VB rajt, a házigazdák botlottak: svéd vereség, finn pontvesztés

2013. 05. 04.

Elkezdődött a Finnországban és Svédországban zajló A-csoportos jégkorong-világbajnokság – az első nap pedig máris meglepetéseket tartogatott.

A Pat Cortina vezette német válogatott csak hosszabbításban kapott ki Finnországtól, a svájciak pedig legyőzték a svédeket. Könnyed szlovák és nehezebb cseh sikerrel volt teljes az első játéknap.

KÖNNYED SZLOVÁK, NEHEZEBB CSEH SIKER

A nyitó mérkőzésen Szlovákia magabiztosan legyőzte Franciaországot. Tomás Záborsky gólt szerzett, egy találatot pedig előkészített, míg Rastislav Stana 23 védést bemutatva segítette 6–2-es győzelemhez csapatát.
A francia csapat világbajnokságon még egyszer sem tudta legyőzni Szlovákiát: öt mérkőzésen 29–12 a két csapat egymás elleni gólkülönbsége.

„Úgy vélem, hogy jól játszottunk az első meccsünkön. Jól kezdtünk, rengeteg helyzetet alakítottunk ki. A második harmadban újabb gólokat szereztünk, ettől kezdve pedig teljesen kontroll alatt tartottuk a mérkőzést" – mondta a szlovák csapatkapitány, Miroslav Satan.

A szlovákok mellett a csehek is győzelemmel nyitottak: a Fehéroroszország elleni 2–0-s siker megfelelő bemelegítés volt a további mérkőzések előtt. Alexander Salak először védett világversenyen a cseheknél – mind a 21 kapujára tartó lövést hatástalanította.

MEGVAN CORTINA ELSŐ PONTJA A „NAGYOK" KÖZÖTT

A korábbi magyar szövetségi kapitány, Pat Cortina által irányított német jégkorong-válogatott mindössze hosszabbításban kapott ki az egyik házigazda Finnországtól.
Ráadásul az 57. percben Torsten Ankert találatával a németek 3–2-re vezettek, így nem álltak messze a világszenzációtól. A finnek azonban Petri Kontiola góljával másfél perccel a vége előtt hosszabbításra mentették a találkozót.
Végül a ráadásban Veli-Matti Savanainen a győzelmet érő találatot is megszerezte a finneknek, de Cortináék így is begyűjtöttek egy pontot.
A találkozó krónikájához persze hozzá tartozik, hogy a finnek 38, míg a németek csak 18 lövéssel próbálkoztak.

A NAP MEGLEPETÉSE
A nap meglepetése azonban még hátra volt. Svájc 2–0-ra is vezetett Svédország ellen, amikor is a házigazda nagyon elkezdett nyomni, szépített is, de a hajrában újabb, üres kapus gólt kapott. Ryan Gardner korongja 33 másodperccel a vége előtt 3–1-re alakította az állást.
Simon Hjalmarsson 11 másodperccel később ugyan berámolt egyet, de ezzel csak azt érte el, hogy öldöklően izgalmas utolsó húsz másodpercet láthattak a nézők. Svájc kihúzta, így nem kis meglepetéssel indította a tornát.

JÉGKORONG-VB

Selejtezők, 1 forduló:

S-CSOPORT

Svédország–Svájc 2–3 (0–0, 1–2, 1–1)
Csehország–Fehéroroszország 2–0 (1–0, 0–0, 1–0)

H-CSOPORT

Finnország–Németország 4–3 (1–0, 1–1, 1–2, 1–0) – hosszabbítás után
Szlovákia–Franciaország 6–2 (1–0, 2–0, 3–2)

A H csoport további tagja Ausztria, az Egyesült Államok, Lettország és Oroszország, míg az S jelű nyolcasban Dánia, Kanada, Norvégia és Szlovénia kapott még helyet.