Minden doppingteszt negatív lett a vizes vb-n

A doppingellenőrzés célkeresztjében: a növekedési hormon

2014. 08. 28.
Megosztás

Nem sokkal azután, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) közleményt adott ki az emberi növekedési hormon (human growth hormone, hGH) ellenőrzése kapcsán kiadott útmutató (hGH Guideline) módosítása tárgyában (2014. június 2.), most a korábban jövőbeli hGH ellenőrzés céljából levett vérminták "hGH Isoform Differential Immunoassays" módszerrel törtnő visszamenőleges ellenőrzésére hívja fel a doppingellenes szervezeteket.

Mindazon doppingellenes szervezetek számára továbbá, akik tevékenységük során eddig csupán elenyésző számú vérmintát vettek, a növekedési hormonnal való sportolói visszaélések visszaszorítása érdekében most a vérmintavételi program kibővítése javasolt.

A Veerpalu-ügy[1] nyomán - amely ügy megerősítette a fent említett hGH Isoform Differential Immunoassays tudományos módszer létjogosultságát és hatékonyságát - a növekedési hormon ellenőrzése körében kiadott hGH Guideline már új kimutatási határértékekkel alkalmazandó. A módosított kimutatási határértékek a hGH tárgyú doppingellenőrzések adatain végzett két független statisztikai szakértői gárda megállapításai alapján kerültek meghatározásra (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24973245).
A módosított hGH Guideline ennek megfelelően a fenti módszer kiegyensúlyozott alkalmazását helyezi előtérbe.

Az emberi növekedési hormonnal kapcsolatos kérdésekre a WADA tudományos igazgató-helyettese, Dr. Osquel Barroso készséggel válaszol, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség egyebekben frissíti, és rövidesen a honlapján is közzéteszi továbbá a témában korábban kiadott ismeretterjesztő kiadványát.

A HUNADO tevékenységi körét ellátó Magyar Antidopping Csoport vezetője, Dr. Tiszeker Ágnes elmondta, hogy a magyar doppingellenes szervezet mindenben megfelel az új nemzetközi elvárásoknak, miután - a nemzetközi tendenciát megelőzve - évek óta programszerűen végeztet növekedési hormon-ellenőrzéseket. Elmondta továbbá, hogy idén először, a Seibersdorfi és a Kölni WADA akkreditált Doppingellenőrző Laboratóriumok közreműködésében - új és innovatív kezdeményezésként - egyes vérminták peptid hormonok után kutatva (Növekedési hormon – LHRH, GHRHs – Inzulin; és Long-R3-IGF-1) a Kölni Laboratóriumba kerültek megküldésre , amely laboratórium a WADA akkreditált laboratóriumok közül az egyik legérzékenyebb analitikai módszerrel képes a peptid hormonok kimutatására.

[1] Andreas Veerpalu: 2011-ben növekedési hormonnal megbukott kétszeres olimpiai bajnok észt sífutó, akit végül a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) - eljárási hibákra hivatkozva - felmentett a vádak alól, máig nem tisztázott azonban, hogy a sportoló valóban használt-e növekedési hormont teljesítménye fokozása céljából.

(Magyar Antidopping Csoport Hírlevél 2014/10)