A judósok és vívók is értékes világkupa-pontokat gyűjtöttek hétvégén

2019. 01. 28.

A hétvégén az olimpiai kvalifikációs sorozat állomásaként Tel-Avivban léptek tatamira a judósok. Csernoviczki Éva bronzérmet szerzett a -48kg-os súlycsoportban. Vívásban három helyszínen rendeztek világkupa-versenyeket. Salt Lake Cityben női kardozóink: Márton Anita és a csapat egyaránt a dobogó második fokára állhatott fel. A minszki műkorcsolya és jégtánc Európa-bajnokságon a phjongcshangi olimpikon Tóth Ivett 13. lett. Nyolc magyar karatés indult az olimpiai kvalifikációs pontokat adó Premier League-versenyen. Befejeződött a férfi kézilabdázók olimpiai kvalifikációs világbajnoksága, ahol a magyar válogatott a 10. helyen végzett.

Judo. Jól kezdődött számunkra a tel-avivi Grand Prix-viadal, hiszen az első versenynapon két magyar is eljutott az elődöntőig, de ott mindketten vereséget szenvedtek. A bronzcsatában Csernoviczki Éva végül felállhatott a dobogó harmadik fokára, Karakas Hedvig az ötödik helyen végzett. Mindketten értékes olimpiai kvalifikációs pontokat gyűjtöttek.
A 78 kilogrammban a négyszeres világbajnoki érmes, Európa-bajnok Mészáros Anett több mint három év szünet után tért vissza a World Judo Tour versenyeire. Az első győzelmét sikerült megszereznie az izraeli Lanir ellen, sőt, a nyolc közé jutás sem volt távol: a BHSE versenyzője aranypontos küzdelemben két intésnyi előnyben volt az orosz Smeleva ellen, végül azonban a tavaly novemberi hágai Grand Prix győztese szerezte meg a döntő pontot.
A többiek, Ungvári Attila és Ohát Zalán egy-egy győzelemmel, Szabó Csaba és Szigetvári Mercédesz nyert találkozó nélkül búcsúzott.

Vívás. Férfi és női párbajtőr GP-t rendeztek Dohában. St-Maur női tőr, Salt Lake City női kard, Tokió férfi tőr világkupa-versenynek volt a házigazdája.
Az esztendő első női kard egyéni világkupa-versenyén Márton Anna egészen a döntőig menetelt, ahol nagy csatában 14-15-re veszítette el a finálét a francia Berder ellen. Pusztai Liza hasonló arányban kapott ki a nyolc között az olasz Vecchitől és lett hetedik. Másnap a Katona Renáta, László Luca, Márton Anna, Pusztai Liza összeállítású női kardcsapat a világklasszis orosz, és a korábbi világbajnok olasz csapatot legyőzve lett ezüstérmes.
Az év első GP-viadalán párbajtőrben a 64-es táblára egyedül az olimpiai érmes Rédl András jutott el, aki a 32 között búcsúzott. Női tőrvívóink közül Lupkovics Dóra szerepelt a legjobban. A Honvéd 25 esztendős versenyzője eddigi legjobb eredményét érte el azzal, hogy eljutott a világkupa nyolcaddöntőbe. A Kreiss Fanni, Lupkovics Dóra, Mohamed Aida, Pásztor Flóra összeállítású válogatott a nyolcaddöntőben a németektől szenvedett vereséget. Végül a 10. helyen végeztek a lányok. Nagyon szépen szerepelt a tokiói tőr világkupa-versenyen Dósa Dániel, aki a nyolcaddöntőig menetelt, ahol szoros csatában verte meg az amerikai ellenfele.

Karate. A 2020-as olimpiai bemutatkozását megelőző utolsó esztendő első világversenyét Párizsban rendezik. A hagyományos évnyitó franciaországi Karate1 Premier League-viadalon 82 ország versenyzői vettek részt, Magyarországot nyolc sportoló képviselte. Az olimpiai kvalifikációs pontokat adó versenyen a legjobban a Kumite -68kg súlycsoportban induló Czagány Dóra szerepelt, aki három győzelmet összegyűjtve búcsúzott a versenytől. Tadissi Martial (-67kg), Hárspataki Gábor (-75kg) egy-egy győzelmet gyűjtött be.

Kézilabda. Dán győzelemmel fejeződött be a férfi világbajnokság. Ezzel Dánia válogatottja megszerezte az olimpiai részvétel jogát. A torna 2-7. helyezettjei kiharcolták a jövő év április 12-16. között rendezendő 3 kvalifikációs tornán való részvételt. A három torna házigazdái a vb 2-4. helyezettjei (Norvégia, Franciaország, Németország), hozzájuk csatlakozik Svédország, Horvátország és Spanyolország. A további selejtező résztvevők Európából és Ázsiából 2-2, továbbá Afrika és Amerika 1-1 válogatottja. A magyar válogatott a vb-n 10. lett, így még két lehetősége van megszerezni a selejtezőn való részvétel jogát. Ha a vb-n előttünk végzett Egyiptom és Brazília megnyeri kontinense bajnokságát, és az Európa-bajnokságot is a vb-n előttünk végzett ország nyeri meg, akkor Magyarország is részt vehet a selejtezőtornán.
Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor a 2020-as osztrák, norvég, svéd közös rendezésű kontinens-viadalon kell olyan helyen végeznie a magyar válogatottnak, hogy a rangsorban maximum csak egy olyan csapat végezzen előttünk, amelyik mögöttünk végzett, vagy nem szerepelt a vb-n.

Műkorcsolya. Minszkben az Európa-bajnokságon két egyéni és a jégtánc kategóriában is szerepelt magyar induló. Duplán is a legjobb tíz lebegett a szemünk előtt a kontinens-viadalon, hiszen Yanovskaya Anna és Lukács Ádám jégtáncban, valamint Tóth Ivett is a top 10-et célozta meg. Ebben az esetben mindkét versenyszámban jövőre 2-2 magyar indulhatott volna. Bár ezt egyikük sem tudta teljesíteni, Ivett kiváló korcsolyázással új szezonbeli legjobb pontszámát érte el, amivel megőrizte a rövidprogramban megszerzett 13. helyet. Ugyanez a jégtáncos duónak nem sikerült, a ritmustánc után a 17. helyről visszacsúsztak a 19. pozícióba.