A hétvégén a fiatalok játszották a főszerepet a nemzetközi porondon

2018. 07. 02.

Az U18-as lány strandkézilabda válogatott a tavalyi világbajnoki cím után újabb világversenyről térhetett haza aranyéremmel. Ráadásul úgy, hogy az első, spanyolok elleni vesztes meccs után szettet sem vesztett a magyar csapat, amely most már teljes erőbedobással az októberi, Buenos Aires-i ifjúsági olimpiára készülhet.

Mint már hírül adtuk, Baranyi Zsófia hazánk első karatés kvótáját szerezte meg az ifjúsági olimpiára. A japán eredetű küzdősport magyarországi históriájában ez az eddigi egyik legnagyobb diadal.

Kézilabdában megkezdődött a XXI. női kézilabda-világbajnokság Debrecenben. A magyar hölgyek nagy csatában háromgólos győzelmet arattak Brazília elleni nyitó napi találkozóján.
A magyar válogatott további ellenfelei a csoportkörben:
Július 4. 18.00: Magyarország–Portugália (Tv: M4 Sport)
Július 5. 16.00: Magyarország–Elefántcsontpart (Tv: M4 Sport)
Július 7. 13.30: Magyarország–Montenegró (Tv: M4 Sport))
úlius 8. 18.00: Magyarország–Norvégia (Tv: M4 Sport)
A csoportból az első négy helyezett jut a nyolcaddöntőbe.

Judóban az Európa-bajnok és ezüstérmes, EYOF-győztes Sipőcz Richárd a +90 kilogrammosok között ismét kontinensbajnoki címet ünnepelhetett vasárnap, míg a súlyos sérüléséből nemrégiben felépülő 90 kilós Vég Zsombor a dobogó harmadik fokára állt fel a Szarajevóban zajló ifjúsági cselgáncs Európa-bajnokságon. Nerpel Gergely a 73 kilogrammosok között, míg Özbas Szofi a 63 kilósok versenyében állt fel a dobogó harmadik fokára. Ez a szereplés mind a négyüknek jó eséllyel ifjúsági olimpiai kvótát is érhet.

Befejeződött az U23-as és ifjúsági kajak-kenu Európa-bajnokság az olaszországi Auronzóban. Az ifjúságiak versenyében tizenkettő magyar egység jutott a fináléba, az U23-asok között négy harcolta ki a finálét. Hét érmet, egy aranyat, négy ezüstöt és két bronzot szerzett a magyar küldöttség. Szombaton, 1000 méteren Bordács Blanka az U23-asok között aranyérmet nyert kajak egyesben, míg az ifjúságiaknál Kocsis Ádám harmadikként zárt kenu egyesben. Az ifjúsági és az U23-as női kajaknégyes is hasonló körülmények között szerzett ezüstérmet 500 méteren: az idősebb korosztályban Lucz Noémi, Sólyom Dóra, Kiss Blanka és Szénási Zsófia csupán 0.5 másodperccel a lengyelek mögött ért célba, majd a Potoniec Zsófia, Máró Anna, Posta Réka, Csikós Zsóka egység ugyancsak ennyivel kapott ki a cseh hajótól. Pupp Noémi (K–1 U23) ugyanezen a távon bronzérmet nyert. Kétszázon két ezüstöt gyűjtöttek a magyarok, méghozzá ugyanabban a számban, női kajak egyesben: az ifiknél Gábor Netta, az U23-asoknál pedig Orosz Adrienn lett második. Makrai Csaba szövetségi kapitány kijelentette, hasznos Európa-bajnokságon van túl mindkét korosztály. „Nem volt ez rossz, sokat lehet belőle tanulni és remélhetőleg hasznos tapasztalat lesz a versenyzőink számára, ami a cél is volt”

Úszásban két helyszínen versenyeztek sportolóink. A római Hét Domb (Sette Coli) elnevezésű versenyen Verrasztó Dávid mindkét vegyes számban 200 és 400m-en diadalmaskodott. Telegdy Ádám 200 méter háton, Kapás Boglárka 200 méter pillangón a legjobbnak bizonyult. Kapás mögött Szilágyi Liliána a második helyen ért a célba. A magyar küldöttség további három érmet gyűjtött be. Kapás előbb 400 vegyesen lett harmadik, majd nem sokkal később 800 méter gyorson (8:31.07 perc) másodikként csapott célba. Kenderesi Tamás 200 méter pillangón végzett a második helyen. Rasovszky Kristóf a márciusi, Eilatban rendezett verseny után a hosszútávúszók Európa-kupa-sorozatának barcelonai állomásán is győzött a 10 kilométeres távon. Az Ek-n tavaly minden viadalon győztes magyar sportoló remek teljesítményt nyújtott. Sikerének értékét növeli, hogy a mezőnyben a legerősebbnek számító francia válogatott tagjai is ott voltak. A győzelemért Rasovszky a francia Marc-Antoine Olivier-vel vívott óriási harcot, aki tavaly a balatonfüredi nyílt vízi vb-n öt kilométeren és csapatban arany-, míg 10 km-en ezüstérmet nyert. A veszprémi úszó hosszú hajrájára viszont riválisának nem volt ellenszere, így a magyar versenyző ért célba elsőként.

A férfi kosárlabda-válogatott az utolsó csoportmérkőzésén 73–50-es vereséget szenvedett Európa egyik legjobb válogatottjától, a litvánoktól a világbajnoki selejtezők C-csoportjában. Ettől függetlenül a magyar válogatott a csoport harmadikjaként lép tovább a következő szakaszba, kvartettet megnyerő Litvánia és a második Lengyelország társaságában. A mieink szeptemberben kezdik a vb-selejtezők harmadik körét, vasárnap az is kiderült, hogy a D-csoportból érkező Olaszországgal, Horvátországgal és Hollandiával lesz teljes az újabb hatos csoport. Minden együttes viszi magával az eddigi eredményeit, és mindenki csak azokkal játszik újabb két mérkőzést, akikkel a második szakaszban nem találkozott, vagyis mi is az olaszokkal, horvátokkal és hollandokkal randevúzunk, egyszer itthon, egyszer pedig idegenben. A hatos csoportból az első három helyezett jut ki a 2019-es, Kínában megrendezésre kerülő világbajnokságra.

A férfi vízilabda-válogatott a németországi felkészülési tornán az amerikaiak elleni vereséget és Kína legyőzését követően harmadik mérkőzésén 15–12-re nyert Németország ellen a torna utolsó napján. A barcelonai Európa-bajnokság előtt még három felkészülési találkozó vár a vb-ezüstérmes magyarokra, akik csütörtöktől szombatig a Benu-kupa keretében mérkőznek meg Romániával, az Egyesült Államokkal és Ausztráliával a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában.

Bicsák Flóra és Gregor László abszolút sikerét hozta a tiszaújvárosi 20. MOL Petrolkémia Triatlon Nagyhét szombati nyitónapján megrendezett Jabil 1/3 Maraton nemzetközi utcai futóverseny 14 km-es távja. Az összesen három egyéni és két váltó számban mintegy 500 sportoló mérette meg magát. A triatlon nagyhéten több versenyre is sor kerül, hétvégén rendezik a 22. ITU Triatlon Világkupát és az ETU Triatlon Junior Európa-kupát, melynek Kulcsár Krisztián MOB-elnök a fővédnöke. A világkupa eredményessége beleszámít a tokiói olimpiára készülő triatlonosok kvalifikációs menetelésébe.

Aranyérmes lett az ifjúsági olimpiára készülő magyar női ifjúsági strandkézilabda-válogatott. Ragyogó magyar sikerrel ért véget Montenegróban az U18-as strandkézilabda Európa-bajnokság: a világbajnoki címvédő magyar női együttes az Eb-aranyat is megszerezte, a férfi együttes pedig úgy végzett a 7. helyen, hogy csupán szétlövésben maradt alul a negyeddöntőben a későbbi ezüstérmes lengyelek ellen. „Nagyon boldogok és büszkék vagyunk, hogy a világbajnoki cím után az Európa-bajnoki aranyérmet is begyűjtötték a lányok – mondta a szövetség honlapjának Neukum Tamás, a Magyar Kézilabda Szövetség strandkézilabda szakágvezetője. – Nyilván mindez az októberi buenos aires-i ifjúsági olimpia előtt biztató eredmény, annak pedig még inkább örülünk, hogy játékban is sokat fejlődtek a lányok, és ez a felnőtt válogatott szempontjából is jó hír.”