31 ország 480 bringása Veszprém környékén

2012. 08. 22.

Veszprémben kedden megkezdődött a tájékozódási kerékpáros világbajnokság; a viadalon 31 ország 480 versenyzője vesz részt.

Mets Miklós, a szervezőbizottság elnöke az MTI-nek elmondta: a sportág fiatal, mindössze tíz esztendeje rendeznek vb-t, Magyarország pedig első alkalommal látja vendégül a világelitet.
Az indulók hat napon át különböző számokban mérkőznek meg: hétfőn Öskütől délre rendezték meg a hosszútávú selejtezőt, amelyet ugyanezen terep északabbi felén kedden sprint követett.

A keddi sprint döntőket 280 résztvevővel trnfrzték. A 38 fokos melegben éles küzdelmek alakultak ki a komoly navigációs készséget igénylő, többnyire nyílt terepen.

A férfi elit kategória győzelmét a tavalyi középtávú világbajnoki bronzérmes, osztrák Tobias Breitschädel szerezte meg, a második helyezett Marek Pospisek lett Csehországból, míg a harmadik helyen a hatszoros világbajnok Ruslan Gritsan futott be. A több mint száz fős mezőnyben a legjobb magyar, Rózsa László a 26. helyen végzett.

A nők elit mezőnyében Christine Schaffner a hatodik világbajnokságát nyerte. Tavaly már abba akarta hagyni a versenyzést, de a magyar VB kedvéért még egy évvel meghosszabbította versenyzői karrierjét. A második helyen az angol Emily Benham élete eddigi legjobb tájkerékpáros eredményét érte el, míg a harmadik helyen itt is egy korábbi világbajnok, a lengyel Anna Kaminszka végzett. A nyolcvan fős mezőnyben a legjobb magyar, Füzy Anna a 20. helyre futott be.

A legjobb magyar eredmény a junior fiúknál született, ahol Horváth Marcell (a képen), többszörös magyar bajnok a második helyen végzett a nemzetközi favoritnak számító Griogory Medvegyev mögött. A harmadik helyet Kare Kaskinen finn versenyző szerezte meg. A 66 fős mezőnyben Bedő Csaba 12. helye is kiemelkedő eredmény.

A junior lányoknál Lou Denaix győzött Franciaországból, akit a finn Henna Saarinen követett, míg a harmadik itt is egy korábbi világbajnok, a tavaly minden kategóriában taroló orosz Svetlana Poverina lett.

Szerdán Nagyvázsony-Vigándpetend környékén a középtávval folytatódik a tájkerékpáros világbajnokság. Bekapcsolódnak a küzdelmekbe a szeniorok is, ekkor mindhárom korosztály Nagyvázsonyban mérkőzik meg a középtávú világbajnoki címekért.

Csütörtökön csak a szeniorok számára lesz sprintverseny Balatonalmádi kertes övezetében, majd a verseny visszatér Ösküre, a Bakony felé felnyúló katonai lőtérre. Ott a sportágban kuriózumnak számító váltóverseny lesz, a különlegességét pedig az adja, hogy a nyílt terepen szinte szabadon lehet kerékpározni bármerre.

A záró szám, vagyis a hosszútáv döntője "beviszi" a versenyt a veszprémi főtérre, miután a versenyzők alaposan bejárták a várostól északra elterülő katonai területet.

Veszprém pályázati úton nyerte el a rendezés jogát, a bírálatnál nemcsak a terepviszonyokat, hanem a város és környékének más adottságait, infrastruktúráját is figyelembe vették - ismertette Mets Miklós.

(Forrás: mti, szervező bizottság)