A Kozák Danuta, Szabó Gabriella kajakpáros továbbjutott a keddi döntőbe

2016. 08. 15.

Hétfőn megkezdődtek a kajak-kenuversenyek a riói olimpián, a Rodrigo de Freitas Lagúnában. Az első versenynapon négy egységért, öt versenyzőnkért szoríthattunk. A Szabó Gabriella, Kozák Danuta páros bejutott az 500 méteres döntőbe, ami Douchev-Janics Natasának 200 méteren, Kopasz Bálintnak és a kenus Vasbányai Henriknek 1000 méteren nem sikerült.

A Szabó Gabriella, Kozák Danuta kajakos duó megnyerte hétfői előfutamát, ezzel egyből a döntőbe jutott 500 méteren a riói olimpián. Az aktuális világ- és Európa-bajnok kettős favorithoz méltóan versenyzett első pályáján, csak a lengyelek hajója tudott vele tartani, de végül magabiztos siker lett a vége. Jól rajtolt a magyar egység, a Karolina Naja, Beata Mikolajczyk duóval gyorsan az élre állt. 250 méternél pár centivel elöl haladt, de látszott, hogy a lengyelek is meg akarják spórolni a középfutamot - mivel ebben a számban is közvetlenül döntőt ért az első hely -, így komoly küzdelem alakult ki. A magyarok jól hajráztak, s végül egy beülővel megelőzték a lengyeleket, így készülhetnek a keddi döntőre. A futam többi hajója messze lemaradva ért célba.

Kozák Danuta betegen állt rajthoz. Dr. Toman József csapatorvos a szövetség közösségi oldalán nyilatkozott. „Tegnap éjszaka közepén hasmenéses tünetek jelentkeztek nála, bélfertőzéses szindróma alakult ki. Azonnal megkezdtük a terápiát. Kozák Danuta sportemberi nagyságát mutatja, hogy ebben a nehéz állapotban is ilyen eredményt tudott felmutatni.” A csapatorvos úgy véli, a betegség az előfutam előtt hatalmas lelki terhet jelenthetett a londoni olimpiai bajnok számára, amely a döntőbe jutással valószínűleg lekerült róla.

Vasbányai Henrik harmadik lett a középfutamában, s így nem jutott be az A döntőbe a kenu egyesek 1000 méteres versenyében. A KSI 25 éves, ötkarikás újonc sportolójának rosszabb volt az ideje, mint az első középfutam harmadikjának, így nem került a legjobb nyolc közé, s kedden a B döntőben szállhat vízre. A két középfutamból csak az elő kettő jutott tovább biztosan a fináléba, az előfutam-győztesek mellett a nyolcadik résztvevő a második forduló legjobb harmadikja lett.

Douchev-Janics Natasának sem sikerült bejutnia a döntőbe, miután hétfői középfutamában a negyedik helyen ért célba K-1 200 méteren. A Győr háromszoros olimpiai bajnok kajakosa, aki négy éve, Londonban bronzérmes volt a sprintszámban, a második középfutamba kapott besorolást, s három riválisa is megelőzte. A futamokból az első kettő jutott tovább biztosan a nyolcas fináléba, ahova még a harmadikok közül a legjobb kettő került. A futamokból az első kettő jutott tovább biztosan a nyolcas fináléba, ahova még a harmadikok közül a legjobb kettő került. A női K-1 200 méter fináléját kedden rendezik, Douchev-Janics a B döntőben száll majd vízre.

„Az volt a terv, hogy bolyban maradjak, s mindent megtegyek a továbbjutásért. Ezt csináltam, elfogyott az erőm a végén, nem tudom miért, jól éreztem közben magam" - nyilatkozott Douchev-Janics Natasa. „Oszipenko volt előttem, s nagyon ment el, s ez rossz ilyenkor az embernek, hogy valaki így elmegy mellette." Janics azt mondta, az előfutamban nem hajtotta ki magát, mert tudta, hogy kemény csata vár rá a középfutamban. „Ha megnézzük, nálam volt négy erős név, abból én voltam a negyedik..." - tette hozzá. „Megpróbálok egy jó pályát menni holnap."

Kopasz Bálint is a B döntőben szállhat vízre kedden, miután hétfői középfutamában az ötödik helyen ért célba K-1 1000 méteren. Az Algyői Sportkör 19 éves, ötkarikás újonc, ifjúsági világbajnok kajakosa - aki Dombvári Bence doppingesete után került be az utazók közé - remekül teljesített második pályáján, sokáig az A finálét érő negyedik helyen haladt, végül azonban ötödik lett, s ez a B döntős folytatáshoz volt elég. A férfi K-1 1000 méter A és B fináléját szintén kedden rendezik.

"Úgy érzem, hogy jó formában vagyok, ezért úgy álltam oda a középfutamhoz, hogy az első négyben benne leszek. Rendkívül nehéz középfutamot kaptam, sajnos ez volt a nehezebbik. Csak a pályámat figyeltem, érzékeltem, hogy ott vagyok az 1-4-ben, sajnos a végén nem láttam, hogy megelőztek, de nem tudtam volna már robbantani" - értékelte teljesítményét, hozzátéve, hogy minden úgy történt a pályáján, ahogy eltervezte, az időeredménnyel elégedett. „Azt mondják, hogy a K-1 1000 méter a királyi táv, ez a legnehezebb, én pedig még nagyon fiatal vagyok. Adnom kell magamnak két-három évet. A szüleimnek is köszönhetem, hogy nagyon jó az állóképességem, és a technikám is rendben van, de még erősödnöm kell" - fogalmazott.

Kedden újabb magyar sportolók nem kapcsolódnak be a küzdelmekbe.

(MOB-MTI, fotó: MTI/Kovács Tamás)