Vágtában, ritmusban – sportági konzultáción a lovassport és az rg

14 versenyszámban szereztünk indulási jogot az Európa Játékokra a belgrádi kajak-kenu Eb-n

2018. 06. 13.

Június 8-10. között Belgrád adott a kajak-kenu Európa-bajnokságnak, ahol akárcsak tavaly, idén is 15 érmet szerzett a magyar csapat. Az idei versenyen azonban az aranyérmek számában sikerült előrelépni, ráadásul egy olyan mezőnyben, ahol a tét a jövő évi Európa Játékokra való kijutás is volt egyben. Olimpiai és nem olimpiai versenyszámokban is megmérettették magukat a versenyzők, és mindkét kategóriában volt lehetőségük indulási jogot szerezni a 2019-es minszki eseményre. Végül a megszerezhető 16 kvótából 14-et sikerült begyűjteni, így jövőre nagyszámú magyar delegáció utazhat a fehérorosz fővárosba.

Az egyik legnagyobb meglepetést a szülés után visszatérő Kozák Danuta okozta, aki egyéniben 500 méteren arany-, 200 méteren ezüstérmet szerzett, míg a kajak négyes tagjaként (Kárász Annával, Medveczky Erikával, és Bodonyi Dórával) szintén nyerni tudott 500 méteren. Sikerei egyben azt is jelentik, hogy három számban is kvalifikálta magát a minszki játékokra. Nem csak ő jeleskedett azonban az olimpiai versenyszámokban, hiszen a Medveczky Erika és Csipes Tamara alkotta kajak kettős a második helyen futott be 500 méteren, míg egyéniben Kopasz Bálint, a férfiak 1000 méteres versenyében szintén ezüstérmet szerzett, így jövőre mindhárman utazhatnak Minszkbe. A Tótka Sándor, Molnár Péter, Dudás Miklós, Kuli István összetételű K4 500-as váltónk bronzérme egyben szintén azt jelenti, hogy jövőre viszont láthatjuk őket Fehéroroszországban.

Kenusaink közül Balla Virág nevét érdemes kiemelni, aki egyéniben 200 méteren bronzérmes lett, míg Devecseriné Takács Kincsővel kettesben első lett 500 méteren, mindkét számban kvótát szerezve az Európa Játékokra. Fontos megemlíteni Takács Tamara aranyérmét egyéni 5000 méteren, ami nem olimpiai versenyszám, de győzelmével ő is kvalifikálta magát a jövő évi minszki Európa Játékokra.

Végül összesen 6 arany-, 6 ezüst,- 5 bronzéremmel zárt válogatottunk, az olimpiai versenyszámokra levetítve ez az adat 3,3,1.

Az érmeseinken kívül a kajakos Birkás Balázs kilencedik helyével szerzett kvótát K-1 200 méteren, míg Varga Ádám 5000 méteren elért tizenegyedik helye szintén indulási jogot ért. A nőknél a Hagymási Réka és Szabó Ágnes alkotta kajakpáros 200 méteren elért negyedik helyét fontos kiemelni, hiszen a lányok szintén indulási jogot szereztek a minszki játékokra. Kenusaink közül Kiss Tamás C-1 1000 méteren elért negyedik helyével utazhat Minszkbe, míg a Korisánszky Dávid és Mike Róbert alkotta páros 1000 méteren szerzett hatodik helyével érte el a kvalifikációt.

A Belgrádban elért kiváló eredmények azt jelentik, hogy egyedül férfi K-2 1000 méteren és C1 200 méteren nem sikerült indulási jogot szerezni a jövő évi Európa Játékokra. A jövő júniusban megrendezésre kerülő játékokon mind az ötven európai nemzet 4082 sportolója küzdhet meg egymással 15 sportágban. Összesen 91 férfi, 89 női és 21 vegyes versenyszám kerül majd megrendezésre június 14. és 30. között.

A minszki szervezőbizottság idén augusztustól rendez a játékok helyszínén tesztversenyeket. Érdekesség, hogy a fehérorosz város eredetileg a 2019-es nyári EYOF-nak adott volna otthont, amit végül a 2015-ös Európa Játékok házigazdája, Baku rendez az ifjúsági korosztálynak 10 sportágban július 20. és 28. között.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)