Tizennyolc magyar érem Szegeden

2013. 05. 12.

A rutinos és fiatal versenyzőkből összeállított magyar válogatott 18 érmet - hat aranyat, nyolc ezüstöt és négy bronzot - gyűjtött a vasárnap zárult szegedi kajak-kenu Világkupa-viadalon, amely a nemzetközi szövetség idei Vk-sorozatának első állomása volt.

Vasárnap délelőtt a magyar versenyzők négy érmet - három ezüstöt és egy bronzot - gyűjtöttek a szegedi kajak-kenu Világkupa-verseny vasárnap délelőtti 500 és 200 méteres döntőiben.

A borús, szeles Maty-éri pályán az első magyar érdekeltségű számban a K-1 500 méter C-döntőjében a 2010-es Európa-bajnok.Szalai Tamás szerepelt, akit a hajrában a tunéziai Mohamed Ali Mrabet előzött meg, így másodikként ért a célba..

A szegediek egyik kedvence, Horváth Gábor ezúttal a B-döntőben jutott szóhozC-1 200m-en, amelybe olyan nagyágyúk kényszerültek, mint a fehérorosz Dzianis Haraza vagy az olimpiai érmes Mark Oldershaw. Horváth ezúttal az ötödik helyet szerezte meg.

A K-2 200m B finálájában a fehérorosz párost nem sikerült megcsípniük a magyar versenyzőknek, de a második helyen záró Kadler Viktor és Hérics Dávid a Vk-eredmény alapján bizakodóan fut neki a két hét múlva esedékes válogatóversenynek. A másik magyar egység Sík Márton, Beé István úgyanitt negyedik lett.

Kadler Viktor:
„Márciusban műtötték a térdemet, több szalagom is elszakadt, így nem a legjobb körülmények között telt el a tavasz. Dávidnak ősszel volt bokaszalagszakadása, vagyis van mit behoznunk. Ettől függetlenül jónak érzem a teljesítményünket, még a sebességen van mit javítani, de jó úton haladunk.”

És akkor jöjjenek az A-döntők! A női K-4 500 méter fináléjában két magyar egységgel! A Londonban olimpiai címet szerző női négyesünk, Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin és Fazekas-Zur Krisztina az ötkarikás játékok óta itt Szegeden edzett először együtt, és saját bevallásuk szerint is van még elmaradásuk ebben a számban. Ráadásul Fazekas-Zur betegséggel bajlódik, így talán nem meglepő, hogy a sokkal erőteljesebb lengyel csapat nyerta a futamot a magyarok olimpiai bajnok négyese előtt.

Szabó Gabriella:
"Örültünk, hogy végre csapathajóba ülhettünk, hiszen ez a verseny színesítette a felkészülésünket. Nem volt tökéletes ez a pálya, de nem is volt olyan rossz, mint amennyire az első pályáink lenni szoktak."

Aleh Jurenia, valamint René Holten Poulsen skalpját is begyűjtötte, és csak 12 ezreden múlt, hogy az olimpiai bajnok Ken Wallace-t is legyőzze Dombvári Bence. Tehetséges fiatalunk ezüstérmet nyerni K-1 500 méteren!

Dombvári Bence:
”Gyors pálya volt, és nagyszerű érzés, hogy ilyen mezőnyben tudtam ezüstérmet nyerni. A végén nagyon tekertem, csak sajnos nem úgy jött ki a lépés, hogy egy jó berúgással legyőzzem Wallace-t.”

Vasbányai Henrik bronzérmes C-1 500 méteren, azaz a szombati arany- és ezüstérme mellé egy bronzzal tette teljessé éremkollekcióját. A lengyel Marcin Grzybowskit és az orosz Ilja Shtokalovot nem tudta megelőzni, ellenben a fehérorosz Dzianis Harazát legyőzte a versenyben.

Vasbányai Henrik:
„Meglepően jól sikerült ez a pálya, örülök, hogy ilyen jó formában vagyok. Talán a szerencsének is köszönhető ez az eredmény, ami nagy önbizalmat ad a válogató előtt.”

Egyújabb olimpiai szám fináléjában két magyar fiatalnak is szoríthatunk. Közel kerültek a dobogó legalsó fokához K-1 200 méteren, Tótka Sándor a negyedik, Dudás Miklós az ötödik helyet szerezte meg a szám nagyágyúi, az olimpiai bajnok brit McKeever, az ecuadori De Cesare, és a lengyel Siemionowski mögött.

Tótka Sándor:
„Jó érzés, nagyon. Erőt ad ez az eredmény ahhoz, hogy még keményebben dolgozzak, és remélem jövőre már dobogós eredménnyel tudjuk felhívni magunkra a figyelmet.”

Nagyon rangos, már-már olimpiai döntő erősségű mezőnyben állt rajthoz Lantos Ádám, aki az előkelő ötödik helyet szerezte meg a versenyben.

Lantos Ádám:
„Váratlanul ért a rajt, hiszen még nem álltam be rendesen, de ettől függetlenül nagyon jól sikerült ez a döntő. Az egész eddigi hétvégi teljesítményemmel elégedett vagyok.”

Vad Ninetta és Kozák Danuta is már érmekkel a kezében állhatott rajthoz a K-1 200 méter döntőjében. Amely roppant erősnek bizonyult a magyar hölgyek számára. Vad Ninetta az ötödik, Kozák Danuta kilencedik helyet szerezte meg, míg az olimpiai bajnok új-zélandi Lisa Carrington magabiztosan húzta be a győzelmet.

A férfi K-1 200 méterhez hasonlóan ismét negyedik és ötödik hely jutott párosainknak. Lantos Ádám néhány perccel az egyes döntője után lapátolt a dobogó közelébe Nagy Péterrel.

Fiatal magyar egységek jutottak szóhoz női K-2 200 méteren, amelyen a szerb válogatót teljesítő Moldovan testvérek diadalmaskodtak az esélyesebb orosz és portugál egység előtt. A Hagymási Réka, Tóth Dzsenifer kettős a hetedik, Szilvásy Nóráék a nyolcadik helyet szerezték meg.

Takács Kincső rendre a dobogón végez a női kenusok mezőnyében, ezúttal egy ezüstéremmel járult hozzá a magyar csapat éremkollekciójához. Lakatos Zsanett a negyedik lett, igyekezetének borulás lett a vége, ami biztosan sokkoló élmény volt számára a hűvös Maty-éren.

Délután Takács Kincső a délelőtti ezüstérme mellé Lakatos Zsanettel párosban megnyerte a kenu kettesek 500 méteres küzdelmét, a szintén kenus Vajda Attila és Kiss Tamás pedig - ebben a sorrendben - 5000 méteren aratott kettős magyar győzelmet.

A 2008-as pekingi olimpián 1000 méteren bajnok szegedi Vajda hatalmas fölénnyel utasította maga mögé riválisait. A leghosszabb távon született még egy magyar érem az Európa-bajnoki címvédő Csay Renáta révén, ő harmadikként ért célba a kajakosok között. A férfiak hasonló számában Noé Milán ötödik, Gere Bálint pedig hatodik lett.

A Vk-versenyen 41 ország 800 sportolója versengett, a magyar csapat 65 fős volt.

Olimpiai számok:

Férfiak:

200m:

K-1: 1. Cesar De Cesare (ecuadori) 35.039 mp, 2. Edward Mckeever (brit) 35.321, 3 Piotr Siemionowski (lengyel) 35.357, 4. Tótka Sándor 35.465, 5. Dudás Miklós 35.525

K-2: 1. Alekszandr Djacsenko , Jurij Posztrigaj (orosz) 31.907 , 2. Liam Heath, Jonathan Schofield (brit) 32.579, 3. Nebojsa Grujic, Uros Mitjev (szerb) 32.663, ...11. (a B döntőben 2.) Kadler Viktor, Hérics Dávid,...13. (a B döntőben 4.) Sík Márton, Beé István

C-1: 1. Ivan Stil (orosz) 39.872, 2. Jevgenyij Suklin (litván) 40.154, 3. Nyikolaj Lipkin (orosz) 40.898,...5. Lantos Ádám 41.504, ...14. (a B döntőben 5.) Horváth Gábor

Nők:

200m:

K-1: 1. Lisa Carrington (új-zélandi) 40.475 mp, 2. Karolina Naja (lengyel) 40.499, 3. Natalja Podolszkaja (orosz) 41.531,...5. Vad Ninetta 42.161,...9. Kozák Danuta 42.323

500m:

K-4: 1. Lengyelország 1:32.602 p, 2. Magyarország I (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas-Zur Krisztina) 1:32.986, 3. Fehéroroszország 1:34.810, ...9. Magyarország II (Szabó Petra, Lucz Dóra, Nagy Flóra, Farkasdi Ramóna) 1:42.028

Nem olimpiai versenyszámok:

Férfiak:

200m:

C-2: 1. Nyikolaj Lipkin, Alekszandr Kovalenko (orosz) 37.351, 2. Dmitrij Rabcsanka, Alekszandr Vocseckij (fehérorosz) 37.741, 3. Baez Avila Rolexis, Serguey Torres Madrigal (kubai) 38.155, 4. Nagy Péter, Lantos Ádám 38.323, 5. Bozsik Attila, Horváth Gábor 39.289

500m:

K-1: 1. Ken Wallace (ausztrál) 1:39.148 p, 2. Dombvári Bence 1:39.160, 3. Daniel Havel (cseh) 1:39.304 ,...20. (a C döntőben 2.) Szalai Tamás

K-2: 1. Simo Boltic, Marko Dragosavljevic (szerb) 1:30.114, 2. Martin Jankovec, Juraj Tarr (szlovák) 1:30.138, 3. Fernando Pimenta, Emanuel Silva (portugál) 1:30.444,...7. Kugler Attila, Schenk Áron 1:32.730,...11. (a B döntőben 2.) Ceiner Benjámin, Hufnágel Tibor

C-1: 1. Marcin Grzybowski (lengyel) 1:52.323, 2. Ilja Stokalov (orosz) 1:52.557, 3. Vasbányai Henrik 1:52.941,...7. Mike Róbert 1:54.873

C-2: 1. Ivan Stil, Anatolij Tovkan (orosz) 1:42.402, 2. Baez Avila Rolexis, Serguey Torres Madrigal (kubai) 1:43.170, 3. Jaroslav Radon, Filip Dvorák (cseh) 1:43.950,...8. Viola Viktor, Bodonyi András 1:47.418, 9. Korisánszky Péter, Korisánszky Dávid 1:47.514

5000 m:

K-1: 1. Aleh Jurenyija (fehérorosz) 20:15.767 p, 2. René Holten Poulsen (dán) 20:17.591, 3. Daniel Dal Bo (argentin) 20:22.817,...5. Noé Milán 20:54.137,6. Gere Bálint 20:54.773

C-1: 1. Vajda Attila 22:37.946, 2. Kiss Tamás 23:22.646, 3. Matej Rusnák (szlovák)