A melbourne-i olimpia tizenharmadik napja: Keleti Ágnes három aranyérme

2016. 12. 05.

A melbourne-i olimpia tizenharmadik napján minden figyelem a női tornászokra irányult, hiszen több számban is éremesélyekkel léptek a szerekhez a magyarok. Ezenkívül birkózásban, sportlövészetben, vízilabdában, műugrásban, vívásban és úszásban indultak ezen a napon magyar sportolók.

A kardvívók a csapatsiker után egyéniben is esélyesként léptek a pástra. A vezetés, bár nyíltan nem tárta fel, hogy miért, de a három öreget indította az egyéni versenyben, mivel már tudott volt, hogy az olimpiai bajnok csapatban kimagaslóan vívó Keresztes Attila, továbbá Hámori Jenő és Magay Dániel sem tér haza Magyarországra. Az aranyérem pedig ne maradjon kint Amerikában, hiszen annak megszerzésére bármelyik magyar nagy eséllyel pályázott. Az első fordulóban a csapatverseny első négy nemzete erőnyerő volt. A második körben nem okozott csalódást Gerevich Aladár, Kárpáti Rudolf és Kovács Pál. Mindhárman gond nélkül vívták ki az elődöntőben való részvétel jogát. Az elődöntőben két csoportban vívtak a döntőbe jutásért. Az A-csoportban Kárpáti Rudolf mind a hét ellenfelét legyőzve jutott a fináléba. A B-csoportban hasonlóan jól vívott Kovács Pál is, s szintén veretlenül lett csoportelső. Gerevich Aladár 2 vereséget összegyűjtve került a csoport második helyén a fináléba.

Az uszodában az 1500 m gyors előfutamait rendezték, de sem Csordás György, sem Záborszky Sándor nem jutott tovább. A 400 m gyors előfutamaiból mindkét magyar, Gyenge Valéria és Székely Ripszama beúszta magát a fináléba. Az esti programban szereplő Magyar László 100 m hát elődöntőjében csak a 14. időt úszta, így kiesett. A 100 m hát fináléjában Littomericzky Mária közepes idővel három amerikai mögött a negyedik helyet szerezte meg. Ő volt a legjobb európai ebben a számban, s ausztrál és kanadai úszók végeztek mögötte.

Szerdán megkezdődtek a toronyugrás küzdelmei is. A fiatal Gerlach József meglepetésre igen jól szerepelt. Az első hat ugrása után a harmadik helyen várta a folytatást. Siák Ferenc sem okozott csalódást. Ő a 9. helyen jutott be a csütörtöki 12 fős fináléba.

Vízilabdában tovább menetelt a dobogó legmagasabb foka felé a magyar válogatott. Gyarmati 2 és Markovits, Kárpáti 1-1- találatával biztosan verték a németeket, s ezzel vezették a hatos döntőt. A találkozó Hevesi számára kellemetlenül ért véget, mivel a végén verekedés miatt kiállították, s így a csütörtöki, szovjetek elleni találkozón biztos nem szállhat vízbe.

Sportlövészetben a kisöbű puska fekvő számban Krebs Sándor ötvenöt lövés után hibátlan teljesítménnyel állt az élen. Rajta kívül csak a kanadai Ouelette mondhatta ezt el magáról. Az utolsó öt lövésben a juharleveles nem hibázott. A magyar lövő pedig két kört is elvesztegetett, s ezzel a hatodik helyen végzett. Krebs utólag elmondta, hogy míg a kanadait egy edző segítette távcsővel, addig ő egymaga volt, s ez az utolsó öt lövésnél befolyásolta a teljesítményét. Hasonló helyzetben versenyzett az önműködő sportpisztoly a kétszeres olimpiai bajnok Takács Károly és tanítványa Kun Szilárd is. Végeredményben a tanítvány két hellyel megelőzte mesterét: Kun 6., Takács 8. lett.

Birkózásban a légsúlyú Hódos Imre, a pehelysúlyú Polyák Imre és a könnyűsúlyú Tóth Gyula egyaránt pontozásos győzelmet aratott, s továbbra is versenyben maradt az érmekért. Nem úgy a váltósúlyú Szilvásy Miklós és a középsúlyú Gurics György, akik finn és szovjet riválisukkal szemben szenvedtek pontozásos vereséget, s így kiestek a további küzdelmekből. Sovány vigasz, hogy Gurics a pontszerző 5. helyen végzett.

A tornászok küzdelme hatalmas érdeklődés mellett a műszabadgyakorlatokkal kezdődött. A kötelező gyakorlatok után a japán Tanaka és a szovjet Muratova állt az élen. Őket követte Keleti Ágnes és Tass Olga, valamint további hat tornász. Keleti, aki 1952-ben megnyerte ezt a szert az olimpián, most sem okozott csalódást. Gyakorlatát szinte tökéletes tartással mutatta be. A nehezebbnél nehezebb elemek remekül sikerültek és a befejező légbukfencbe is beleállt. Hatalmas taps közepette a pontozók is értékelték a teljesítményét, s az élre állt. Rajta kívül még a szovjet Latinyina tudott hasonló szép gyakorlatot bemutatni, így holtversenyben végeztek az élen. Tass Olga a 7. helyet szerezte meg.
A lóugrásban a magyarok az előző napokban gyengén szerepeltek, de így is volt magyar döntős Tass Olga személyében, aki felállhatott a dobogó harmadik fokára. Következett a felemás korlát, amelyet hatalmas fölénnyel nyert Keleti Ágnes. Kertész Alice és Tass Olga holtversenyben a hatodik helyen végzett. Az utolsó szer a gerenda volt. Mindenki lélegzetét visszafojtva nézte Keleti Ágnes gyakorlatát. A magyar tornásznő a gyakorlatát egy légbukfences leugrással fejezte be, ami kitűnően sikerült. Nem maradt el a gyakorlatért járó magas pontszám sem, s ezzel Keleti ezen a napon a harmadik aranyérmét is begyűjtötte.

Korondi Margit és Tass Olga is szerepelt a fináléban és holtversenyben hetedik lett. Az összetett versenyben nem sikerült Keletinek az élen végeznie elsősorban a gyengébb lóugrása miatt. Az összetett bajnok szovjet Latinyina mögött a második helyet szerezte meg. Az összetett csapatverseny még nem ért véget, hiszen abba beleszámított a kéziszercsapatok teljesítménye is. A magyar csapat a szovjetek mögött várta a két nappal későbbi finálét. A női tornászok 3 arany, 1-1 ezüst és bronzérmével nagyot lépett előre az éremtáblázaton Magyarország, s a szerdai nap végén már 6 arany-, 8 ezüst – és 6 bronzéremet szereztek sportolóink.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.
Az első nap beszámolóját itt olvashatják.