A kajak-kenu-versenyek zárónapján is parádésan szerepeltek a magyarok Minszkben

2019. 06. 27.

Csütörtökön, az Európa Játékok 7. versenynapján tovább folytatták parádés szereplésüket a kajak-kenusok. Sikeresen meneteltek az asztaliteniszezők. Búcsúzott az íjászunk és sportlövőink is, kezdtek a tornászok és a pályakerékpárosok.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség a honlapján is közzétette, hogy megjött a hivatalos állásfoglalás: az Európai Kajak-Kenu Szövetség (ECA) és az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) levele szerint az idei Európa Játékok egyben Európa-bajnokságnak is számít gyorsasági kajak-kenuban. Az utolsó versenynapon a magyarok 3 arany- és 4 ezüstérmet nyertek. Kozák Danuta 500 egyesben ezüstérmet nyert a remek formában lévő fehérorosz Khudzenka mögött. A férfi kajak négyesek 500-as döntőjében először szerepelt nagy nemzetközi világversenyen ebben az összeállításban a Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs, Kuli István egység. A magyar kvartett végül a hetedik helyen végzett a rendkívül erős mezőnyben. A kenu kettesek 500 méteres számában Balla Virágnak és Devecseriné Takács Kincsőnek nem akadt legyőzője, így aranyérmet zsebelhettek be. A Kárász Anna, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Medveczky Erika összeállítású négyes szintén az első helyen végzett. Délután a 200-as futamokkal folytatódott a verseny (tehát az Eb), már nemcsak nagy szélben, hanem szakadó esőben is. Kozák Danuta a dán Emma Jörgensen mögött a második helyen ért célba K1 200-on. A férfiak ugyanezen számában Birkás Balázs ezüstérmet nyert a francia Maxime Beaumont mögött. A mindössze 19 éves Nagy Bianka hetedik lett C2 200-on, míg a Lucz Anna, Kiss Blanka páros K2 200-on kilencedikként ért célba. K1 5000 méteren Bodonyi Dóra vívott ádáz harcot a fehérorosz Litvinchukkal, és végül másodikként ért célba; Kopasz Bálint, aki pályafutása során először indult el 5000 méteren felnőtt világversenyen, megelőzte a szám világbajnokát, Fernando Pimentát, megnyerve ezzel az aranyérmet. A magyar kajak-kenu különítmény négy arany- és öt ezüstéremmel zárták a minszki játékokat.

A magyar női asztalitenisz-válogatott 3-0-ra legyőzte az ukránokat, és ezzel bejutott a csapatverseny elődöntőjébe. Pergel Szandra, Madarász Dóra-Tetyana Bilenko, Ganna Gaponova 3-1 (-5, 2, 4, 5); Póta Georgina-Margarita Peszocka 3-2 (-6, 9, 10, -9, 9); Madarász-Gaponova 3-0 (1, 6, 10). Asztaliteniszben a Póta Georgina, Pergel Szandra, Madarász Dóra összeállítású válogatott a románok elleni találkozón a döntőért mérkőzik.

Csütörtökön két birkózónk volt érdekelt a vigaszágon. Szabó Mihály (szabadfogás, 97 kg) újabb vereségével kiesett, az Eb-5. Dénes Mercédesz (női 53 kg) viszont a spanyol Rueda Flores 10-0-s legyőzésével jogot szerzett a bronzmérkőzésre. Itt a kétszeres Európa-bajnok orosz Orsustól hasonló arányban kikapott, így végül az ötödik helyen végzett. Az Eb-3. Galambos Ramóna (57 kg), az Eb-5. Sleisz Gabriella (62 kg) és az Eb-2. Németh Zsanett (76 kg) egyaránt egy-egy vereséggel búcsúzott, mivel az őket legyőzők nem jutottak be a döntőbe. Pénteken három kötöttfogású birkózónk kezdi meg szereplését, az Eb-5. Torba Erik (60 kg) svéd, a szintén Eb-5. Krasznai Bence (67 kg) ukrán, a háromszoros Európa-bajnok, olimpiai és vb-2. Lőrincz Tamás (77 kg) pedig francia riválissal.

Sportlövészetben a 17 esztendős Horváth Lea 1150 körös eredménnyel a 29. helyen végzett a női kisöbű szabadpuska összetett számában. A komáromi sportoló hétfőn tizedekkel maradt csak le gyengébbik számának, a légpuskának a fináléjáról, és lett 14. A magyar tehetség - aki a tavaszi világkupákon 1170 kör feletti eredményeket produkált - a 40 térdelő testhelyzetű lövését 382 körrel fejezte be, majd fekvőben 387-tel, állóban pedig 381 körrel zárt, összességében pedig 1150-nel. Pongrátz Bianka az 50-ből nyolc korongot hibázott el, így 109 találattal a 16. helyen zárta a női skeetesek versenyét. Az EJ egyetlen magyar koronglövőjének remekül kezdődött szerdán a verseny, az első 50 korong után 47 találattal az élcsoportban volt. A harmadik 25-ös szakaszban aztán öt hiba is becsúszott, amivel 67 koronggal a 14. helyen zárta a napot, s egyetlen találattal volt elmaradva a hatodik, még döntős helyen álló vetélytársától. Csütörtökön már csak két 25-ös roté várt a 28 fős mezőnyre, és Biankának nem sikerült megismételni egy nappal korábbi kezdését, mindkét szakaszt 21 találattal zárta, a versenyt pedig 109-cel fejezte be. A döntőhöz 115 korongra volt szükség. A sportlövők ezzel befejezték a szereplésüket a játékokon, melyet egy bronzéremmel és egy negyedik helyezéssel zártak: Péni István a kisöbű szabadpuska összetett számban lett harmadik, Sidi Péter pedig légpuskában maradt le kevéssel a dobogóról.

Banda Árpád szétlövéssel veszítette el nyolcaddöntőjét, így kilencedik helyen zárt a férfiak olimpiai számában az Európa Játékok olimpiai kvalifikációs íjászversenyén. A jelenlegi legjobb magyar íjász hétfőn nagyszerű teljesítménnyel két párharcot nyert a kieséses szakaszban, és csütörtökön úgy kezdhette meg a napot, hogy újabb két győzelemmel szinte biztosan olimpiai kvótát szerezne, mivel a férfiak versenyében egy helyett két kvótát osztanak ki az EJ-n. Árpád a holland Steve Wijlerreel mérkőzött a negyeddöntőért. A párharcokban három-három nyilat lőnek egyszerre a versenyzők, s az adott sorozat győztese két pontot kap, döntetlen esetén pedig egy-egy pont jár, a győzelemhez pedig hat pontot kell szerezni. Az első körben mindkét sportoló 28-28 kört ért el, a másodikat viszont 28-27-re a holland nyerte, s 3-1-es vezetéshez jutott. Banda a következő szakaszban csak 25-öt lőtt, mégis egyenlített mivel Wijler két lövése csak hetes lett (23 kör). A folytatásban kézzel fogható közelségbe került a 24 éves szegedi versenyző számára a győzelem, 27-25-re ugyanis öve lett a negyedik szakasz (5-3), a záró körben azonban a holland nagyszerűen lőtt és egyenlített. Következett az egy-egy nyilas szétlövés, mely rögtön az első körben eldőlt, mivel Wijler 9-est, a magyar fiú pedig 8-ast talált, ezzel pedig utóbbi befejezte szereplését a viadalon.

A tollaslabdázó Krausz Gergely kikapott a férfi egyes nyolcaddöntőjében. A legfrissebb világranglistán 95., 25 éves magyar játékos a nemzetközi szövetség aktuális rangsorában 42., ötödik helyen kiemelt izraeli Misa Zilbermannal csapott össze csütörtökön a nyolc közé jutásért. Ugyan a rivális az első szettben már hat ponttal is vezetett, végül szorosan alakult a végjáték, de Zilberman 23-21-re nyert. A második játszma aztán már simább lett, végig az izraelinél volt az előny, és 37 perc alatt el is dőlt a mérkőzés. Misa Zilberman (izraeli)-Krausz Gergely 2-0 (21, 16).

Elkezdődtek a tornászok küzdelmei is. A férfi egyéni összetett selejtezőben Babos Ádám 25., a nyújtó selejtezőjében Vecsernyés Dávid 6. (döntős), női egyéni összetettben Székely Zója 20., Schermann Bianka 14. (döntősök), az ugrás selejtezőjében Péter Sára Eszter 1. (döntős) lett.

A pályakerékpárosok versenyét este rendezték, ahol Lovassy Krisztián scratch-ben versenyzett. A magyar pályakerékpáros a 11. helyet szerezte meg. Pénteken Szalontay Sándor a sprint selejtezőfutamban, míg Filutás Viktor a pontverseny döntőjében indul.

A 8. versenynapon, pénteken 3 sportágban indulnak sportolóink: asztaliteniszben, birkózásban és pályakerékpározásban.

A csütörtök esti aktuális éremtáblázat itt található. A nemzetek között Magyarország a 7. helyen áll. A magyar dicsőségtábla ide kattintva megtekinthető.

(MOB-összeállítás, fotó: MOB/Szalmás Péter)