A MOB elnöke is gratulált Szegeden a magyar kajak-kenu válogatott sikereihez

2017. 05. 29.

A magyar versenyzők újabb öt érmet, két-két aranyat és ezüstöt, valamint egy bronzot nyertek a vasárnap délelőtti 200 és 500 méteres döntők során a Szegeden zajló kajak-kenu világkupa-versenyen. A döntőket megtekintette Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke és Szabó Tünde, sportért felelős államtitkár is, akik a szervezők felkérésére az eredményhírdetéskor is közreműködtek.

„A 2006-os világbajnokság után, második alkalommal látogattam el kajak-kenu viadalra a Máty-éri regattapályára. A szervezők jó munkát végeztek, magas szinten, gördülékeny versenyt rendeztek. Örültem fiatal tehetségeink sikereinek. A kajakos Kopasz Bálint és Lucz Dóra, a női kenus duó, Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső győzelme az olimpiai számokban azt mutatja, hogy jó munkát végeznek az edzők a sportág fiatal tehetségeinek a nevelésében" - mondta Kulcsár Krisztián. „2019-ben itt rendezik az olimpiai kvalifikációs világbajnokságot. A látottak alapján nyugodt vagyok a sportág jövőjét illetően"- tette hozzá a MOB elnöke.

Vasárnap délelőtt 12 finálét bonyolítottak le, s ezek fele az olimpián is szerepel.

Az olimpia versenyszámok közé bekerült mindkét női kenuszámban sikerült dobogóra állnia versenyzőinknek. Az 500m-es távon két egységgel képviseltették magukat a magyarok, s közülük a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső duó uralta is a mezőnyt. Jól kezdtek, már féltávnál is ők vezettek, majd a második 250 méteren még növelték is az előnyüket, s ezzel megismételték a múlt heti, portugáliai vk-n aratott sikerüket. Lakatos Zsanett és Molnár Csenge ötödik lett. A győztes magyar duó döntőben elért ideje, egyben új világcsúcs is.

„Nem érzékeltem a többieket, csak örültem, hogy közeledik a cél" - fogalmazott Balla. „Nem tartalékoltunk semmit, az elején nyomtuk, ami a csövön kifér, s aztán még a hajrája is maradt erőnk. Maximálisan sikerült megvalósítanunk azt, amit elterveztünk."

Korábban a női kenusok 200 méteres egyes döntőjében Devecseriné Takács Kincső végig az élbolyban haladt, s előbb úgy tűnt, hogy harmadikként haladt át a célvonalon, de végül a célfotó másodiknak hozta ki. „Én úgy láttam, hogy mindkét kanadai előttem van, nagy fegyvertény, hogy az egyiket meg tudtam előzni" - mondta a győri kenus, aki elárulta: a futamra nem nagyon emlékszik. „Azt tudom, hogy a rajtom jó volt, s a hátszélben próbáltam egy jó ritmust találni. Úgy tűnik, sikerült" - tette hozzá.

A női kajakosok olimpiai számában 500m-en Lucz Dóra a jó rajt után nagy csatát vívott az új-zélandi Aimee Fisherrel, majd némi meglepetésre meg is nyerte a számot, amely az olimpia műsorán is szerepel. „Nem nézelődtem, csak nyomtam" - értékelt a parton az UTE kétszeres U23-as világbajnok kajakosa. „Nagyon örülök, hogy sikerült győznöm. Nagy előny volt számomra a hazai közönség, nagy biztatást kaptam tőlük. Ez az első érmem világkupáról, boldog vagyok."

A nőknél kajak 500m-en ott volt a rajtnál mindkét magyar négyes, s a várakozásoknak megfelelően közülük a rutinosabb, a Takács Tamara vezette Takács, Hagymási Réka, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta kvartett teljesített jobban. Az új-zélandi csapat fölényesen nyert, de mögötte szoros csata alakult ki, s ebből a magyarok jöttek ki a legjobban. Másodikként zártak, mögöttük a spanyolok és a Racskó Fruzsina, Malcsiner Eszter, Szabó Ágnes, Szénási Zsófia négyes jött be a harmadik és negyedik helyen.

További két olimpiai számban férfi K-1 200 és női K-2 500m-en nem jutott magyar egység a fináléba.

Így az olimpia távokon vasárnap 2 arany- és 2 ezüstérmet szereztek sportolóink.

A szövetségi kapitány, Hüttner Csaba az eredmények ismeretében nyilatkozott az MTI-nek. „Nem lehetek elégedetlen. A legfontosabb az, hogy három olimpiai számban is nyerni tudtak a versenyzőink, három különböző szakágban. Egyedül a férfi kenu sikerült egy kicsit gyengébben, de dolgoznak rajta, vannak terveik arra, hogy hogyan tudják frissíteni ezt a szakágat, s eredményesebbek lenni. De ezzel együtt nagyon boldog vagy, főleg Kopasz Bálint, Lucz Dóri és a női kenupáros győzelmét látva úgy gondolom, hogy abszolút elégedettek lehetünk. Ez azt mutatja, hogy még a felkészülés közben is versenyképesek vagyunk, bár a mi versenyzőink még a válogatókra készülnek" - fogalmazott a szövetségi kapitány.

A teljesség kedvéért vasárnap még egy bronzérmet szereztek a hölgyek nem olimpiai távon.

A női kajakpárosok 200m-es távján Hagymási Réka és Szabó Ágnes remek versenyzéssel szerezte meg a harmadik helyet az ukránok és az olaszok mögött. Mögöttük Kiss Blanka és Malcsiner Eszter duója érkezett be a negyedik helyen. Mindkét egység már a péntek délutáni előfutamból kvalifikálta magát a legjobbak közé, azaz a szombati középfutamot kihagyhatta.

Az olimpiáról kiszorult férfi kenus 200m-en a riói olimpikon Hajdu Jonatánért szoríthatott a Maty-ér közönsége. A Dunaferr 20 esztendős kenusa nagyot küzdött a döntőben, de végül leszorult a dobogóról, s a negyedik helyen végzett.

Az előző nap ezer méteren győztes kajakos Kopasz Bálint jól kezdett a rövidebb távon, 250 méternél vezetett is, a végére azonban elfáradt, s ezúttal meg kellett elégednie az ötödik hellyel. A szám másik magyar indulója, Bárdfalvi Márk hetediként ért a célba.

A férfi kajaknégyesek 500m fináléjában két hazai egység is bejutott a legjobb kilenc közé, de az egyik egy betegség miatt végül nem állhatott rajthoz. A másik, Noé Zsombor, Tóth Dávid, Németh Viktor Máté és Mozgi Milán ötödikként zárt az erős mezőnyben.

Mindkét váltóversenyt a hazai duó nyerte vasárnap délután, így a magyarok 13 éremmel, hét arannyal, három ezüsttel és három bronzzal zárták a Szegeden rendezett kajak-kenu világkupa-versenyt.