Rövidpályás gyorskorcsolyázók kvalifikációs főpróbája Rotterdamban

2017. 03. 09.

Az idei rotterdami rövidpályás gyorskorcsolya világbajnokság még nem kvalifikál az olimpiára, de mindenképpen fontos a következő versenyidény előtti utolsó megmérettetés. Szeptember 29. és október 1. között a magyar szövetség (MOKSZ) rendezheti az első olimpiai kvalifikációs világkupát Budapesten.

Darázs István, a MOKSZ gyorsasági szakágának vezetője korábban úgy nyilatkozott, hogy a világkupaversenyek próbáknak, a vb főpróbának tekinthető a 2018-as olimpia felé vezető úton.

A sportvezető elárulta, egyéniben a férfiaknál Liu Shaolin Sándor és öccse, Liu Shaoang mellett Knoch Viktor, míg a nőknél Jászapáti Petra és Keszler Andrea indul. „Sanyika” a legrövidebb, 500 méteres távon címvédő, míg öccse, „Ádó” 1000 méteren világkupagyőztesként áll rajthoz.

„Ez is csak egy állomás a Pjongcsangba vezető úton" - nyilatkozott a 21 éves Liu Shaolin, aki tavaly Magyarország első vb-aranyérmét nyerte a sportágban, ugyanakkor idén nem kívánt konkrét elvárásokat megfogalmazni, de mindenképpen olyan eredményt szeretne elérni, amivel megőrzi helyét a világ élvonalában.

Öccse viszont azzal a célkitűzéssel utazott Hollandiába, hogy összetettben ismét a legjobb ötben zárjon, ami szinte elképzelhetetlen dobogós helyezés elérése nélkül. „A mostani szezonban szereztem első egyéni vk-érmemet, így álmomban nem gondoltam volna, hogy 1000 méteren az egész vk-t megnyerem, főleg úgy, hogy az utolsó, hatodik állomásra el sem utaztunk. De a legbüszkébb arra vagyok, hogy a junior vb-n mindhárom számban győztem, mert erre még nem volt példa" - mondta a 18 esztendős Liu Shaoang.

Darázs szerint a felkészülés jól sikerült, a versenyzők rápihentek a szezon legfontosabb, egyben utolsó eseményére, továbbá nem hátráltatta őket sérülés és betegség sem. Kónya Zsófia ugyan hiányozni fog, de mint a szakember megjegyezte, két év kihagyás után törvényszerű, hogy pihenésre van szüksége. Távollétében az egyéniben induló két versenyző mellett Bácskai Sára Luca helye biztos a női váltóban. A negyedik hely még kérdéses, mert bár combcsontsérülése miatt az egész idényt kihagyó Heidum Bernadett elutazott Rotterdamba, de csak indokolt esetben versenyeztetik, amennyiben erre nem kerül sor, akkor Sziliczei-Német Rebeka lesz a staféta tagja. Az aranyesélyes férfi váltó Burján Csabával egészül ki az egyéni indulók mellett.

A idei mérleg, öt világkupa-részvétel, s valamennyi alkalommal többször felállhattak versenyzőink a dobogóra.

A rotterdami Ahoy csarnokot bizonyára megtöltik a holland szurkolók. Darázs István szerint fantasztikus hangulat várható, hiszen a házigazda hollandok gyorskorcsolyázás iránti szeretete hatalmas. Pénteken az egyéni számok selejtezőit bonyolítják le, majd szombaton 500 és 1500 méteren hirdetnek győztest, továbbá a váltók elődöntőit rendezik. Vasárnap az 1000 méter küzdelmeire, a szuperdöntőre és a váltók fináléira kerül sor.

A magyar válogatott már hétfő óta a helyszinen készül. Az egyik edzés után a Rotterdam Ahoy arénában Magyarország hágai nagykövetségének - sok egyéb feladata mellett - sportdiplomáciáért is felelős konzulja, Danku Péter is sok sikert kivánt versenyzőinknek a világbajnoki szerepléshez.

A magyarok tavaly a szöuli vb-n négy érmet nyertek: Liu Shaolin Sándor 500-on arany-, összetettben bronzérmes lett; Liu Shaoang pedig 1500 méteren ezüst-, míg 500-on bronzérmet szerzett. Az idei vb-n is elfogadnánk hasonló teljesítményt, de szeretne a küldöttség a váltóversenyeken is érmet nyerni.

(MOB-MTI, fotó: MOKSZ/Facebook)