A MOB sportiskolai programigazgatója is előadott az egyetemi és diáksport-fórumon

A MOB sportiskolai programigazgatója is előadott az egyetemi és diáksport-fórumon

2012. 05. 04.
Megosztás

Egyetemi, főiskolai és diáksport szakmai fórumot szervezett a Magyar Edzők Társasága (MET) május 3-án a Magyar Sport Házában.

Az esemény társrendezője – többek mellett – a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) volt; az első előadást Lehmann László, a MOB sportiskolai programigazgatója tartotta.

A konferencián iskolaigazgatók, közoktatási, felsőoktatási és sportszakemberek, testnevelők illetve edzők vettek részt; a programon megjelent Balogh Gábor (a képen) miniszterelnöki tanácsadó, korábbi világbajnok öttusázó is. Az esemény rendezésében a MOB mellett a Magyar Egyetemi Főiskolai Sportszövetség (MEFS), a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is közreműködött.

Köpf Károly, a MET főtitkára köszöntőjében elmondta, miután a sportot érintő strukturális átalakulások értelmében a Magyar Olimpiai Bizottsághoz került több szakmai tagozat – így az egyetemi, főiskolai és diáksport területe is –, a Magyar Edzők Társasága a jövőben a versenysportban, olimpiai sportágakban érdekelt edzőknek szóló konferenciák mellett más témában is fórumokat kíván rendezni.

Lehmann László, a MOB sportiskolai programigazgatója előadásában az oktatásügy és az iskolai sport kapcsolatáról beszélt. Bevezetőjében vázolta a MOB szervezeti felépítését, majd ismertette a MOB és a diáksport kapcsolatát az iroda és a szakmai tagozat tekintetében. Utalt arra, hogy az olimpiai bizottság alapszabálya iránymutatást ad a hazai utánpótlás-nevelés feladatait illetően. Lehmann László elmondta, hogy május elsejétől a Nemzeti Sport Intézet által koordinált utánpótlás-nevelési programokban dolgozó munkatársak átkerültek a MOB-hoz, ahol programigazgatóság keretein belül dolgoznak tovább. A sportiskolai programvezető kitért a diáksporttal, sportiskolákkal kapcsolatos jogi és tartalmi szabályozásra, az iskolai testnevelés jelenére és jövőjére, a szakmai képesítési követelményekre, a sportköri foglalkozásokra.

Dr. Füzi Ákos, a NEFMI Sportért Felelős Államtitkárságának főosztályvezetője, korábbi válogatott labdarúgó az állami sportirányítás és az iskolai sport kapcsolatáról beszélt. Utalt a 2010-es kormányprogramra, mely határozott célokat fogalmazott meg a sportot illetően. A sportoló-nem sportoló fiatalok arányát statisztikákkal szemléltette; utalt egy 2008-as felmérésre, mely szerint a testnevelés órákon kívül sportolók 38 %-ot tesznek ki a nem sportolókhoz képest. Füzi Ákos beszélt az akadémiai rendszerről, a MOB Olimpiai Életút programjáról; a sportiskolai rendszert pedig sikeres és jól működő, központi forrásból megvalósuló programként üdvözölte.

Az egyetemi és főiskolai sport helyzetéről, a tervekről, értékekről, történetről, versenyrendszerről, szervezeti háttérről, finanszírozásról, továbbá kilátásokról, jövőképről dr. Kiss Ádám professzor, a BEAC elnöke tartott előadást, a diáksport tekintetében pedig Szlatényi György főtitkár. Mint hangsúlyozták, 2011-ben új kormányzati célok jelentek meg, melyek új lehetőséget, kitörési pontot jelenthetnek, 2012-től pedig a MOB szakmai tagozataként való működés hozhat változást; a tagozat vezetője Dr. Tóth Miklós, a SE-TSK dékánja, a MOB alelnöke.
A testnevelő tanár iskolai diáksportban betöltött szerepéről Varga András, a Testnevelő Tanárok Országos Egyesületének alelnöke, a hallgatói önkormányzat és a sport felsőoktatásban betöltött szerepéről Simon Gábor, a MEFS HÖOK által delegált elnökségi tagja tartott előadást; nemzetközi kitekintést pedig a SE.-TSK stratégiai és nemzetközi igazgatója, Dr. Kozsla Tibor adott a jelenlévőknek.