Múltidéző, olimpia-felvezető gála a kajak-kenusoknál

A női kajak négyes világbajnok, 12 olimpiai kvóta a végeredmény

2019. 08. 25.

Vasárnap ismét hat olimpia számmal folytatódott a kajak-kenu világbajnokság a szegedi Maty-éren. A jövő évi játékokon is szereplő számok közül – Kopasz Bálint szombati győzelme után – a női kajak négyes 500m-en szerzett aranyérmet. A további két olimpiai távon összesen 12 kvótával zárta a Magyar Csapat a vb-t.

A kvótaszerzés szempontjából a nap két utolsó futama a női és férfi K-4 500m volt a vb talán két legfontosabb versenyszáma. Ezen a távon csak Szegeden lehetett olimpiai indulási jogot szerezni.

A női négyest a mindössze 19 éves, ifjúsági világbajnok Gazsó Alida Dóra sztrókolta, mögötte a rutinos Csipes Tamara, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra ült még a hajóban. A rajt nem sikerült jól a magyaroknak, de aztán méterről méterre jöttek előre, féltávnál már megelőzték az addig élen haladó fehéroroszokat. A táv második fele már Csipesékről szólt, a lelátó elé már tisztán vezetve érkeztek, így 2017 és 2018 után ismét megszerezték a világbajnoki címet. Ezzel négy olimpiai kvótát is elkönyvelhettünk.

A férfiaknál az A-döntőben 9 európai nemzet küzdött az érmekért és az olimpiai kvótákért, így a B-döntő adta az Európán kívüli földrészek tokiói indulási jogait.
Jól rajtolt a Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs és Kuli István összeállítású magyar négyes, de hamar leszakadt az élen lapátoló és címvédő németektől, valamint a tavalyi második spanyoloktól. Az aranyért ezúttal is ez a két hajó csatázott, melynek német győzelem lett a vége. A további kvótás helyekért mögöttük azonban óriási harc alakult ki. A magyarok jól tartották a pozíciójukat, végül szoros befutó után az ötödik helyen végeztek. Így a férfi négyes is begyűjtötte a négy tokiói helyet.

Kozák Danuta a K-1 500m-en a fantasztikus formában versenyző új-zélandi Carrington és a fehérorosz Khudzenka mögött, a harmadik helyen ért a célba. Mint megtudtuk az ötszörös olimpiai bajnokunk indulása is kétséges volt a fináléban, mivel igen makacs hátfájdalmai voltak. De végül rajthoz állt, és bronzérmével ő is olimpiai kvótát szerzett.

A kenus Balla Virág-Devecseriné Takács Kincső dúó közel háromnegyed óra alatt K-2 500m és K-2 200m-en is ezüstérmet gyűjtött be. Előbbi sikerük két olimpiai kvótát ért.

Kvótaszerzésért szállt hajóba a 16. világbajnokságán szereplő Kammerer Zoltán is a nála 16 évvel fiatalabb Gál Péterrel az oldalán K-2 1000m-en. A fiúk derekasan harcoltak a hat olimpiai kvóta egyikének megszerzéséért, de végül nyolcadikként értek a célba.

A hatodik olimpiai számban C-1 1000m-en Kiss Tamás csak a B-döntőben szerepelhetett, ahol a második helyen ért a célba, de ez kevés volt a tokiói indulásijoghoz.

A magyar mérleg a 12 olimpiai távon: 2 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérem. A kajakos nők és férfiak egyaránt öt-öt olimpiai kvótát szereztek, a női kenusok kettőt. A férfi kenusok kvóta nélkül fejezték be a vb-t.
A kajakos nők és férfiak, továbbá a női kenusok a hiányzó egy-egy, illetve a férfi kenusok három kvótáját a jövő évi kontinentális olimpiai kvalifikációs versenyen szerezhetik meg 2020. május 6-7. között a csehországi Raciceben.

Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke, aki Vékássy Bálinttal, a MOB főtitkárával együtt tekintette meg a versenyeket, egy remekül megszervezett vb-t láthatott. Mint mondta, a 12 kvóta, a 4 érem az olimpiai számokban bizakodásra adhat okot a jövő évi olimpiára. Bízik benne, hogy a jövő évi selejtezők során a csapat még bővülni fog, és az olimpián is szép erdményekkel örvendezteti meg a magyar szurkolótábort.

(MOB Fotók: Szalmás Péter)