Aranyérmes a légpuskás Miskolczi Julianna és a férfi futócéllövő-csapat

2014. 03. 05.

Miskolczi Julianna aranyérmet nyert női légpuskában, míg a nem olimpiai versenyszámban Sike József - a csapat győzelme után - bronzérmes lett a férfi futócéllövők 30+30-as számában a moszkvai légfegyveres Európa-bajnokság szerdai zárónapján.

Miskolczi már az alapversenyben is kiválóan célzott, s 416,2 körös eredménnyel a hetedik helyen zárt, így a nyolcas döntőben folytathatta szereplését.

A tavaly bevezetett új rendszerű fináléban tiszta lappal kezdett minden versenyző, s a nyolcadik, a tizedik, a 12., a 14., a 16. és a 18. sorozat után is kiesett egy-egy lövő. A komáromi puskás a döntő elejétől remekül lőtt, hamar az élre állt, s előnyét fokozatosan növelte riválisaival szemben. Aztán a 16. lövés után biztossá vált a dobogós helye, de ekkor már szinte a nyakában érezhette az aranyérmet is, mivel négy körrel vezetett a harmadik szerb Ivana Maksimovic előtt, s hárommal előzte meg a második helyen álló, szintén szerb Andrea Arsovicot. Ekkora előnyt csak akkor veszíthetett volna el, ha nagyokat hibázik az utolsó négy körben, ám Miskolczi ezúttal kicsit sem hibázott, s egészen parádés, 209,5 körös eredménnyel nyert.

A 30 éves sportlövő finálés teljesítményének színvonalát jól érzékelteti, hogy kedden a férfi győztes, az ukrán Aleh Carkov 208,6 körrel szerzett aranyérmet.

Miskolczi Julianna pályafutása eddigi legnagyobb sikerét aratta Moszkvában, s 1993 óta ő az első magyar, aki a női puskások 10 méteres olimpiai számában Európa-bajnokságot nyert. Akkor Fórián Éva győzött.

"Nem vártam magamtól, hogy első leszek, csak azt akartam, hogy jól lőjek, jól akartam érezni magam, sikerült. Teljesen higgadtan versenyeztem, nem remegett meg a kezem - mondta Miskolczi.
- Mostantól a célom, hogy olimpiai kvótát szerezzek és ott legyek a riói ötkarikás játékokon."

Ugyanebben a versenyben Biatovszki Mira a 19., Szijj Katinka pedig az 54. helyen végzett, a magyar csapat pedig a nyolcadik pozícióban zárt.

Az olimpia műsorán nem szereplő futócél 30+30-as száma is nagy magyar sikerrel zárult, miután a Sike József, Tasi Tamás, Boros László összeállítású csapat 1734 körös új világcsúccsal győzött. Egyéniben Boros hetedik lett, ám Sike és Tasi - első és második helyen - bejutott az éremmérkőzésekbe. Ott előbbit a lengyel Lukasz Czapla győzte le 6:4-re, míg Tasit az ukrán Vladiszlav Prjanisnyisnyikov 7:5-re. A harmadik helyért rendezett mérkőzést aztán Sike nyerte 6:3-ra, így bronzérmet nyert.

A női puskások mellett a férfi pisztolyosok olimpiai számát is megrendezték szerdán, itt az egyetlen magyar induló, Tátrai Miklós a 22. lett.

A magyar válogatott négy arany- és két bronzéremmel zárta az Európa-bajnokságot. Korábban a 16 éves Major Veronika a junior lányok mindkét futócéllövő versenyét megnyerte, míg a felnőtt férfi futócéllövő-csapat hétfőn harmadik lett a 40 vegyes számban.

női légpuska, 40 lövés
Európa-bajnok: MISKOLCZI JULIANNA 209,5 kör (az alapversenyben: 416 kör), 2. Andrea Arsovic (Szerbia) 206,6 (417), 3. Ivana Maksimovic (Szerbia) 184,9 (418), 4. Stine Nielsen (Dánia) 163.2 (416), 5.Daria Vdovina (Oroszország) 143.1 (416), 6. Barbara Engleder (Németország) 122.3 (418),...19. Biatovszki Mira 413, ...54. Szijj Katinka 406
csapat, EB: Szerbia (MAKSIMOVIC Ivana, ARSOVIC Andrea, TODOROVIC Dragana) 1247,1, 2. Németország (ENGLEDER Barbara, PFEILSCHIFTER Sonja, MAGER Jessica) 1246,4, 3. Olaszország (PICA Martina, ZUBLASING Petra, SENA Sabrina) 1244,1,...8. Magyarország 1235,4

férfi légpisztoly, 60 lövés
EB:Oleh Omelcsuk (Ukrajna) 200,7 (584), 2. Vitalij Kudzi (Fehéroroszország) 199,3 (582), 3. Joao Costa (Portugália) 180 (579), 4. Anton Gourianov (Oroszország) 158.8 (580), 5. Walter Lapeyre (Franciaország) 135.8 (579), 6. Dino Briganti (Olaszország) 116.7 (581),...23. Tátrai Miklós 575
csapat, EB: Ukrajna (OMELCHUK Oleh, BANKIN Viktor, KUSHNIROV Denys) 1735, 2. Olaszország (BRIGANTI Dino, TESCONI Luca, BADARACCHI Mauro) 1733, 3. Fehéroroszország (KUDZI Vitali, ZAICHYK Yauheni, DAUHAPOLAU Yury) 1731

férfi futócél 30+30
EB:Lukasz Czapla (Lengyelország) (574), 2. Vladiszlav Prjanisnyisnyikov (Ukrajna) (576), 3. SIKE József (584), 4. Tasi Tamás (578),...7. Boros László 572
csapat, EB: MAGYARORSZÁG 1734 KÖR - VILÁGCSÚCS, 2. Oroszország 1708, 3. Finnország 1707