A férfi kardozók ezüst-, a női párbajtőrözők bronzérmesek

A férfi kardozók ezüst-, a női párbajtőrözők bronzérmesek

2013. 06. 22.
Megosztás

A zágrábi Európa-bajnokság utolsó napján ezüstérmes lett a fantasztikus formában versenyző Szilágyi Áron (a képen) vezette kardcsapat, míg női párbajtőrözőink bronzérmet nyertek. Nagyszerűen teljesített a fegyvernem, hiszen Szász Emese is harmadik lett egyéniben. Küldöttségünk öt éremmel, két ezüsttel és három bronzzal zárt, gratulálunk!

Ahhoz képest, hogy az esztendőt a világranglista tizenhetedik helyén kezdte a női párbajtőrcsapat, úgy jutott a zágrábi Európa-bajnokság utolsó napján a legjobb nyolc közé, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne. A reggel kilencre kiírt mérkőzés néhány perccel korábban kezdődött, és gyakorlatilag kilencre el is dőlt. A Svájc elleni első két asszóban ugyanis Révész Julianna és Szász Emese 10:2-es előnyt szerzett. Ami ebben a fegyvernemben igencsak tekintélyesnek számít. Pontosan reggel fél tízkor pedig már pacsizhattak is a mieink, miután feszültség és izzadság mentesen 45:28-ra győzték le a helvéteket.

Jöhettek az ukránok, és ha valaki a 40:31-es száraz végeredményt látja, akár azt is gondolhatná, sima meccs volt. Hát nem. Olyannyira nem, hogy egyedül az utolsó, kilencedik asszó után mutatott magyar vezetést az eredményjelző. Igaz, akkor a már említett 40:31-et.

Az első kör 8:12-vel, a második 20:21-gyel zárul, Révész Julianna remekül vívott, Emese pedig egy tusos hátrányból állt fel az utolsó csörtére. Amit aztán kétséget nem hagyóan, nagyszerű produkcióval nyert meg, és juttatta ezzel a legjobb négy közé a csapatot.

A hölgyek után az urakon, nevezetesen a férfi kardozókon volt a sor. A nyitánnyal nem is volt gond. A spanyolokat végig vezetve, simán vertük a nyolcért. Ugyanakkor az intő jelnek számított, hogy a Magyarország mínusz Szilágyi Áron, kontra Spanyolország képzeletbeli derbit bizony a spanyolok nyerték volna meg. A vívásban természetesen ilyen nincs, úgyhogy a lényeg a magabiztos siker volt.

Következtek a Limbach nélkül - legújabb hír, hogy a tanulmányaira koncentrál, a pesti vb-t is kihagyja, majd meglátjuk, így lesz-e… - is rendkívül kellemetlen németek a négyért. Annyira rosszul kezdődött, hogy azt el sem lehet mondani. Null-öt, majd 15:25. Innen azért még kardban is nagyon nehéz fordítani. De lehet! Persze, kell hozzá egy bizonyos Szilágyi Áron, aki, ugye, nem terem minden bokor alatt. 12:5, összesítésben 27:30. Aztán kell egy csodacsere, Gáll Csaba, a gödöllői gördülő golyó, 8:3, és 35:33 - de már ide. Igazságtalanok lennénk az addig halványabb Iliász Nikolászhoz, ha nem emelnénk ki, hogy a következő igen fontos asszóban növelte az előnyt (40:36), így Áronnak ezúttal "csak" be kellett fejeznie. Természetesen megoldotta.

Következtek az elődöntők! A hölgyeknek a papírformának megfelelően Románia, az uraknak viszont a hatalmas meglepetésre Oroszországot legyőző Ukrajna ellen. A hölgyek szinte végig fej-fej mellett haladtak a románokkal, a gond csak az volt, hogy az előny szinte végig az ellenfélnél volt. Azok az asszók, amelyeket ki akartunk bekkelni, sikerültek is. A gond csak akkor volt, amikor előnyt szerettünk volna szerezni a papíron nálunk gyengébbnek tartott riválissal szemben. A vége sajnos az lett, hogy az utolsó csörtére négytusos hátránnyal állt fel az Európa-bajnok Branza és Emese, és innen már nem volt sok esély a fordításra.

Jöhetett a bronzcsata az itáliaiakkal szemben, ami egyben taktikai csatának is számított. Kovács Iván Révész helyére Antal Edinát állította be, aki Budai Dorinával egyetemben fegyelmezetten és jól vívott. Persze, hatalmas számolgatás folyt a két kispadon, ki, hogyan és mennyit vívjon, de a mieink számítása tökéletesen bevált, az utolsó csörtét Szász Emese egytusos előnnyel kezdte. Miként az ilyenkor párbajtőrben lenni szokott, ebben az egy asszóban majdhogynem több találat esett, mint az összes többiben, de ezt mi a legkevésbé sem bántuk! Az idő 28:25-nél járt le, egy másodperccel később pedig már egy kupacban ölelkezett a négy magyar lány, 2007-után lett ismét világversenyen érmes a női párbajtőrcsapat! Ezzel a fegyvernem két bronzéremmel zárta az Eb-t, ami hatalmas eredménynek számít, elvégre éppen e cikk elején morfondíroztunk azon, hogy a csapat a 17. helyről kezdte a szezont. Kiderült, tévedtem, Kovács Iván ki is javított. A 18-ról. Le a kalappal!

A kardozók az elődöntőben aztán, ha lehet, felülírták a németek elleni meccs fordulatait. Kezdődött azzal, hogy megint 5:0-lal indult a derbi. Csak most ide. Mondanunk sem kell, Szilágyi Áronnak köszönhetően. Csakhogy mire ismét pástra lépett, az eredmény már 15:20 volt. A második kör pedig 23:30-cal zárult úgy, hogy egyedül Áron nyert asszót a magyarok közül. Az ezúttal gyengébb Gáll helyére jött Gémesi Csanád, aki eggyel csökkentette a hátrányt, majd Iliász Nikolász, aki első két csörtéjét 5:2-re vesztette el. A harmadikat meg 11:0-ra nyerte!!! Döbbenetes vívással. Így 40:35-nél lépett pástra Áron, és érvényesítette a kardvívás örök axiómáját, mely szerint "Amennyiben Szilágyi Áron előnnyel kezdi az utolsó asszóját, akkor csapata győztesnek tekintheti magát".

Az esti döntő megnyugtatóan kezdődött. Ugyanis Nikó 5:1-re kikap. (Ez egy tussal jobb, mint a németek elleni nyitány.) Majd jön Áron, azzal a Berrével szemben, akitől egyéniben kikapott. Hát most alaposan visszavág, pontosan 9:3-ra, így 10:8-ra már mi vezetünk. Gémesi-Occhiuzzi. A Vk-egyéni döntő nélküli magyar, a világranglista vezetőjével szemben. Csakhogy ez csapatverseny. Csanád 5:4-re nyer, három tus ide. Iliász-Berre. Nikónak továbbra sem megy, 8:4-re kikap, pedig sokáig vezetett. Somlai Béla lecseréli. 20:19 oda. Gémesi-Samele. Papíron ez sem nekünk áll. A páston sem. 3:5, 22:25. Szilágyi-Occhiuzzi. Londonban az aranyéremért vívtak, a félidő 8:1 volt Áronnak. Hát azzal most kiegyeznénk... Csodálatos asszó, parádés tusok, és ami a legfontosabb: 8:3 ide. Megint vezetünk 30:28-ra, Áron +11-nél tart, elképesztő. Gémesi-Berre. Jaj, de kellene... Csakhogy az olaszoknak is. 35:34-re megint ők vezetnek. Gáll-Occhiuzzi. Na, ha valami nem nekünk áll, akkor ez. 40:37 oda. De jön Áron. Képes a csodára? Mert ez már az lenne. Sajnos, nem. Így is emberfelettit nyújtott egész nap, ha azt mondjuk, hogy oroszlánrésze van az ezüstéremben, akkor rendkívül visszafogottan fogalmazunk.

Nyilatkozatok, örömszavak, köszönetek


Nyilatkoznak a női párbajtőrcsapat tagjai, a férfi kardozók, Kovács Iván, Somlai Béla és Kamuti Jenő. Mindjárt jönnek a friss dobogós képeink is!


Antal Edina: "Természetesen nagyon örülök a bronzéremnek. Pontosabban inkább hatalmas az örömöm! Amiatt meg különösen boldog vagyok, hogy a harmadik helyért, az olaszok elleni meccsen aktív szerepet is vállaltam a sikerben. Nagyon együtt volt a csapatunk, járt már nekünk ez a szép eredmény."

Budai Dorina: "Iszonyatosan örülök a harmadik helynek. Különben meg megmondtam előre, hogy érem nélkül nem megyünk haza. Az aranyra nem gondoltam, így, hogy a végén nyertünk nagy boldogság a bronz, úgyhogy minden a lehető legjobban alakult. Ez az első felnőtt érmem, köszönöm Emesének is, aki nagyszerűen vívott."

Révész Julianna: "Öt év után tértem vissza a magyar válogatottba, és az újabb karrierem első világversenyén rögtön érmet nyertem, úgyhogy nagyon boldog vagyok! Remélem, hogy a budapesti világbajnokságon is ugyanezt a formát hozzuk, és ott szintén szép sikert érünk el. Persze, ehhez szerencse is kell majd, de reméljük, nem pártol el tőlünk."

Szász Emese: "Nagyon szomorú vagyok, el vagyok keseredve, hogy érmet nyertünk és utálom a csapattársaimat… Na jó, akkor komolyabban. Szerettük volna, ha mindannyian éremmel térünk haza a csapatból, mivel ez nekem egyéniben már sikerült. 2007 óta nem nyert a fegyvernem csapatban érmet világversenyen, úgyhogy vártuk már ezt az eredményt. Rengeteget dolgoztunk érte, és most nagyon boldog vagyok!"

Kovács Iván, fegyvernemi vezetőedző: "Nem nagyon tudok még beszélni, madarat lehet velem fogatni az örömtől… Mi vagyunk az egyetlen olyan fegyvernem, amely egyéniben és csapatban is szerzett érmet, ráadásul rendkívül mélyről indultunk az év elején. Le a kalappal a lányok előtt, egész évben elképesztő munkát végeztek és fegyelmezetten vívtak. De azt azért álmunkban sem gondoltuk, hogy az első esztendőnk első világversenyén rögtön érmet nyer a csapat. Nagyon jól sikerült a felkészülésünk, ami teljesen más volt, mint korábban. Híve vagyok a verseny előtti pihentetésnek, amely ezúttal is bejött. És még egyszer hangsúlyozom a fegyelmezettséget, a lányok a taktikai utasítások 98 százalékát betartották, azon a kettőn majd még dolgozunk… Edina és Dorina önmagához képest kifejezetten jól vívott ma, és úgy lettünk harmadikak, hogy Julianna és Emese tud ennél jobban is vívni. Szeretném megköszönni a munkáját edzőtársaimnak, Mincza-Nébald Ildikónak és Plásztán Attilának, a csapatunk három tagja mesterének, Kulcsár Győzőnek, valamint a szintén a teamhez tartozó Szerencsi Zsolt fegyvermesternek és Németh Kálmán gyúrónak és Preiszler Gábor erőnléti edzőnek."

Gáll Csaba: "Eddigi pályafutásom során a korosztályos világversenyeken, ha az Európa-bajnokságon másodikak lettünk, akkor a vébét megnyertük. Úgyhogy remélem, ez a sorozat folytatódik. Az én teljesítményem, sajnos, hullámzó volt, ezen feltétlenül változtatni szeretnék a jövőben. A második helynek természetesen örülök, a vébén is mindent megteszek, hogy a lehető legjobban szerepeljünk."

Gémesi Csanád: "Először is nagyon örülök, hogy életem első világversenyén ezüstérmet nyertem. Ugyanakkor most még vegyül egy kis keserűség is az örömömbe. Áron klasszis vívásával ismét bizonyította, hogy vezére ennek a csapatnak. Mi viszont sajnos nem tudtunk felnőni mellé. Mindannyiunknak voltak fellángolásai, de stabilan egyikünk sem nyújtott elfogadható teljesítményt. Ezen kell változtatnunk a világbajnokságig. De azért még egyszer mondom, nagyon boldog vagyok!"

Iliász Nikolász: "Nem akarom a zsűrire fogni a vereséget, de szerintem fontos szituációkban tévedtek, és rendre a mi kárunkra. Az ezüstérem nagyon szép eredmény, és örülök is neki. Budapesten pedig megpróbáljuk ezt az ezüstöt aranyra fényesíteni."

Szilágyi Áron: "Most még nehéz sikernek tekintenem ezt a második helyezést. Úgy éreztem, hogy nyerhetünk ezen a fordulatokban gazdag mérkőzésen. Azt viszont ne felejtsük el, hogy a 2009-es antalyai vébé-bronzUnk óta nem nyert a kardcsapat érmet világversenyen! Fiatalok vagyunk, egységesek, két társunknak is ez volt az első felnőtt Eb-je, úgyhogy minél hosszabban nyilatkozom, úgy tartom egyre értékesebbnek ezt az eredményt. Sokat kell dolgoznunk azért, hogy az ilyen szituációkat, mint amelyek a döntőben előfordultak, jól oldjuk meg a jövőben."

Somlai Béla, fegyvernemi vezetőedző: "Sajnos, a döntő legfontosabb szituációiban a zsűri rendre belenyúlt a mérkőzésbe. Ráadásul ugyanez történt a padovai Világkupán, szintén az olaszok elleni döntőben. És ugyanaz az illető határozott a terhünkre itt is, ott is… Ettől függetlenül azt azért nem bírja el a csapat, hogy egyedül Szilágyi Áron teljesítsen önmagához mérten is kimagaslóan. A fináléban többet kellett volna dolgoni a páston, többet kellett volna küzdeni a tusokért. Ezzel együtt az ezüstéremért le a kalappal a társaság előtt, két, rendkívül izgalmas és fordulatos meccsen bizonyultunk jobbnak. A kétkedőknek is választ adtunk ezzel a szerepléssel, hogy ez a csapat sokra hivatott. Most itt tartunk. A tavalyihoz képest hatalmasat léptünk előre, de a budapesti világbajnokságon szeretnénk ennél is jobban teljesíteni."

Kamuti Jenő, a Nemzetközi Vívó Szövetség örökös tiszteletbeli alelnöke: "Öt érmet nyertünk az Európa-bajnokságon, ami nagyszerű teljesítmény - az aranyérem hiánya ellenére. Kifejezetten sikeresnek tartom ezt a szereplést, bebizonyította, hogy szakmailag jó úton járunk. Főleg úgy, hogy kimondottan a budapesti világbajnokság volt ebben a szezonban a fő cél, reméljük, akkor még jobb formában lesznek vívóink. Nem szabad lazítani, jöhet a pesti vébé!"

Eredmények:
Vívó Európa-bajnokság, Zágráb,

Női párbajtőrcsapat 15 induló.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Svájc 45:28 (Szász +8, Révész +4, Antal +3, Budai +2).
Negyeddöntő: Magyarország-Ukrajna 40:31 (Szász +9, Révész +4, Budai -1, Antal -3).
Észtország-Oroszország 32-31, Olaszország-Németország 30-25, Románia - Svájc 44-43
Elődöntő: Magyarország-Románia 32:37 (Budai +2, Szász 0, Révész -7), Észtország - Olaszország 44-39
A 3. helyért: Magyarország-Olaszország 28:25 (Szász +2, Antal +1, Budai 0).
Döntő: Észtország-Románia 27-20
Végeredmény: 1. Észtország (Julia Beljajeva, Erika Kirpu, Irina Embrich, Kristina Kuusk.), 2. Románia (Ana Maria Branza, Simona Pop, Maria Udrea, Amalia Tataran), 3. Magyarország (Antal Edina, Budai Dorina, Révész Juilianna, Szász Emese)., 4. Olaszország; 5. Ukrajna, 6. Oroszország, 7. Svájc, 8. Németország

Férfi kardcsapat, 13 induló.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Spanyolország 45:34 (Szilágyi +12, Gémesi +3, Iliász +1, Gáll -5).
Negyeddöntő: Magyarország-Németország 45:42 (Szilágyi +6, Gáll +5, Iliász -1, Gémesi -7).
Urajna - Oroszország 45-44, Romáia- Grúzia 45-27, Olaszország-Franciaország 45-43
Elődöntő: Magyarország-Ukrajna 45:37 (Szilágyi +9, Iliász +5, Gémesi +1, Gáll -7).
Olaszország-Románia 45-33
3. helyért: Ukrajna- Románia 45-36
Döntő: Magyarország-Olaszország 40:45 (Szilágyi +9, Gáll -2, Gémesi -4, Iliász -8).
Végeredmény: 1. Olaszország (Diego Occhiuzzi, Luigi Samele, Enrico Berrè, Aldo Montano), 2. Magyarország (Gáll Csaba, Gémesi Csanád, Iliász Nikolász, Szilágyi Áron), 3. Ukrajna.(Bogdan Niksin, Anatolii Gerei, Dmitrii Karjuchenko, Vitalii Medved), 4. Románia, 5. Németország, 6. Franciaország, 7. Oroszország, 8. Grúzia

Öt éremmel zárta a zágrábi Eb-t a magyar csapat


Az elmúlt évi egyhez képest lényegesen jobb eredménnyel, öt éremmel - két ezüsttel és három bronzzal - fejezte be a magyar küldöttség a zágrábi vívó Eb-t.

Az éremtáblán az olaszok végeztek az élen. Második lett a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Szényi Péter összeállítású párbajtőrcsapat és a Szilágyi Áron, Iliász Nikolász, Gémesi Csanád, Gáll Csaba alkotta kardválogatott, míg a harmadik helyet szerezte meg a párbajtőröző Szász Emese egyéniben, illetve csapatban Antal Edinával, Budai Dorinával és Révész Juliannával együtt, továbbá a Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Gabriella, Varga Katalin tőregyüttes.

ARANY EZÜST BRONZ
Olaszország 3 1 4
Németország 3 - 1
Románia 2 1 -
Oroszország 1 3 1
Ukrajna 1 1 2
Észtország 1 - -
Svájc 1 - -
Magyarország - 2 3
Franciaország - 2 2
Lengyelország - 1 3
Görögország - 1 -
Nagy-Britannia - - 2

(Forrás: MTI)