet, és először tud húsz olimpiai pontot gyűjteni. Az éremtáblán Magyarország a 20., az 1-6. helyezéseket figyelembe véve a ponttáblázaton 19.
2022. március elején a magyar sportban, sportért tevékenykedő kilenc szervezet összefog és tízmillió forintot ajánl fel az ukrajnai háború Magyarországra érkező menekültjeinek támogatására. Az együttműködés és támogatás kezdeményezője a Magyar Olimpiai Bizottság. A tavasz folyamán több alkalommal segélyszállítmányok érkeznek Ukrajnába, a kárpátaljai Ungvárra a MOB közreműködésével.
2022. április elsejétől az olimpiai bajnok öttusázó, korábbi sportigazgató Fábián László a MOB új főtitkára. Hamarosan új sportigazgató is érkezik a honi ötkarikás szervezethez dr. Bartha Csaba, egykori sportigazgató-helyettes személyében. A sportvezető később – 2023-ban – operatív igazgató lesz, a vezetéshez csatlakozik dr. Géczi Mariann stratégiai igazgatóként.
A NOB és a Nemzetközi Öttusa Szövetség alelnöke, Juan Antonio Samaranch nyilatkozik a MOB sajtócsapatának, gondolatai a hazai sajtóban is megjelennek. „A Magyar Olimpiai Bizottság jól látható, felfelé ívelő görbén halad, ami abból is látható, hogy nagyon sok új sportlétesítmény épül Magyarországon. Kevés olyan ország van, ahol ennyire lelkiismeretesen viselik az olimpiai mozgalom gondját. Most már egyetlen dolog van csak hátra: célozzák meg az olimpiai rendezést. Önökben megvan ehhez a szenvedély, a tapasztalat, a megfelelő sportdiplomácia, és a kormányzás is sportvezérelt – kevés olyan ország van az öreg kontinensen, amely alkalmasabb lenne az olimpia megrendezésére, mint Magyarország."
A MOB közgyűlése elfogadja a módosított alapszabályt, változik a delegálás rendszere. Az új dokumentum értelmében a Magyar Olimpiai Bizottság újra a magyar sport parlamentje lehet. A legfontosabb változást a delegálási folyamatok visszaállítása jelenti. Kibővül a delegáló szervezetek köre, az olimpiai mozgalomban jelentős szerepet betöltő egyéb szervezetek is delegálhatnak a közgyűlésbe tagokat, nem csak a szövetségek; a külön nemzetközi szövetséggel nem rendelkező szövetségek visszakapják delegálási jogukat. A közgyűlés létszáma így 127 lehet.
A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke Szkopjéban részt vesz az Európai Olimpiai Bizottságok éves közgyűlésén. Gyulay Zsolt találkozott Thomas Bach-hal, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével is, aki gratulált neki ahhoz, hogy a MOB közgyűlése elfogadta az új alapszabályt. A MOB elnökét az EOC beválasztja a 2023-as krakkói Európa Játékok koordinációs bizottságába, és a 2027-es Európa Játékok előkészítő bizottságába.
Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadja a vizes vb-re érkező Thomas Bach NOB-elnököt. A tárgyaláson a nemzetközi sportélet aktuális fejleményeiről, a sport béketeremtő képességéről és az ukrán sportolóknak nyújtott magyar segítségről is szó van. A megbeszélésen részt vesz Gyulay Zsolt, a MOB elnöke, Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök, Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára és Christophe De Kepper, a NOB főigazgatója is. A sportdiplomatát fogadja hivatalában Novák Katalin köztársasági elnök is, aki közösségi oldalán arról is beszámol, a megbeszélésen többek közt egy későbbi, lehetséges budapesti olimpia rendezése is szóba került. „Szeretném, ha egy budapesti olimpia sok magyar olyan közös álma lenne, amely egyszer valóra válik."
A Magyar Olimpiai Bizottság új összetételben tanácskozik a Puskás Arénában. Kibővült a delegáló szervezetek köre, újra összeállt a magyar sport parlamentje. A közgyűlés 114 tagot számlál, a létszám 127 lehet. Az olimpiai bajnok úszó dr. Wladár Sándort alelnöknek választják a korábban sportért felelős helyettes államtitkárnak kinevezett Schmidt Gábor utódaként. A másik alelnök korábbról dr. Deutsch Tamás. A közgyűlést első alkalommal köszönti sportért felelős államtitkárként dr. Schmidt Ádám.
Az indiai Mumbai-ban zajló 141. NOB-közgyűlés elsöprő többséggel, a szavazatok több mint kilencven százalékával a NOB állandó tagjai közé választotta Fürjes Balázst. A sportvezetőt a Magyar Olimpiai Bizottság kérte fel március végén, hogy nyújtsa be pályázatát az állandó NOB-tagságra Lausanne-ban. A sportdiplomata a MOB közgyűlésének és elnökségének is tagjává válik.
A Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése újabb négy évre Gyulay Zsoltot választotta a MOB elnökévé. A főtitkár továbbra is Fábián László, még ősszel kinevezik ügyvezető igazgatónak Antal Dénest, a felügyelő bizottság tagját.
Magyarország az újkori játékok történetében a téli, a nyári és a szellemi versenyeket is számolva 190 arany-, 165 ezüst- és 189 bronz-, összesen 544 érmet számlál; ezek 36 olimpiához köthetők. A 190 aranyérmet – köztük egyet a szellemi versenyben – 28 nyári és 2 téli olimpián gyűjtöttük.
A magyarok ez idáig 22 sportágban nyertek érmet. Érdekességként a művészeti versenyeken 4 érmet jegyzünk (köztük 1 aranyat, 2 ezüstöt és 1 bronzot), az első téli aranyunkat – a játékok 1924-óta (Chamonix) tartó történetében – 2018-ban a rövid pályás gyorskorcsolyázóink szerezték (férfi váltó, Phjongcshang), hozzájuk köthető az első téli egyéni érem is (Liu Shaoang, 500 m; 2021, Peking).
A legtöbb bajnoki címet a vívó Gerevich Aladár nyerte, 7-et; a szintén vívó Kovács Pál és Kárpáti Rudolf, valamint a kajakozó Kozák Danuta 6-6 elsőséget szerzett; míg Keleti Ágnes tornász és Egerszegi Krisztina úszó egyaránt 5 arannyal büszkélkedhet.
A világ legidősebb olimpiai érmese, egyben ötkarikás bajnoka a magyar Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, aki 1921. január 9-én született. A rangidős bajnok korábban (2019. április 13-ig) a finn sífutó, Lydia Wideman, a korelnök érmes az amerikai bronzérmes díjugrató, John Russell (2020. szeptember 30-ig) volt.
Az olimpiai részvételek tekintetében a vívó Mohamed Aida a rekorder, összesen 7 olimpián vett részt a magyar csapat tagjaként; Tokióban az úszó Cseh László mellett zászlóvivő is volt.
Az eddigi legeredményesebb olimpiánkat 1952-ben, Helsinkiben ünnepelhettük, amikor 16-16 aranyat és bronzot, valamint 10 ezüstöt nyertünk; a 42 medália az éremtábla 3. helyére pozicionálta nemzetünket. Ha az aranyakat nézzük, Szöulban és Barcelonában 11-et, Berlinben, Londonban (1948), Tokióban és Mexikóvárosban egyaránt 10-et nyertünk. Ha az érmeket számoljunk, Münchenben 35, Mexikóban és Moszkvában 32, Barcelonában 30 volt a termésünk. A nemzetek tabelláján Berlinben is a 3. helyen zártunk; 4-ek voltunk Londonban (1948), Melbourne-ben és Mexikóban. St. Louis-ban 5. helyet jegyzünk, 6-ak voltunk Athénban (1896), Londonban (1908), Los Angelesben, Tokióban, Moszkvában és Szöulban.
Az újkori olimpiai mozgalom időszakában, a MOB 129 esztendős történetében a magyarországi olimpiarendezés ötlete, Budapest mint lehetséges házigazda, az olimpiai család vendéglátója tíz alkalommal vetődött fel (1896, 1916, 1920, 1936, 1940, 1944, 1960, 2012, 2020 és 2024), ebből ötször pályáztunk is.
Az eddigi 33 nyári olimpia közül az 1916-os, a ’40-es és a ’44-es elmaradt, az 1920-ason – az I. világháborúban vesztes nemzetként – és az 1984-esen politikai okok miatt nem vettünk részt. Olimpia-halasztásra ez idáig egyszer került sor, a 2020-as tokióit azonos elnevezéssel, 2021-ben rendezték…
Az eddigi hét ifjúsági olimpián, 2010 óta (nyári: Szingapúr 2010, Nanjing 2014, Buenos Aires 2018; téli: Innsbruck 2012, Lillehammer 2016, Lausanne 2020, Gangwon 2024) összesen 76 érmet, köztük 27 aranyat nyertünk.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ez idáig 10 magyar sportdiplomatát jegyez egykori vagy jelenlegi tagjai sorában. A MOB történetében 17 elnököt és 22 főtitkárt számlálunk (nem tartalmazza a társelnököket és titkárokat).