Hosszú Katinka megdöntötte Egerszegi 22 éves csúcsát

A Katinka-maraton első napja: 1100 méter, 4 érem

2014. 07. 17.

Bár a férfiak között végül nem indulhatott Hosszú Katinka a debreceni országos bajnokságon – kérvényezte, de a szabályok miatt nem engedték –, egyébként minden létező női versenyszámban rajthoz állt. A délután folyamán 1100 métert úszott, négy érmet szerzett, három elődöntőből pedig továbbjutott. A férfiaknál Gyurta Gergely remekelt, megnyerte a 400 vegyest és a 800 gyorsot is, ami szintén hatalmas teljesítmény.

A nyitónap fináléit Kozma Dominik remekbeszabott győzelme vezette be 200 gyorson: megyőző különbséggel, csaknem 2 másodperces előnnyel nyert (1:47.71) a lengyel Jan Switkowski előtt.
Természetesen Hosszú Katinka ekkor már túlvolt az első ötven méterén, a mellúszó elődöntőben lett második. Kozma győzelmét követően jött a száz gyors elődöntője, ebben harmadik lett, igaz, a legjobb magyar ő volt, hiszen két olasz végzett előtte.

Hálistennek ezután férfi elődöntő volt műsoron, azaz voltaképpen két számnyit szusszanhatott, majd jött az első komolyabb megpróbáltatás, a 200 pillangó. Amely a nap legfantasztikusabb versenyét hozta. Katinka egy egészen elképesztően szoros finisben végül elsőként érintette meg a falat: a három érmes 12 századmásodpercen belül ért célba, Katinka nyert (2:08.29), Verrasztó Evelyn következett 4 századdal mögötte, majd Szilágyi Liliána újabb 8 századdal harmadikként. Szédületes volt!

Katka egy újabb férfi elődöntő alatt akár teljesen is regenerálódhatott a 400 vegyesre... És természetesen aranyéremmel abszolválta, mondjuk úgy, a felkészülési időszaknak és a számhalmozásnak megfelelő időeredménnyel (4:40.86).

Aztán érmet osztottak a fiúknál is, az ő 400 vegyesüket Gyurta Gergely nyerte fölényesen (4:18.29) – Katinkának tehát volt öt perce, utána az eredményhirdetés édes öröme szintén javíthatott a fizikai állapotán, úgyhogy jöhetett a 100 hát elődöntője, ahonnan másodikként masírozott tovább.

A férfi hátúszók 50 méteres fináléjában lengyel siker született Tomasz Polewka révén – a magyar bajnoki cím a másodikként beérő Balog Gábornak jutott, aki egyébként 3 századdal maradt el az abszolút elsőségről. És persze máris érkezhetett Katinka, újra rajtkőre állt, és az 50 mell döntőjében egy dicséretes bronzérem lett a jutalma, avagy kivételesen nem ő, hanem Sztankovics Anna győzött.

És ezzel messze nem volt vége a napnak, hiszen Katinka még odatette magát váltóban is, elvégre a csapatért is kell úszni, ugyebár. Miután a Kőbánya SC megnyerte a férfi 4x100 gyorsot, következhetetett a hölgyek 4x200-as váltója; Katinka kezdett a Vasasban, és persze nagy előnnyel adta át a stafétát a fiataloknak, akik végül a bronzig jutottak.

A délutáni döntők folyamán 1100 métert úszó, négy érmet szerző Hosszú Katinka gyaníthatóan irigykedve nézte a zárószámot, a legjobb férfi 800-asok csatáját, amelyet végül Gyurta Gergely nyert meg Kis Gergő előtt, s mindketten megelőzték a szám olasz klasszisát, Gregorio Paltrinierit.