A sportlövő Major Veronika világkupát nyert Rióban

2019. 09. 02.

Sportlövészetben Brazíliában zárult a világkupa-sorozat. A riói viadalon a 25m pisztoly számot az olimpiai kvótás Major Veronika nyerte. Az evezős világbajnokságon a könnyűsúlyú egypár nem olimpiai hajóosztályban Galambos Péter ezüstérmet szerzett. A magyar női röplabda-válogatott nem jutott tovább a budapesti csoportból a négy nemzet rendezte Európa-bajnokságon. Debrecenben a 3x3-as Európa-bajnokságon a magyar a férfi és női kosárlabda-válogatott a negyeddöntőben búcsúzott. A judo vb-n Tóth Krisztián a -90kg-os súlycsoportban az ötödik helyen végzett. A montain bike vb legjobb magyarja, Benkó Barbara 25. lett. A lausanne-i U23-as triatlon világbajnokságon Lehmann Csongor ezüstérmes lett.

Sportlövészet. Rióban befejeződött a 2019. évi világkupa-sorozat. Az olimpiai lőtéren nem szereztek újabb kvótákat a magyar sportlövők. A már olimpiai kvótával rendelkező Major Veronika folytatta idei kitűnő szereplését. A 25 m pisztoly versenyszámban a második helyen jutott be a fináléba. A döntőben 35 találattal a kínai Xiong Yaxuan-t megelőzve végzett az élen. Major idén az Új-Delhiben rendezett világkupán ebben a számban már diadalmaskodott, ezzel olimpiai kvótát szerzett, így a mostani győzelmével nem szerzett újabb indulási jogot az olimpiára a nemzetnek. A puska/pisztolyos versenyszámokban még 2-2 lehetőség nyílik az európai sportlövők számára az olimpiai indulás megszerzésére.

A 10m számokban a 2020. évi légfegyveres Eb-n (február 23. -március 3.), a 25m és 50m számokban az ezévi bolognai Európa-bajnokságon (szeptember 11-23.) 2-2 kvótát osztanak. Az utolsó lehetőség pedig a 2020. május 17-28. között megrendezendő európai olimpiai kvalifikációs viadal (2020. május 17-28.) lesz Plzenben, ahol csak a győztes szerez kvótát. A magyar sportlövők eddig 3 indulási jogot szereztek a nemzetnek, Péni István puska, Major Veronika pisztoly és Mészáros Eszter puska versenyszámokban.

Evezés. Hat egység képviselte Magyarországot a linzi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. A nem olimpiai versenyszámokban induló két magyar egység bejutott a fináléba.
Galambos Péter könnyűsúlyú egypárban ezüstérmet szerzett. A Szabó Bence, Furkó Kálmán könnyűsúlyú kettes pedig a negyedik helyen végzett. A négy olimpiai hajóosztályból a Polivka Dóra, Krémer Eszter normálsúlyú kettes, és a Preil Vivien, Gadányi Zoltána normálsúlyú kétpár duó egyaránt a D döntő 3. helyén, összesítésben a 21. pozícióban végzett. A Simon Béla, Juhász Adrián normálsúlyú kettes Simon betegsége miatt az előfutam után visszalépett a versenytől. A Pétervári-Molnár Bendegúz normálsúlyú egypár az E/F elődöntőben nem állt a rajthoz.

A következő lehetőség a kvótaszerzésre az európai nemzetek számára a varesei európai kvalifikációs regatta lesz (2020. április 27-29.). Ezen a versenyen mindkét nem számára egypárevezésben 3, kétpárevezésben 2 kvótát osztanak. A kvalifikációt a luzerni világkupa zárja, ahol minden hajóosztályban 2-2 egység szerezhet kvótát.

Röplabda. A négy ország társrendezésében megvalósuló női Európa-bajnokságon a magyar válogatott egy győzelemmel és négy vereséggel a budapesti csoportban az ötödik helyen végzett, így nem jutott tovább a nyolcaddöntőbe. A két nyolcaddöntővel Budapest elköszönt az Európa-bajnokságtól (holland és bolgár továbbjutókkal), a negyeddöntőket a lengyelországi Lódzban és a törökországi Ankarában rendezik meg.

Kosárlabda. 3x3-as Európa-bajnokságot rendeztek Debrecenben. A Demeter Attila, Halász Ákos, Ivosev Tamás, Mohácsi Máté összeállítású magyar férfi válogatott a szombati csoportkörben 21-15-ös vereséget szenvedett az oroszoktól, majd kellemes meglepetésre 22-15-re verte a franciákat, így csoportmásodikként bejutott a negyeddöntőbe. A Nagytemplom előtt felépített alkalmi pályán a litvánok elleni negyeddöntős találkozón a nemzeti csapatot 3-3-ig állta a sarat, majd az esélyesebb litvánok néhány perccel később már 14-5-ra vezettek és a 1 perc 10 másodperccel a rendes játékidő vége előtt elérték a 21 pontot, ezzel véget vetve a küzdelemnek.

A női válogatott a pénteki csoportkörben a lengyeleket, majd a címvédő franciákat legyőzve csoportelsőként jutott be a negyeddöntőbe. A Theodorán Alexandra, Papp Klaudia, Goree Cyesha, Medgyessy Dóra alkotta válogatott a negyeddöntőben hosszabbításban 21-20-ra vereséget szenvedett a spanyoloktól. A magyar lányok vereségükkel már nem juthatnak a legjobb három közé a november 1-jei világranglistán. Onnan a három élen lévő gárda egyenes ágon kijut az olimpiára, csatlakozva a rendező japánokhoz. A fennmaradó négy kvótából hármat a márciusi kvalifikációs tornán osztanak ki, amelyen vb-ezüstérmesként a magyarok is ott lesznek, egyet pedig az áprilisi, esélyegyenlőség jegyében sorra kerülő viadalon.

A kontinensviadalt a franciák nyerték, akik hosszabbításban 14-12-re múlták felül a spanyolokat, a bronzérem pedig a letteké lett, akik a helyosztón Hollandiát győzték le 17-13-ra. A férfiaknál Szerbia 21-18-ra nyerte a Franciaország elleni finálét, míg a bronzmérkőzésen a litvánok ugyanilyen arányban verték a spanyolokat.

Az olimpiai programban jövőre, Tokióban bemutatkozó 3x3-as kosárlabdában tíz percig vagy 21 pontig tart a mérkőzés, melyet egy palánkra vívnak a háromfős (egy cserelehetőséggel rendelkező) csapatok. Minden dobás egy pontot ér, kivéve a körgyűrűn kívülieket, amelyekért két pont jár. A meccsenkénti egy időkérésnél csak a játékosok lehetnek jelen, a szövetségi kapitány nem.

Judo. Nem remekeltek a magyarok a tokiói világbajnokságon. Egyedül a 90kg-os Tóth Krisztián jutott el súlycsoportja bronz találkozójáig, de ott vereséget szenvedett szerb riválisától és az ötödik helyen végzett.
A vb után a nemzetközi szövetség honlapján megtalálható olimpia kvalifikációs ranglistán 3 férfi és 3 női sportolónk áll olimpiai kvalifikációs helyen.