18 vb-érem 2015 termése - a férfiak eredményei

2015. 12. 28.

2015-ben, egy évvel a riói olimpia kezdete előtt a magyar sportolók 6 arany-, 8 ezüst- és 4 bronzérmet szereztek a világbajnokságokon az olimpiai számokban. A húzó sportágak az úszás, a kajak-kenu és a vívás voltak. Örömteli, hogy a téli sportágakban is egyre jobb eredményeket érnek el fiatal versenyzőink, és a pjongcsangi olimpiára akár érmekben is reménykedhetünk. De nézzük, kik is azok a sportolók, akik felértek a dobogó valamelyik fokára, vagy olimpiai szempontból ígéretes eredményeket értek el. A mob.hu visszatekintését a 2015-ös eredményekre a férfiakkal folytatjuk.

A hölgyek eredményeit összefoglaló cikkünket itt tekinthetik meg.

2015-ben a férfiaknál is egy úszó, Cseh László volt a legeredményesebb sportoló. 30 évesen a kazanyi világbajnokságon begyűjtötte a teljes éremkollekciót. A 200 méter pillangót megnyerte, a másik olimpiai távon, 100 méteren ezüstérmes lett, s ráadásként 50-en is felállhatott a dobogó harmadik fokára. Az év zárásaként a rövidpályás Eb-n három aranyérmet szerzett, és két számban: 200 méter pillangón és vegyesen is Európa-rekordot ért el.

Egy másik „veterán” harcos, a 40 éves Imre Géza a korábbi három párbajtőrcsapat vb-aranya mellé most megszerezte első egyéni világbajnoki címét. A csapatversenyek során a hatodik helyen végzett társaival. Remélhetőleg a csapat 2016-ban sikerrel teljesíti az utolsó három akadályt, s akkor indulhat az olimpián. Ha ez nem sikerül, akkor az is előfordulhat, hogy Boczkó Gábor és Imre Géza közül csak az egyik vehet részt a riói játékokon.

A kajak-kenu világbajnokságon a Tótka Sándor, Molnár Péter duónak kétszer is kellett teljesítenie a döntőben a 200 méteres távot. A megismételt döntőben ők lettek e legjobbak. További két férfi egység, a kenus Mike Róbert, Vasbánya Henrik, és a kajakos Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel összeállítású gárda most ezüstérmet szerzett, de ezt az érmet jövőre az olimpián akár fényesebbé lehet csiszolni.

Úszóink közül 400 vegyesen Verrasztó Dávid másodikként ért a célba a vb-n, és Gyurta Dániel is felállhatott a dobogó harmadik fokára. Előbbi ráadásként megszerezte a rövidpályás Eb-n az aranyérmet is.

A téli sportok szerelmesei sem maradtak vb-érmek nélkül. A rövidpályás világbajnokságon Liu Shaolin Sándor 500 méteren és a férfi váltó is ezüstérmes lett. A fiúk az Eb-n is ezüstérmet szereztek, az év befejezéseként az ázsiai világkupák során megszerezték a sportág első aranyérmét is a váltószámban.

A kalapácsvető Pars Krisztián a pekingi világbajnokságon sérülésekkel bajlódva is a negyedik helyen végzett, de számára a legfontosabb, hogy jövőre sikerrel védje meg olimpiai bajnok címét.

Bernek Péter úszó a vb-n ötödik lett 400 méter gyorson, de decemberben a 25 méteres medencében nem volt nála jobb az Eb-n ezen a távon.

Birkózóink és tornászaink éremszerzése elmaradt a vb-n. A 85 kg-is Lörincz Viktor és Hidvégi Vid lólengésben ötödik lett. Míg előbbinek ez olimpiai kvótát jelentett, utóbbi 2016-ban küzdhet az olimpia részvételért.

Szilágyi Áron a vb-n a negyeddöntőben búcsúzott és lett hatodik, de az Eb-n nem talált legyőzőre, biztosan halad az olimpiai részvétel felé.

Az olimpiai bajnok Benedek Tibor irányította férfi vízilabda-válogatott veretlenül, pontveszteség nélkül jutott el a negyeddöntőig, de ott előbb az olaszoktól, majd Montenegrótól is egygólos vereséget szenvedett, s így a hatodik helyen végzett. 2016-ban számukra az olimpia részvétel megszerzése, majd az olimpián a legfényesebb érem lehet a cél.

Az Eb-n Szilágyi aranya mellett a férfi vívók további két érmet szereztek: Boczkó Gábor párbajtőrben és a kardcsapat egyaránt bronzéremmel búcsúzott a kontinensbajnokságtól. Utóbbi gárda az olimpián már nem indulhat, mert a csapatverseny Rióban nem szerepel az olimpia műsorán.

Csóka Nándor ökölvívásban a bakui Európa Játékokon végzett az 52 kg-os súlycsoportban bronzérmes helyen, de a vb-n ezt a teljesítményt nem tudta megismételni. 2016-ban ő is a kvalifikációs viadalokon szerezhet olimpiai kvótát.

A sportlövőknél Szabián Norbert az Eb-n szerzett meglepetés-negyedik helyezést a puska fekvő versenyszámban, ezzel biztosítva helyét a riói olimpián.

Öttusázóink adósak maradtak az érmekkel, de Kasza Róbert Eb-n elért ötödik helyezése is olimpiai kvótát ért.

A judós Tóth Krisztián az Európa Játékokon szintén az ötödik helyen végzett, de az olimpiai kvalifikációs pontversenyben biztosan tartja vezető pozícióját.

Ne feledkezzünk meg a férfi labdarúgó-válogatottról sem. A magyar gárda sikerrel kvalifikált és 44 év után ismét szerepelhet kontinensviadalon, Franciaországban.