A dánok és a németek is egyetlen góllal győztek

2012. 06. 10.

Már a második napon megszületett az Európa-bajnokság első váratlan eredménye: a végső győzelemre is esélyesnek tartott Hollandia hiába dominált, a dánok 1–0-ra megverték a holland válogatottat.

Amikor a halálcsoportnak keresztelt B jelű négyes kerül szóba, mindenki – teljes joggal – a holland, portugál, német trió nevezte meg, amely hármasból vélhetően a két továbbjutó kikerül. Nos, a dánok "csöngettek", és jelezték a szakembereknek: hiba volt Dániát háttérbe szorítani.

Habár előzetesen senki nem lehetett biztos a szombat délutáni mérkőzés egyértelmű favoritjának, Hollandiának a játékerejében, azt elkönyvelhettük: Bert van Marwijk csapatában annyi a kreatív futballista, hogy alighanem a holland együttes lesz az a válogatott, amely a legtöbb helyzetet dolgozza ki, amely látványos, gólratörő, közönségszórakoztató futballal rukkol ki a csoportmeccseken.

A statisztikai adatok tanulsága szerint ez így is történt (a narancsmezesek 28-szor lőttek kapura), ám kiderült: hiába a mezőnyfölény, hiába a számtalan lehetőség, hiába a nagyobb sztárok, nem tudott felülkerekedni ellenfelén Hollandia.

Dánia nem a labdarúgók egyéni képességeit helyezte előtérbe, hanem a szervezett csapatjátéra koncentrált, és ez a tudatos futball eredményre vezetett.

A dánok a 24. percben szerezték meg a vezető, és egyben győzelmet érő találatot (legutóbb 1967-ben nyert verte meg Dánia Hollandiát, 1992-ben 2–2-es döntetlen után, 11-esekkel nyertek az északiak), ami azt eredményezte, hogy a holland szövetségi kapitány a hajrában egyidőben szerepeltette Van Persie-t és Huntelaart – Marwijk előzetesen azt állította, a két gólkirály nem képes egymás mellett futballozni.

A vereséggel a hollandok nehéz helyzetbe kerültek, immár tényleg a csoport másik két nagyágyúja ellen kell bizonyítaniuk: ott a helyük az egyenes kieséses szakaszban. A dánok viszont – ideiglenesen – páholyból nézhették az esti német–portugál rangadót.

A legutóbb ezüstérmes német válogatott 1-0-ra legyőzte a portugál együttest a szombati második mérkőzésén, Lvivben.
Óvatos játékkal kezdődött a találkozó, egyik csapat sem rontott neki a másiknak, mindkét fél érezhetően tartott ellenfelétől. A játék képe később sem változott sokat, kisebb lehetőségek akadtak csupán, de igazán nagy helyzetet egyik csapat sem tudott kialakítani. Egészen az utolsó percig izgalommentesen telt az idő, a portugálok mégis bosszankodva vonulhattak a szünetre, mivel Pepének a játékrész utolsó percében néhány centi hiányzott csak a gólszerzéshez.

A második félidő nagyobb iramban indult, a bátrabb támadójáték azonban sokáig nem eredményezett komoly helyzeteket, az utolsó passzokba, beadásokba mindkét oldalon rendre hiba csúszott. A játékrész derekán aztán Gomez kihasználta, hogy egyedül fejelhetett kapura egy beadást követően, s vezetéshez jutatta a németeket. A kapott gól után néhány perc kellett a portugáloknak, amíg magukhoz tértek. A hajrában viszont óriási energiákat mozgósítottak, s több ziccerig is eljutottak, ám a kapuba nem sikerült betalálniuk, így a hollandokhoz hasonlóan pont nélkül készülhetnek a B csoport második fordulójára.

EURO 2012
B-csoport, 1. forduló

Hollandia-Dánia 0–1 (0–1),
Harkiv, Metaliszt Stadion, 41 000 néző. V: Skomina (Arhar, Zunic – mindhárom szlovén)
Hollandia: Stekelenburg - Van der Wiel (Kuyt, 84.), Heitinga, Vlaar, Willems - Van Bommel, N. De Jong (Van der Vaart, 71.) - Robben, Sneijder, Afellay (Huntelaar, 71.) - Van Persie
Dánia: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling - Rommedahl (Mikkelsen, 85.), Eriksen (Schöne, 74.), Krohn-Dehli - Bendtner.
Gólszerző: Krohn-Dehli (24.)

Németország-Portugália 1-0 (0-0), Lviv, 30 ezer néző, v.: Stéphane Lannoy (francia)
Németország: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Mats Hummels, Holger Badstuber, Philipp Lahm - Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger - Thomas Müller (Lars Bender 94.), Mesut Özil (Toni Kroos 87.), Lukas Podolski - Mario Gomez (Miroslav Klose 80.)
Portugália: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Miguel Veloso - Raul Meireles (Silvestre Valera 80.), Joao Moutinho - Nani, Hélder Postiga (Nelson Oliveira 70.), Cristiano Ronaldo
Gólszerző: Gomez (72.)
Sárga lap: Badstuber (43.), Boateng (69.), illetve Postiga (13.), Coentrao (60.)