A Mocsai-csapat 18 gólon tartotta és legyőzte a horvátokat

2013. 04. 05.

A magyar férfi kézilabda-válogatott Eb-selejtezőn 20-18-ra legyőzte Horvátországot legjobbjait Veszprémben.

A magyar csapat így három forduló után hibátlan mérleggel vezeti a négycsapatos csoportot.

A "védelmek összecsapásán" az utóbbi világversenyeken rendre bronzérmes horvát csapat felett aratott sikerrel a magyarok óriási lépést tettek a 2014-es dániai Európa-bajnoki részvétel felé.
A meccs egyik főhőse Nagy Kornél volt, aki csereként beállva ötször volt eredményes, így a horvátok hiába kapcsolták ki a játékból Nagy Lászlót (0 gól), nem sikerült pontot szerezniük.

A magyarok ezt megelőzően legutóbb 2008. november 2-án győzték le riválisukat - szintén Veszprémben Eb-selejtezőn -, azóta nyolc találkozón át nyeretlenek maradtak ellenük.

A két csapat százszázalékos mérleggel várta az összecsapást, így egy újabb győzelem bármelyiknek szinte továbbjutást ért volna. A horvátok a legutóbbi olimpián, világ- és Európa-bajnokságon egyaránt bronzérmesek voltak, Londonban éppen a magyarok előtt.

A játékosok "Nekünk 80!" feliratú pólóban melegítettek, ezzel is utalva arra, hogy a magyar szövetség idén ünnepli megalapításának 80. évfordulóját. Kemény védekezés, kimaradt helyzetek és büntetők jellemezték a meccs első szakaszát, a 8. percben még csak 1-2 volt az állás. Császár duplájával és Mikler védéseivel sikerült fordítani, de ellépni nem. A gólínségre jellemző volt, hogy negyedóra elteltével 4-2-re vezetett a házigazda. Schuch kiállítása alatt, 4-4-nél a 20. percben Mocsai Lajos szövetségi kapitány időt kért, de ettől sem lett hatékonyabb a támadójáték. Császár találataival a szünetben minimális különbség volt a két együttes között. Az irányító harminc perc alatt a csapat góljainak felét dobta.

A második játékrész elején Nincevic két góljával fordítottak a horvátok, és - a pihenő előtti periódust is beszámítva - sorozatban négyszer voltak eredményesek. A tehetetlenséget megunva Mocsai időt kért a 37. percben, 8-10-nél és több poszton cserélt. Az első magyar találatra kilenc percet kellett várni a második felvonásban.

Buntic kiállításából erőt merítettek a hazaiak, ráadásul Mikler immár harmadik alkalommal védett hétméterest. A záró negyedóra 12-12-ről indult, és fej fej mellett haladtak az együttesek. A hajrában Nagy Kornél villanásai 19-17-es vezetést eredményeztek, ám Schuchot ismét - immár véglegesen - kiállították. Buntic büntetőjével 19-18-ra módosult az állás, aztán emberhátrányban Nagy Kornél berepülős, úgynevezett kínai figurából betalált, eldöntve ezzel a két pont sorsát.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány és Nagy Kornél is a védekezést emelték ki a bravúros siker utáni sajtótájékoztatón.

Mocsai Lajos (Magyarország szövetségi kapitánya):
"Különleges mérkőzés volt, nem csak a 80 éves magyar kézilabdázás jubileuma miatt. A két csapat ezen a hétvégén eldönti a továbbjutás lehetőségét. Óriási stratégiai küzdelmet folytattunk. A 20 és a 18 gól nagyon közel van, a gólok alacsony száma a küzdelmet és a jó kapusteljesítményt jelzi. A horvát válogatott egy nagyon magasan kvalifikált csapat. Nálunk voltak hiányzók, de mindig az a magyar válogatott, amely pályára lép. Gratulálok a játékosaimnak a küzdőszellemhez és a játékukhoz. Mi is sok hibát követtünk el, főleg ziccerekből. Alilovic barátom sok helyzetet hárított. A magyar válogatott várhatóan elérte célját, az Eb-részvételt. Néhány játékos távolmaradása ellenére bebizonyította, hogy olyan csapat, amelyre az egész világon figyelni kell. Számomra a legnagyobb tanulság a kimagasló védőjáték mellett, hogy a megfelelő időben megtett cserék meghozták kritikus helyzetben a várt eredményt. Hat ponttal azt gondolom, hogy büszkék lehetünk. Tiszta szívből gratulálok a horvát válogatottnak és kollégámnak, mert nagy mérkőzés volt."

Nagy Kornél (Magyarország átlövője):
"Nem beszéltük meg a kínai gólt, de Mocsai Tomival készültünk arra, hogy esetleg kilépnek rá, és akkor jöhet ez a figura. De nem ez volt a legfontosabb momentum a meccsen. Gratulálok a horvát csapatnak, kiválóan játszottak, de mi kevesebbet hibáztunk. A kapitány után nehéz mit mondani, hiszen mindig mélyen elemez, de a védekezésünk remekül működött. Horvátországban is nyugodtan, a győzelem reményében léphetünk pályára."

Slavko Goluza (Horvátország szövetségi kapitánya):
"Gratulálok a magyar válogatottnak a győzelemhez. Nem igazán tartottuk magunkat a megbeszéltekhez. Tudtuk jól, hogy mi vár ránk, a hangulat Veszprémben. Nehéz ebben az arénában játszani. Sokat hibáztunk, ilyen kihagyott helyzeteket nem engedhetünk meg ilyen tétmeccsen. Olyan találatokat kaptunk, amiket nem nagyon szoktunk. A meccs második felében meg kellett volna törnünk az ellenfelet, de védekezésben hibáztunk. Meg kell beszélnünk, hogy miért nem azt játszouttnk, amit megbeszéltünk. Erős magyar válogatottra számítottam, de nem ilyen gorombára. Ennek ellenére is jobban kellett volna játszanunk, ki kell találnunk

Mirko Alilovic (Horvátország kapusa):
"Szerencsétlenül veszítettünk. Lackovic és Gojun sérülése nehezítette a dolgunkat. Nem volt meg a kellő szélesség védelemben és támadásban sem. Tudtuk, hogy pokoli hangulat lesz, erre számítottunk, és hogy nehéz lesz így nyerni, de megvolt a lehetőségünk. Különféle okok miatt több támadásunk is kudarcba fulladt. Egy-két góllal, amikor hátrányban voltunk, kisebb pánik alakult ki, ezért is maradt meg a hátrány. Ennek ellenére szeretném saját csapattársaimnak megköszönni a mérkőzést, és gratulálok a magyar csapatnak. Otthoni környezetben, saját szurkolóink előtt biztos vagyok benne, hogy nyerni fogunk szombaton."

FÉRFI EB-SELEJTEZŐ, 4. CSOPORT

3. forduló:
MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 20–18 (8–7), Veszprém, 5000 néző. V: Abrahamsen, Kristiansen (norvégok)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Harsányi 1, Zubai Sz., NAGY L., SCHUCH, Ilyés 3, CSÁSZÁR 6 (1). Csere: Törő 1, Vadkerti 1, NAGY K. 5, MOCSAI 2, Szalafai 1, Szöllösi Sz.
HORVÁTORSZÁG: ALILOVIC – HORVAT 4, Kopljar 2, Lackovic, VORI 3, Duvnjak 1, NINCEVIC 3. Csere: Vukovic, Gojun, Bicanic 1, Sprem, Musa, BUNTIC 4 (2), Matulic
Kiállítások: 10, ill. 6 perc Hétméteresek: 2/1, ill. 5/2
Lettország-Szlovákia 28-24 (14-9)
Az állás: 1. Magyarország 6 pont, 2. Horvátország 4, 3. Lettország 2, 4. Szlovákia 0
A kvartettből az első két helyezett jut ki a 2014-es dániai kontinensviadalra.