Az olimpiai negyedik hegyikerékpáros az országúti Európa-bajnokságon ezüstérmes lett

2021. 09. 13.

A tokiói olimpikon Vas Kata Blanka elképesztő hajrával ezüstérmes lett az országúti kerékpárosok trentói Európa-bajnokságának U23-as női mezőnyversenyében. Egy arany-, két ezüst- és egy bronzérmet szereztek junior judósaink a luxemburgi junior Európa-bajnokságon. Három első helyet gyűjtött be a magyar tornászkülönítmény a mersini Challenge világkupaverseny szerenkénti döntőiben. Lehmann Csongor friss triatlonista U23-as világbajnok a Karlovy Vary-i világkupa-versenyen lett harmadik. A magyar női 3x3-as válogatott a franciaországi Európa-bajnokságon a negyeddöntőben búcsúzott. Igen nagylétszámú mezőny állt rajthoz a Balatonon megrendezett SUP világbajnokságon, a sportág méltán reménykedhet az olimpiai részvételre, akár már 2028-ban. Hétvégi összefoglalónk következik...

Országúti kerékpár. A trentói Európa-bajnokság U23-as női mezőnyversenyében 86 fiatal állt rajthoz, köztük a magyar színeket képviselve a 20. évét szeptember elején betöltő Vas Kata Blanka és Schmidel Regina. A hegyikerékpárban olimpiai negyedik helyezett Blanka nagyszerű versenyzést bemutatva már az első körben az élbolyban haladt, majd az utolsó, hatodik körben 10 kilométerrel a vége előtt a francia Evita Muzic és az olasz Silvia Zanardi társaságában szökésbe kezdett. A triót a célig nem érték be a többiek, a sprintbefutóban Zanardi bizonyult a legjobbnak, Vas Kata Blanka a második, Muzic a harmadik helyen érkezett meg. Schmidelt a jelentős hátránya miatt kiintette a zsűri a mezőnyből.

A férfiak U23-as mezőnyében a győztes belga Thibau Nyssellel azonos időeredménnyel ért be negyedikként a 21 éves Fetter Erik, aki látványosan, hosszú ideig vezette fel a sprintet. A 133.6 kilométeres távot 67 bringás fejezte be, a másik magyar induló, Karl Ádám nem ért célba.

A férfiak 150 fős mezőnyben négy magyar – Valter Attila, Peák Barnabás, Pelikán János és Filutás Viktor – vágott neki a 179.2 kilométeres, 3400 méternyi szintkülönbséget tartalmazó távnak. A rajt után nehezen alakult ki szökés, Peák is többször próbált eltekerni a mezőnytől, ám nem járt sikerrel. A magyar indulók közül senki nem fejezte be a nagy iramú, nagyrészt körpályán rendezett versenyt.

(Fotó: judoinfo.hu)

Judo. Magyar szempontból parádésan, három éremmel zárult az egyéni versenyek utolsó napja a luxemburgi junior judo Eb-n. Sipőcz Richárd (+100 kg) megvédte címét, újra Európa-bajnok lett a nehézsúlyúak mezőnyében, emellett Vég Zsombor (100 kg) ezüst-, míg Sáfrány Péter (90 kg) bronzérmesként végzett. A hölgyeknél Varga Brigitta (63kg) a második helyen zárt.

(Fotó: matsz.hu)

Torna. A tavalyi, év végi Európa-bajnokság után újra aranyos város volt Mersin a magyar tornászok számára a Challenge-világkupán: Vecsernyés Dávid nyújtón, Székely Zója felemáskorláton, Bácskay Csenge pedig ugrásban szerzett első helyet, aki ráadásul az összetett világkupát is megnyerte, bónuszként pedig gerendán bronzérmes lett. Böczögő Dorina talajon másodikként zárt; Dorina ugrásban az ötödik, Balázs Krisztián korláton a hetedik, nyújtón és gyűrűn a nyolcadik lett, Mészáros Krisztofer talajon az ötödik, ugrásban a hatodik helyen végzett, míg Tomcsányi Benedek gyűrűn hatodikként zárt.

(Fotó: World Triathlon/Janos Schmidt)

Triatlon. Lehmann Csongor számára tovább folytatódik a sikersorozat. Augusztusi U23-as világbajnoki győzelme után most a Karlovy Vary-i világkupaversenyen lett bronzérmes, a roppant technikás, dimbes-dombos cseh pályán nagy hajrával szerezte meg a bronzérmet. Pedig a verseny úgy indult, hogy Dévay Márk lesz fókuszban, a székesfehérváriak versenyzője ismét kiválóan úszott, s egy négy tagú bollyal meg is szökött a mezőnytől, sőt, úgy tűnt, akár rajt-cél sikert is arathat ez a kvartett. Ám az üldözők, a bolyban Lehmann Csongorral remekül dolgoztak, a magyar fiú ráadásul a futásra fél perces hátránnyal a második boly élén vághatott neki, és mivel köztudottan erős ebben a számban, várható volt, hogy feljebb is tud majd kapaszkodni. A második csoport az utolsó körre fogta meg a szökevényeket, a győztes német Lasse Nygaard-Priester hamar el is nyargalt mindenkitől, míg Lehmann Csongor az utolsó másfél kilométeren váltott tempót, és beleadott mindent, ami a csövön kifért. Karlovy Varyban a Dévay testvérek is remekül helyt álltak: Márk a nyolcadik, Zsombor a 17. helyet szerezte meg.

(Fotó: fiba.basketball/3x3europecup/2021)

3x3 kosárlabda.
A magyar női 3x3-as válogatott egyetlen kosárral maradt le a tokiói olimpiáról. Az Európa-bajnokságon, Franciaországban Medgyessy Dóra, Theodoreán Alexandra, Papp Dia, Bach Boglárka összeállításban megnyerte csoportját. Károlyi Andrea szövetségi kapitány együttese pénteken a C csoportban Belgiumot 16–14-re, Romániát pedig 13–12-re verte a Szajna partján kialakított alkalmi kosárpavilonban. Ezzel csoportelsőként jutott a nyolc közé, ahol az A jelű trióban második német csapat várt rá. A tokiói olimpiáról a magyarokhoz hasonlóan lemaradt ellenfél másfél perc alatt 5–2-re elhúzott. Papp Dia duplájára is érkezett válasz, de 7–8-nál már „lőtávolon" belül voltak a németek, a meccs derekán pedig 7–9 állt a nagyórán. Hat és fél perc elteltével, Bach Boglárka révén sikerült egyenlíteni (9–9), az utolsó percre 10–10-ről fordultak rá a csapatok. A hajrában viszont már csak a rivális talált a gyűrűbe, így együttesünk számára befejeződött az Eb.

A magyarok 2016-ban Európa-bajnokok lettek Bukarestben, míg 2017-ben és 2019-ben világbajnoki ezüstérmet nyertek.

(Fotó: MOB/Szalmás Péter)

SUP. Szeptember 9. és 12. között rendezte a Magyar Kajak-Kenu Szövetség Balatonfüreden a 2021-es SUP-világbajnokság. A vb-n gyorsasági, hosszú távú, és ügyességi futamokban állhattak rajthoz az ifjúsági, felnőtt és masters korosztály képviselői. Az eseményen profi és amatőr versenyzők is elindulhattak merev- és felfújható deszkás kategóriákban.

A sportág hatalmas népszerűségnek örvend, szerelmeseinek létszáma rohamosan nő. Már most sokan beszélnek arról, hogy akár a 2028. évi olimpián szerepelhet az olimpia programján. Az Új Kaledónia-i Garioid testvérek szinte minden számban diadalmaskodtak. Magyarország az egyéni számokban Hasulyó Dániel révén szerzett a hosszú távú versenyszámban egy bronzérmet.

(Fotó: MKSZ/Jani Martin)

Karate. A koronavírus-járvány kitörése óta az első igazán nagy hazai karateversenyt rendezték a hétvégén. A kétnapos Budapest Openen 34 ország több mint 1300 versenyzője indult, köztük számos világ- és Európa-bajnoki érmes. A verseny a magyar karatésok számára kvalifikáló viadal volt a novemberi felnőtt vb-re és a februári korosztályos Eb-re. A nemzetközi szinten is helyenként kimondottan erős mezőnyökben jól teljesítettek a magyarok. A sportág olimpiai bemutatkozásán bronzérmet szerző Hárspataki Gábor pihenőjét követően tornagyőzelemmel tért vissza a tatamira a felnőtt férfiak 75 kg-os súlycsoportjában. A tokiói részvételről alig lemaradó magyarok közül Tadissi Martial a 67 kg-ban, Molnár Dániel az abszolút kategóriában, a nőknél pedig a fiatal Ilankovic Aleksandra a 61 kg-ban egyaránt első lett, utóbbi ráadásul duplázott, hiszen az U21-eseknél is a legjobbnak bizonyult. A felnőttek között Kiss András révén magyar aranyérem született a 60 kilósoknál is. A 21 éven aluliak mezőnyében a tavalyi budapesti korosztályos Eb-n aranyérmet nyert Baranyi Zsófia és Jakubovics Dalma is a dobogó legfelső fokára állhatott fel.

(MOB-összeállítás; vezető fotó: uec.ch)