Vereség az első amerikai meccsen

A hazaiak elleni sikerrel negyeddöntőben a férfi pólósok

2012. 08. 05.

A címvédő magyar válogatott 11 góllal legyőzte szombaton a házigazda briteket a londoni olimpia férfi vízilabdatornájának B jelű hatosában, így az utolsó csoportmérkőzés eredményétől függetlenül bejutott a negyeddöntőbe.

A britek a rendező jogán indulhattak az ötkarikás tornán, s nem tartoznak a sportág élmezőnyéhez. Ezzel együtt komolyan vették a szereplést, ezt mutatja többek között, hogy a felkészülés finisére szaktanácsadóként szerződtették Kásás Zoltánt, aki másodedzőként ezúttal is ott ült a kispadon.

Előzetesen ez a csoportmeccs ígérkezett a legkönnyebbnek Kemény Dénes tanítványai számára, akik a szerbektől és a montenegróiaktól elszenvedett vereséggel, valamint a románok elleni győzelemmel a hátuk mögött szálltak vízbe a nyeretlen hazaiakkal szemben. A siker biztosan negyeddöntőt ért.

Két Szécsi-védéssel indult a találkozó, majd a másik oldalon a csapatkapitány Biros nyitotta a gólok sorát. Kásás büntetőből megduplázta az előnyt, és miközben a lelátóról minden magyar támadásnál zúgott a "Ria-ria, Hungária!" és az "Itthon vagyunk!", Kiss Gergely is betalált távolról. Úgy tűnt, a magyarok leckét adnak vízilabdából a briteknek, hiszen a folytatásban azt is megmutatták, hogyan kell megúszás után (Biros) és emberelőnyből (Varga Dániel) a hálóba találni. Az első hazai gól 5-0 után született, de a szünetig Hosnyánszky lövésének köszönhetően tovább nőtt az előny (6-1).

A második nyolc perc elején Madaras volt eredményes létszámfölényes helyzetben, majd James szépített Varga Dániel kiállítása alatt. A nyolcadik magyar gól is Madaras nevéhez fűződött, de Vincentnek köszönhetően maradt az ötgólos különbség. Steinmetz is betalált, s mivel a másik oldalon ezúttal nem jött válasz, Kásás lövésének köszönhetően tovább hízott a magyar előny. Parker távolról bevette Szécsi kapuját, a következő támadásnál pedig büntetőt ítéltek, amelyet Varga Tamás értékesített (11-4). A britek egy távoli ejtéssel szépítettek, majd kivédekeztek egy támadást, így a nagyszünetben 11-5-öt mutatott az eredményjelző. Ezt a negyedet "csak" 5-4-re nyerte Kemény Dénes gárdája.

A harmadik felvonás elején Kásás lőtt, s járt eredménnyel távolról, majd megúszás után a harmadik gólját szerző Madaras vette be Holland kapuját. A csereként beállt Nagy Viktor többször is védett, s mivel egy emberfórt kihasználva Szivós is feliratkozott góllövők közé, kilencgólosra nőtt a két csapat közötti különbség. Varga Dénes megúszása és gólja után meglett a "közte tíz is", s az utolsó játékrész előtt 15-5 volt az állás.

A zárónegyed a hazai csapatkapitány, Figes távoli bombájával indult, Kiss Gergely azonban nem maradt adós a válasszal. Előbb Kemény Dénes, majd kollégája, a román Cristian Iordache kért időt, de újabb gól sokáig nem akart esni, végül - az utolsó percben - Hosnyánszky törte meg a csendet, beállítva ezzel a végeredményt is.

Kemény Dénes:
"Könnyű lett volna az angolok ellen a sapkát és a gatyát bedobni a vízbe, hogy úgy is nyerünk. Nyilván lehet 6-10 góllal nyerni, de nem mindegy, hogy 12-2-re vagy 18-8-ra. Fontos volt, hogy lenyugodjunk védekezésben, hogy legyünk magabiztosak. Leginkább a saját térfelünkön láttam azt, amit vártam, leginkább az első, harmadik és negyedik negyedben. Kezdtük elkapni a fonalat emberhátrányos védekezésben is."

Szécsi Zoltán:
"Maximálisan koncentráltan tudtunk védekezni, bár néha szerencsés gólokat lőttek az angolok."

Varga Tamás:
"Kezd összeállni a védekezésünk, azt csináltuk, amit megbeszéltünk. Jó főpróba volt az amerikaiak elleni meccs előtt."

Kásás Zoltán, a brit csapat másodedzője:
"A mi esetünkben minden meccs ugyanarról szól, hogy próbáljunk tisztességes mérkőzést játszani. Nyilván nem azonosak a feltételek, a brit csapat heti egyszer tud 50 méteres medencében edzeni. Az angol fiúk jól hajtottak, mindkét szurkolótábor jól szórakozott. A magyar válogatottnál azt látom, hogy nagyon szeretnék áthajtani magukat azokon a nehézségeken, amelyek az előző meccseken voltak. Most kezdődik az olimpia!"

Utolsó csoportmérkőzését hétfőn, 16:30-tól, az Egyesült Államok csapatával játssza az immár biztos negyeddöntős magyar válogatott.

Eredmény:
férfi vízilabdatorna, B csoport, 4. forduló:
Magyarország - Nagy-Britannia 17-6 (6-1, 5-4, 4-0, 2-1), Vízilabdacsarnok, 5000 néző, v.: Moller (argentin), Danelon (brazil)
Magyarország: Szécsi Zoltán - Madaras Norbert 3, Kásás Tamás 3, Biros Péter 2, Hosnyánszky Norbert 2, Varga Dániel 1, Hárai Balázs
Csere: Kiss Gergely 2, Steinmetz Ádám 1, Varga Tamás 1, Varga Dénes 1, Szivós Márton 1, Nagy Viktor (kapus)
A brit válogatott góldobói: Adam Scholefield 1, Rob Parker 1, Alex Parsonage 1, Jake Vincent 1, Ciaran James 1, Craig Figes 1