A két magyar duó 3 olimpiai kvótát lapátolt Szegeden

2021. 05. 13.

A szegedi Maty-éri pályán rendezték az európai olimpiai kvalifikációs kajak-kenu versenyt, amelyen a két magyar férfi duó, a kenus Adolf Balázs, Fejes Dániel és a kajakos Béke Kornél, Varga Ádám egység kvótát szerzett a nemzetnek a tokiói olimpiára.

Magyarország a még hiányzó férfi kajak illetve kenus kvótákért négy egységet küldött harcba Szegeden. Mind a négy egységünk bejutott a versenyszámuk fináléjába.

A délelőtti döntőkben a C1 1000m-en Bodonyi András csak az ötödik helyen ért a célba, így számára még egy lehetőség nyílik, hogy megszerezze a kenus kvótát az olimpiára.

A délutáni program első magyar indulója K1 200m sprint távon Csizmadia Kolos volt, aki a negyedik helyen ért a célba, így ő is lemaradt a kvótaszerzésről.

A két magyar 1000m-es duó közül a kenusok rajtoltak előbb. Adolf Balázs, Fejes Dániel igen rosszul vette a rajtot. Sokáig csak a negyedik helyen lapátoltak. Az utolsó 200 méteren hatalmas hajrába kezdtek, aminek eredményeként a győztes spanyol egység mögött a második helyen értek a célba. Ez a helyezés két kenus olimpiai kvótát jelentett a magyarok számára.

Következett a Béke Kornél, Varga Ádám kajak páros. Már az első méterek után élre álltak. Fokozatosan elhúztak ellenfeleiktől. Fél távnál már másfél hajó volt az előnyük. A végére ebből egy keveset leadtak, de végül megnyerték a futamot. Mivel Magyarország már rendelkezett öt olimpiai kvótával a kajak szakágban, így a maximálisan elérhető hatodik kvótát a kettős húzta be a nemzetnek.

Magyarország a kvalifikációs sorozatban maximális kvótát szerezte női és férfi kajak (6-6 fő), a női kenu (3 fő) számokban. A férfi kenusok már rendelkeznek 2 kvótával, még eggyel adósok maradtak, amit a jövő hét végén a világ kvalifikációs versenyen Barbaulban még pótolhatnak.

„Amiért jöttünk megcsináltuk – mondta Hüttner Csaba szövetségi kapitány. - Csizmadia Kolostól vártam a kajakos kvótát, de a 4-es pálya most nem jelentett elönyt a számára. A két páros viszont megmutatta, hogy munkából jövet is lehet fantasztikusan teljesíteni. Amit az utolsó 200m-en csinált a kenupáros, azt öröm volt nézni. A kajakos duó pedig rajt-cél győzelmével bizonyította, lehet rájuk számítani” – fejezte be a kapitány.

Hogy kik indulhatnak majd az olimpián, azt a második válogató (május 28-30., Szeged), majd az Európa-bajnokság (június 3-6., Poznan) után dönti el a szövetségi kapitány.

A Magyar Olimpiai Csapat létszáma a 3 kvótával (120 fő + 7 tartalék) emelkedett.

(MOB Fotók: MOB / Szalmás Péter)