A győri Eb-n bemutatkoztak a vegyescsapatok küzdelmei

2018. 02. 27.

Az elmúlt hétvégén rendezték meg a légfegyveres Európa-bajnokság felnőtt versenyszámait a győri Arénában. Ez volt az év első nagy nemzetközi kontinentális megmérettetése, ahol a 2020-as olimpián szereplő vegyes csapatversenyeket is megrendezték.

Pénteken, szombaton először a légpuska, majd a légpisztoly egyéni versenyeit rendezték. A magyar sportlövők közül az olimpikonok még nem szerepeltek csúcsformában. Férfi légpuskában a befejező sorozat utolsó lövése előtt a riói olimpikon Péni István nagyon közel állt a döntőhöz. Utolsó lövése viszont gyengére sikerült, így a döntős 8. helyről 0,7 körrel lemaradt. Sidi Péter sem tudta megszerezni a döntős részvételt. Péni a 12., míg Sidi a 16. helyen zárta a versenyt.

A 2018-as évtől a nők a korábbi 40 lövés helyett már 60 lövést teljesítsenek az alapversenyben. Az erre való átállás női légpuskásainknak nem sikerült. Felejthető teljesítményt nyújtva fejezték be a versenyt. Hasonló eredménnyel zártak férfi pisztolyosaink is.

„Összességében jobban lőttek a fiúk, mint a tavalyi Eb-n, de sajnos így is messze voltak mindentől - nyilatkozta Győrik Csaba. -Az az igazság, hogy nem technikai problémájuk van, s nem is a tudásukkal van a baj. Sokkal bátrabbnak kellene lenniük, mert az elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki igazán jó lövő legyen."

Női légpisztolyban Major Veronika teljesítménye dicsérhető. Pedig ő duplán teljesített. Indult az olimpia programból 2008-ban levett futócéllövészetben is, ahol a dobogó harmadik fokára is felállhatott, majd a 12. helyen végzett légpisztollyal. Ráadásul teljesítménye azonos volt a döntőbe jutott 8. helyezettével, de kevesebb érintő 10-es lövésével szorult csak hátrább.

Pénteken a pisztolyos, szombaton a puskás vegyescsapatok küzdelmét rendezték. Az olimpiai műsorban most felvett számok alapversenyén a duók tagjai 40-40 lövést teljesítettek. A két lövő eredményét összesítve a legjobb öt kettős került a fináléba. Ott az egyéni versenyhez hasonló lebonyolításban rendezték meg a finálét. A magyarok Csonka/Nagy és Major/Antal illetve a puskás Szíjj/Péni, Horváth/Sidi duó nem került be a legjobbak közé. Bár Péni teljesítménye az egész mezőnyből kiemelkedett, de társának, Szijj Katinkának ezúttal sem ment, mindössze 409 kört ért el, így a páros csupán a 23. helyen zárt.

Annak lehet örülni, hogy Péni István jól lőtt. Az, hogy a párosok nem jutottak döntőbe, sajnos papírformának mondható" - értékelt Győrik Csaba szövetségi kapitány.

A pénteki versenyeket megtekintette Vékássy Bálint, a MOB főtitkára is.

A 2018-as év már olimpiai kvalifikációs esztendő a sportlövészetben. Az első lehetőség az olimpia részvétel megszerzésére augusztus 31. és szeptember 15. között Changwonban megrendezendő világbajnokságon lesz. Addig bőven lesz idő a hibák kijavítására, a mérce magas, hiszen Rióban nyolc magyar sportlövő képviselte hazánk színeit.

(MOB, fotó: Magyar Sportlövő Szövetség)