A Pick Szeged EHF kupagyőztes Berlinben

2014. 05. 19.

A Pick Szeged már az elődöntőben nagy sikert ért el a hazai együttes legyőzésével az EHF kupában. A döntőben a francia sztárcsapat, a Montpellier következett.

A francia együttesben két londoni olimpiai bajnok Omeyer és Guigou is helyet kapott, de a szegedieknél is volt londoni érmes a svéd Larholm személyében, s mellette további négy londoni olimpikon, a negyedik magyar gárda tagjai Mikler, Zubai, Ilyés és Vadkertiis is pályára léptek.

A szegedi csapat méltóképpen köszöntötte fel 46. születésnapján spanyol mesterét, Juan Carlos Pastort. Az együttes legjobbja a már szombati elődöntőben is remeklő Ilyés Ferenc volt, aki hét gólt szerzett.

A magyar férfi kézilabdázás történetében a Szeged a negyedik csapat, amely győzni tudott nemzetközi európai kupasorozatban: ezt megelőzően a Bp. Honvéd 1982-ben BEK-, a Veszprém 1992-ben és 2008-ban KEK-győztes lett, a Rába Vasas ETO Győr pedig 1986-ban az IHF Kupát hódította el.

A Max Schmelingről elnevezett csarnokban 8000 fős közönség, köztük a mintegy 200 szegedi drukker, nagy üdvrivalgással fogadta a finálé résztvevőit.

A szegediek spanyol irányítójának, Niko Mindegia Elizagának a góljával indult a találkozó, de ezt követően rögtön emberhátrányba került a magyar csapat, amely ennek ellenére Ancsin Gábor átlövésével válaszolni tudott a francia egyenlítésre. Az újabb magyar kétperces büntetés során a szlovén szélső Dragan Gajic percei következtek, ekkor az egész tornán először került hátrányba a Szeged, de a Zubai Szabolcs által kiharcolt hétméteresből a svéd Jonas Erik Larholm egyenlített (4-4).

Egyenlő létszámnál egy újabb francia gól után Kekezovic Marinko két találatának és Mikler Roland első bravúros védésének köszönhetően fordított a Szeged. Sőt a szombati elődöntő legjobb mezőnyjátékosai, Ilyés Ferenc és Balogh Zsolt átlövők is kezdtek belelendülni, így előbb kétgólos különbség alakult ki, majd Ancsin második találata már 11-8-as szegedi vezetést eredményezett. Ezt követően Gajic büntetőből azonnal szépített. A folytatásra stabilizálódott az egy-két gólos magyar előny, amely nem csökkent még az újabb szegedi kiállításkor sem, így a szünetben 16-14-re vezetett a Szeged.

A pihenő után gyors gólváltást követően Mindegia labdaszerzésből végigfutott a pályán és hosszú idő után ismét háromtalálatnyi különbséget alakított ki. Később a Pick Szeged 20-18-as vezetésénél, megakadtak a csapatok a gólgyártásban. Ekkor a következő szezontól már a nagy rivális Veszprémet erősítő Mikler sorozatos bravúrjai akadályozták meg a Montpellier csapatát a felzárkózásban. Jobban elhúzni viszont a technikai hibák és a pontatlan lövések miatt nem sikerült a Szegednek.

A 43. percben a csapatkapitány, Vadkerti Attila kétperces büntetése megtörte a Szeged lendületét, így az egyik legjobbját, a szombaton kézsérülést szenvedett olimpiai, világ- és Európa-bajnok William Accambray átlövőt nélkülöző franciák egy gólra felzárkóztak. Az egyenlítés csak Mikler újabb parádés védései miatt maradt el, majd Ilyés hatalmas gólja, azután pedig betörésből szerzett találata lendítette át a holtponton a Tisza-partiakat. A feltámadás viszont tiszavirág életű volt, mert a továbbra is remeklő, gyors leindításokból és hetesekből rendre eredményes Gajic révén a Montpellier egymás után három gólt szerezve egyenlített (23-23).

Már csak kilenc perc volt hátra, amikor Ancsin előbb ismét vezetéshez juttatta a Szegedet, majd az ellentámadásnál szabálytalankodott a gólszerző Diego Simonet-vel szemben, és két percre kiállították. Emberhátrányban, később Mindegia leküldése után kettős emberhátrányban is betalált Ilyés, aki így nagyon nehéz helyzetben és lélektanilag rendkívül fontos pillanatokban juttatta újra és újra vezetéshez a Szegedet (26-25), amely először kevesebb mint öt perccel a végső dudaszó előtt játszhatott emberelőnyben. Ezt a periódust Zubai Szabolcs és Nikola Prce találatával 2-0-val zárta a magyar együttes, innen (28-25) pedig már nem volt vissza út a rivális számára.

A Montpellier ugyan egy gólra még feljött, de 40 másodperccel a vége előtt a Szeged támadhatott, és Vadkerti betörése után hetest kapott. Larholm pedig negyedik büntetőjét is értékesítette, így eldőlt a meccs, noha a franciák egy újabb góllal még kozmetikáztak az eredményen.

Férfi EHF Kupa, döntő:
PICK SZEGED–MONTPELLIER AHB (francia) 29–28 (16–14), Berlin, 7000 néző. V: Nikolov, Nacsevszki (macedónok)
SZEGED: MIKLER – Parrondo, ANCSIN 4, Mindegia 3, ZUBAI 2, ILYÉS 7, Kekezovics 2. Cs: Blazevic, Balogh Zs. 2, Vadkerti A., LARHOLM 5 (4), PRCE 3, Vranjes 1, Laszica
MONTPELLIER: Omeyer – GAJIC 10 (4), Hmam, TEZS 4, Gaber 3, Grebille 2, Guigou 1. Cs: Siffert (kapus), SIMONET 3, Dolenec 2, KAVTICNIK 3
Kiállítások: 14, ill. 4 perc Hétméteresek: 4/4, ill. 4/4
MESTERMÉRLEG
Carlos Pastor: – Tudtam, hogy sokra hivatott és sokra képes a csapatom, amit a legjobbkor mutatott meg. Visszakaptam mindent, amit az edzéseken annyit gyakoroltunk. A védekezésünknek köszönhettük, hogy ekkora sikert arattunk. Ennél szebb születésnapi ajándékot elképzelni sem tudok!
Patrice Canayer: – Nem tudtunk élni a lehetőséggel, ezért főleg magunkat okolhatjuk. Az emberelőnyös helyzeteket senki se lövi be helyettünk... Átlövőinket jól tartották a magyarok, akik meglepetést szereztek taktikus és fegyelmezett játékukkal.

A Pick Szeged révén először hódította el magyar csapat a férfi kézilabda EHF Kupát. Idén nagy sorozat szakadt meg a Tisza-partiak diadalával, ugyanis a mostanit megelőző tíz kiírásban mindig német együttes győzött. Ezúttal is volt német résztvevője a négyes döntőnek, de a Pick Szeged a szombati elődöntőben 24-22-re legyőzte a házigazda Füchse Berlint.

(Forrás: MTI / MOB)