A gyorskorcsolyasport ünnepe Amszterdamban

2018. 03. 10.

125 évvel ezelőtt, 1893 januárjában rendezték meg az első hivatalos gyorskorcsolya összetett világbajnokságot Amszterdamban, 18 sportoló részvételével. Akkor a holland Jaap Eden nyakába került az aranyérem. A kerek évforduló tiszteletére a nemzetközi szövetség, az ISU, a holland városnak ítélte az 115. világbajnokság megrendezését.

Az ünnepi sorozat már csütörtökön megkezdődött, amikor a Rink múzeumban jubileumi fogadást adtak az elmúlt évtizedek világbajnokai részvételével; 42 korábbi bajnok fogadta el a meghívást. Olyan neves összetett világbajnokokat köszönthettek a szervezők, akik olimpiai bajnokként is felállhattak a dobogó legmagasabb fokára. Közöttük volt az osztrák színekben olimpiai- és világbajnoki címet szerzett Hunyady Emese (1994, a képen az alső sorban jobbról a második) is. Rajta kívül további 17 olimpiai bajnok volt a megjelentek között.

Közülük többen is szép emlékeket őriznek a 2001-es budapesti összetett világbajnokságról, amit a Városligeti műjégpályán rendeztek. Mint Hunyady Emese elmondta Rintje Ritsma és Ids Postma az akkori vb két dobogósa és Arnd Schenk, aki felügyelte a versenyt szeretettel gondol vissza erre a vb-re. Mikor megtudták, hogy Budapesten egy fedett jeges központ épül mindannyian megijedtek, hogy a festői Városliget látványát nem szabad megzavarni. Emese megnyugtatta őket, hogy a központ máshova épül. A három olimpiai bajnok szívesen jönne majd el a létesítmény megnyitójára, ha gondolnak rájuk.

Magyarország is rendelkezik összetett világbajnokkal Pajor Kornél személyében, aki 1949-ben Oslóban bizonyult a legjobbnak. Ő az 1948-as olimpián a negyedik helyen végzett.

Péntektől az olimpiai stadionban versenyeztek az összetett világbajnoki érmekért a sportolók. A szervezők a stadion futópályájára varázsoltak egy 400 méter hosszú jégpályát.
1928-ban ebben a stadionban szerzett ezüstérmet Szepes Béla gerelyhajításban. Erről az olimpiáról a magyarok összesen 5-5 arany- és ezüstérmet hozhattak haza.

Este a phjongcshangi olimpián gyorskorcsolyában 7 arany-, 4 ezüst- és 5 bronzérmet nyert sportolókat ünnepelhette az esőben is kitartó lelkes közönség. Tűzijáték köszöntötte a pályára bekorcsolyázó érmeseket, akik tiszteletkörrel üdvözölték a szurkolókat. A rossz idő nagyobb ünneplést sajnos nem engedélyezett.

A világbajnokságon a hölgyeknél avattak előbb bajnokot. A mezőnyben találhattuk minden idők legjobb női olimpiai gyorskorcsolyázóját a holland Irene Würst személyében, aki 11 éremmel (5-5-1) büszkélkedhet, mellette hat alkalommal volt az összetett világbajnokság győztese. Egy páratlan sportpályafutás tulajdonosa a német Claudia Pechstein, aki 46 évesen is felvette a harcot a sokkal fiatalabb riválisaival. Nem mellesleg az olimpiai éremkollekciója neki is tiszteletet érdemel (5-2-2). Végül meg kellett elégednie a 13. helyezéssel.Würst a hazaiak kedvence nem tudta megszerezni az elsőséget, mert a Phjongcshangban az üldözéses csapatversenyben olimpiai bajnok Miho Takagi megelőzte. Ez a női összetett világbajnokságok történetének első japán diadala.

A férfiak mezőnyének a legnagyobb alakja a Phongcshangban már 9. olimpiai érmét (4-2-3) begyűjtő Sven Kramer volt. Előtte az a cél lebegett, hogy 10. összetett világbajnoki címét is megszerezze, de nem úgy alakult számára ez a világbajnokság, hogy a célját elérje. 500m-en a 6., 5000m-en a 2., 1500m-en az 5. időt teljesítve várta a harmadik helyen az utolsó számot a 10000m-t.

Drámai fordulatot tartogatott a férfiak befejező távja. A három szám után az összetettben vezető norvég olimpiai bajnok Sverre Lunde Pedersen és a holland Sven Kramer az utolsó párban vágott neki a befejező 10000m-es távnak. Már csak 9 kör volt hátra és az addigi időeredmények alapján nagyon közel került a norvég az összetett világbajnoki címhez. Ekkor a cél utáni első kanyarban Pedersen megbotlott és elesett. Kramer pedig elkorcsolyázott mellette. A norvég a palánknak ütközve nehezen, de felállt, s folytatta a versenyt.

Egy idő múlva beérte holland riválisát, de a célba érve az eredményét pontokká átszámítva 0,4 tized ponttal lecsúszott a dobogó legmagasabb fokáról.

A világbajnoki címet a phjongcshangi olimpián egy ezüst- és bronzérmet szerző, 22 éves holland Patrick Roest szerezte meg. Kramernek nem sikerült az újabb aranyérem, sőt még a dobogóról is lecsúszva, a negyedik helyen végzett.