Björgen kereste a legtöbb pénzt a vb-n

A háromszoros olimpiai bajnok a Tour de Ski élén

2013. 12. 29.

Nem először és vélhetően nem is utoljára szólt bele az időjárás egy szabadtéren űzött téli sportág eseményibe - ezt állapíthattuk meg sajnálkozva a sífutó Tour de Ski sorozat idei nyolcadik kiírása előtt.

Alig néhány órával a szombati oberhofi prológ előtt ugyanis visszalépett a női mezőny egyik legnagyobb esélyese, a legutóbbi négy kiírást megnyerő Justyna Kowalczyk. A lengyel sífutó már pénteken este megpendítette („30% az esélye, hogy indulok”) a visszalépés lehetőségét, aludva a történtekre végül a szombati reggelije után saját Facebook oldalán közölte az érintettekkel, hogy mégsem vállalja egyik kedvenc versenyét, amelynek korábbi hét kiírása alkalmával rendre célba ért.
Kowalczyk visszalépése miatt tulajdonképpen két főre (Björgen vagy Johaug nyerhet) csökkent az összetettbeli győzelemre esélyesek köre.
A lengyel klasszis visszalépésének hátterében - bármilyen furcsa leírni – a Közép-Európát a napokban elérő enyhe időjárás áll. Az oberhofi szervezők ugyanis az elmúlt napok időjárása miatt csak vérrel-verítékkel tudtak használható mennyiségű havat összekaparni (állítólag 300 önkéntes hordta a „fehér gyémántot” az erdőből) a pályára. A végül 1.500 méteresre kialakított pályát ráadásul folyamatosan „apasztotta” az esőzés, így klasszikus stílusú nyom kihúzása lehetetlen vállalkozásnak tűnt.
A Tour de Ski szervezői pár napja úgy döntöttek, hogy törlik is a vasárnapra kiírt 9 illetve 15 km-es klasszikus stílusú futamokat. A Tour de Ski programjának megőrzése érdekében a helyükre szabad stílusú sprinteket terveztek be.
Na, ez utóbbi döntés okozta az idén főleg klasszikus stílusra készülő Kowalczyk visszalépését.
Szombaton nélküle indult el az immáron nyolcadik Tour de Ski sorozat, ahol az oberhofi 3 km-es prológon a hölgyeknél Marit Björgen (a képen) volt a leggyorsabb.

A háromszoros olimpiai bajnok norvég minimális, 1.9 másodperces különbséggel előzte meg honfitársát, a 2007-es sprint világbajnok Astrid Jacobsent. A női futam meglepetését a mezőny végén rajtoló lengyel Sylwia Jaskowiec okozta, aki pályafutása első dobogóját elérve lett harmadik. A legjobb hazai versenyző a sprinter Denise Herrmann lett, aki a negyedik helyen zárt, megelőzve az amerikai Jessica Digginst és a finn Anne Kyllönent. Az összetett verseny másik norvég esélyese, Therese Johaug - 13,1 másodperces hátránnyal - a 11. helyen zárta a prológot, az összetettben viszont az időjóváírások miatt már közel fél perces hátránya van fő riválisa, Björgen mögött.

A férfiaknál a 4,5 km-es prológon népes mezőny, több mint száz sífutó vágott neki a távnak. A futam során - a Tour történetében először - kettős kanadai siker született Alex Harvey és a tőle alig 4,1 másodperccel lemaradó Devon Kershaw révén. A pályafutása első Tour szakaszát nyerő Harvey ezzel az első kanadai sífutó lett, aki az összetett verseny élére tudott kerülni. A harmadik helyen a norvég Chris Jespersen zárta a futamot, a címvédő - most is esélyesnek számító - orosz Alexander Legkov a 17. helyen, míg a norvég Petter Northug csak a 25. helyen fejezte be az első szakaszt, igaz még bőven van esélyük javítani a Tour de Ski további állomásin.

A hét szakaszból álló viadalon vasárnap Oberhofban szabad stílusú sprintversenyek (Eurosport - 14.15) következnek, majd az erőltetett menet a hétfői pihenő nap után már a svájci Lenzerheidében folytatódik. Feltéve persze, ha az időjárás is úgy akarja…