Az első olimpiai kvalifikációs győzelem karatéban

2019. 03. 04.

A glasgow-i fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon az olimpiai bronzérmes súlylökő Márton Anita hosszú sérülés után bronzéremmel tért vissza. A karatés Hárspataki Gábor a legmagasabban jegyzett Seria-A besorolású versenyen végzett az élen Salzburgban. Hivatalosan is megkezdődött az úszók olimpiai kvalifikációs versenyidőszaka. Pruszkowban a világbajnokságon értékes világkupapontokat szereztek pályakerékpárosaink. Kreiss Fanni a kairói tőr világkupán a hatodik helyet szerezte meg. Az idei első öttusa világkupaversenyen Kovács Sarolta a harmadik helyen végzett. Fucsovics Márton a teniszezők világranglistáján a 31. helyre lépett előre. A judósok két helyszínen Prágában és Varsóban versenyeztek olimpiai kvalifikációs pontszerző versenyen, ahol Ohát Zalán ötödik lett. A birkózók Dan Kolov-Nikola Petrov-emlékversenyén a szabadfogású Ligeti Dániel léphetett fel a dobogó harmadik fokára. Hétvégi összefoglalónk következik...

Atlétika. A glasgow-i atlétikai fedett pályás Európa-bajnokságon a 13 fős magyar csapatból a legjobban az olimpiai bronzérmes, világbajnok Márton Anita szerepelt, aki hosszú kényszerszünet után lépett újra nagy nemzetközi versenyen a dobókörbe. Anita a döntőben idei legjobbját teljesítve 19 méteres dobással lett bronzérmes.

„Amiért jöttem, az sikerült: szerettem volna 19 méter körül lökni és érmet szerezni. Így, hogy sérülésből jöttem vissza, elégedett vagyok" - nyilatkozta az M4 Sportnak. „Nehéz volt újrakezdeni a sérülés után pszichésen is, ez az érem most nagy lökést ad majd a folytatáshoz" - fogalmazott Eperjesi László tanítványa.

A két 60 m-es gátfutó, Kerekes Gréta és Kozák Luca egészen a döntőig menetelt. Utóbbi fantasztikus futással, új országos csúccsal, 7.97 másodperces idővel első helyen jutott be a döntőbe. A régi csúcsot Siska Xénia futotta 1985-ben (8,00). Luca a fináléban nem tudott rajthoz állni, mivel az elődöntő után kifordult a bokája. Gréta a fináléban az előkelő 5. helyen végzett.

Az ötpróbázó Krizsán Xénia a meghívásos, 12 fős mezőnyben magasugrásban, súlylökésben és a befejező, 800 m-en is idei legjobbját teljesítette. Megközelítve legjobb eredményét, 4608 pontot szerezve a hetedik helyen végzett.

A magyar csapatból további két atléta, a 60 m-es síkfutó Soros Klaudia és a 60 m-es gátfutó Szűcs Valdó jutott egészen az elődöntőig. A 3000 m-es akadályfutó Wagner-Gyürkés Viktória 9:03,56 perces egyéni legjobbját elérve kilencedik lett.

Karate. Hárspataki Gábor (nyitóképünkön, edzőivel) aranyérmet nyert a karate tokiói olimpiai kvalifikációs sorozatának salzburgi állomásán. A legmagasabb Karate1 Series A besorolású viadalon a 75 kilogrammosok súlycsoportjában a tavaly Eb-ezüstérmes magyar hat győzelemmel jutott el a döntőig, az első öt küzdelmében spanyol, szlovén, tajvani, üzbég és egyiptomi ellenfele még csak pontot sem tudott elérni ellene – áll a hazai szövetség beszámolójában.

Az elődöntőben a chilei Charpentier volt az első, aki értékelhető technikát hajtott végre ellene, ám 2:1-gyel így is a magyar karatés került a fináléba, ahol taktikusan küzdve, 1:0-ra verte az olasz El Sharabyt. A 220 versenyzőt felvonultató hatalmas mezőnyben aratott diadallal Hárspataki nagyot lépett előre a tokiói ötkarikás ranglistán, és a júniusi, minszki Európai Játékokon való részvétel felé is.

Az ausztriai viadalon jól szerepelt a többszörös korosztályos Eb-érmes György Dániel is, aki a 84 kilósok között ötödik lett úgy, hogy három riválisát legyőzve jutott el a bronztalálkozóig. Ott 1:1-re végzett a tavalyi vb-bronzérmes iráni Pursabbal, ám mivel az első találatot az ellenfele szerezte, ő győzött, a fiatal magyar azonban így is pályafutása egyik legnagyobb sikerét könyvelhette el.

A versenyen 99 ország több mint 2000 karatésa vett részt.

Úszás. Március elsejével megkezdődött az úszók kvalifikációs időszaka a tokiói olimpiára. A váltószámokban 2020. június 22-ig lehet feliratkozni a ranglistára. A 2019. évi világbajnokságról 12 váltó szerez jogot minden versenyszámban. A további helyeket a ranglistáról töltik fel. Az egyéni számok kvalifikációs időszakának zárása 2020. június 29. A nemzetközi szövetség (FINA) kvalifikációs 'A' és 'B' szinteket állapított meg. Minden országból az egyes versenyszámokban maximum két 'A' szintes versenyző kvalifikálhat majd a 2020-as tokiói játékokra, vagy ha a nemzet nem rendelkezik az adott távon 'A' szintes úszóval, akkor egy 'B' szintest nevezhet az olimpiára. A FINA dönti el, hogy a 'B' szintes eredménnyel bekerülhet-e a sportoló az olimpia mezőnyébe.

Kerékpársport. A hétvégén a lengyelországi Pruszkowban rendezték meg a pályakerékpárosok világbajnokságát. Három magyar is jogot szerzett, hogy részt vegyen a világ legjobb kerekeseinek küzdelmében. Filutás Viktor a pontverseny küzdelmeiben – ami nem olimpiai szám – a 20. helyen végzett.

Lovassy Krisztián és Szalontay Sándor az olimpián szereplő Omnium illetve sprint számban állt rajthoz. Krisztián a 23. helyen fejezte be a versenyt és 90 ponttal gazdagította világkupapontjainak a számát. A magyar kerékpáros olimpiai esélyeiről videónkban beszél.

Szalontay Sándor sikerrel vette a selejtező futamát és továbbjutott a legjobbak közé. Ott az erős mezőnyben végül a 21. helyet szerezte meg, és 120 ponttal gyarapította világkupapontjainak a számát.

Mindkét magyar kerekes hosszú út előtt áll, hiszen a jövő évi berlini világbajnokságig számos világkupaversenyen kell minél több pontot begyűjteniük, hogy versenyszámukban beférjenek az olimpia mezőnyébe.

Vívás. Kairóban rendeztek férfi és női tőr világkupaversenyt. A kilenc magyar tőröző (öt nő, négy férfi) közül egyedül Kreiss Fanni jutott a 64-es főtáblára, ő viszont remek teljesítményt nyújtva bekerült a legjobb nyolc közé, végül hatodikként zárt.

A csapatversenyben a férfiak már az előcsatározások során elbuktak, hiszen Brazíliától szenvedtek vereséget és nem jutottak be a legjobb 16 közé. A hölgyek Kondricz Kata, Kreiss Fanni, Lupkovics Dóra, Mohamed Aida összeállításban a nyolcaddöntőben a németektől szenvedtek 45:32 arányú vereséget, ezután legyőzték Ukrajna válogatottját. A 9. helyért viszont 44:33-ra kikaptak Kanadától, így a 10. helyen zártak.

Öttusa. A kairói világkupaversenyen három hölgy is bejutott a 36 fős fináléba. A világbajnok Kovács Sarolta szerepelt a legjobban: bronzérmes lett. Földházi Zsófia 21., míg Alekszejev Tamara a 34. helyen végzett.

„Saci egész nap remekül teljesített, nyerte a vívást és a lovaglást, úszásban harmadik lett és a futás is jól ment. A lövészettel viszont meggyűlt a baja, így bár elsőként állt rajthoz a kombinált számban, nagyot kellett küzdenie, hogy versenyben maradjon a dobogóért. Már a lövészet bemelegítése is rosszul kezdődött, mivel a fegyverével gondok adódtak. Emiatt az első két sorozat lövészet is gyengén sikerült. Utána már valamivel jobban lőtt, így tudta megcsípni a dobogót. Igazán megérdemelte az érmet, hiszen egész nap óriásit versenyzett, és a laser run -ban is hatalmasat küzdött” – értékelte a bronzérmes magyar lány teljesítményét Kállai Ákos, a lányok szövetségi kapitánya.

A fiúk már nem szerepeltek eredményesen, Harangozó Bence, Málits István és Szabó Illés közül egyikük sem jutott be a fináléba a selejtező csoportjából.

Tenisz. Fucsovics Márton – akinek előző legjobbja a világranglista 35. helye volt – a múlt héten dubaji tornán szerepelt, ahol a negyeddöntőben a későbbi győztes és 20-szoros Grand Slam-bajnok Roger Federer állította meg. A 27 éves nyíregyházi játékos a jó szereplésnek köszönhetően egészen a 31. helyig lépett előre. A nőknél Babos Tímea a 102., Stollár Fanny a 122. helyen áll a ranglistán.

Judo. A hétvégén a férfiak Varsóban, a nők pedig Prágában léptek tatamira European Open-viadalon, hogy tegyenek újabb lépéseket az Eb- vagy vb-indulási jogokért, no és Tokióért. A 15 férfi és a 13 női judós közül egyedül Ohát Zalán tudta beverekedni magát a legjobb nyolc közé, és az ötödik helyen végzett az olimpiai kvalifikációs sorozat lengyelországi állomásán.

Birkózás. Ligeti Dániel révén egy bronzérmet szerzett a magyar válogatott a bulgáriai Ruszében, a mindhárom szakág számára megrendezett hagyományos, Dan Kolov-Nikola Petrov-emlékversenyen. A magyarok ezúttal csak a nők között és szabadfogásban szerepeltek a rangos nemzetközi viadalon. A legjobb eredményt a nehézsúlyú Ligeti Dániel (125 kg, szf) érte el, aki román és orosz riválison túljutva az elődöntőben iránitól kapott ki, majd a bronzmérkőzésen kínait verve a dobogó alsó fokára állhatott.

Curling. Újabb medált nyert a Nagy György, Szekeres Ildikó curling veryespáros. A hétvégi WCT-viadalon ezúttal egy bronzéremmel gazdagították sportágukat.