Az olimpiai bajnok rövidpályás gyorskorcsolyaváltó az összetett világkupa győztese

2019. 02. 11.

Rövidpályás gyorskorcsolyázóink a hétvégén befejezték az ez évi világkupasorozatot. Torinóban Liu Shaolin Sándor ezüstérmet szerzett 500 m-en. Judóban az egyik legrangosabb Grand-Slam versenyen, Párizsban Tóth Krisztián a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Vívásban férfi és női párbajtőrben világkupát, női és férfi tőrben GP-versenyt rendeztek. Bár vívóink nem álltak fel a dobogóra, de értékes helyezéséket értek el. Debrecenben rendezték a 63. Bocskai-emlékversenyt, ahol ökölvívóink két aranyérmet tartottak itthon. A fiatal női teniszcsapat, a Fed-kupa Euró-afrikai csoportjában a harmadik helyen végzett. A triatlon világkupa fokvárosi állomásán, Bragmayer Zsanett a 16. helyen végzett. Egy arany- és két ezüstéremmel, a résztvevő 51 ország közül az igen rangos nyolcadik helyet szerezte meg Magyarország a nemzetek versenyében a kadet, junior és U21-es karate Európa-bajnokságon.

Rövidpályás gyorskorcsolya. A torinói ötödik világkupaversennyel fejeződött be a legsikeresebb magyar téli sportág ez évi világkupa-sorozata. A záróversenyen a megrendezett két 500 m-es táv első versenyén Liu Shaolin Sándor a döntőig menetelt, s végül koreai riválisa mögött a második helyen ért célba. A hölgyek közül Bácskai Sára Luca 1000 m-en ötödik, Jászapáti Petra a hatodik helyen végzett.

A világkupa öt futama alapján Liu Shaolin Sándor 500 m-en az ötödik, 1000 m-en a hatodik helyen zárta a ranglistát. A drezdai világkupán megsérült öccse, Liu Shaoang 500 m-en lett hatodik összetettben. A nőknél igen értékesnek számít Jászapáti Petra összetettben elért ötödik helye 500 m-en. A férfi 5000 m-es váltót, az utolsó versenyen az előfutamban kizárták, de a fiúk így is megnyerték az összetett világkupát. A vegyesváltó pedig a rangos negyedik helyen végzett. Mindkét váltó ezzel a helyezéssel kivívta a jogot a szófiai világbajnokságon való részvételre.

Judo. Egyre közelebb kerülünk a 2020-as tokiói olimpiához. A judósok kétéves olimpiai kvalifikációs ciklusa is a feléhez közeledik. Az izgalmak fokozódnak, egyre többen próbálnak meg pontokat gyűjteni a játékokra. Olyannyira, hogy a párizsi Grand Slam-re – amely hagyományosan a legerősebb európai torna – kilencvenhét ország, ötszázhetven judósa mérlegelt.

Ami Tokiót illeti: Tóth Krisztián (90kg) már Párizs előtt is gyakorlatilag ötkarikás indulónak számított, de a francia fővárosban megszerzett Grand Slam-bronzéremmel tovább tudott javítani helyzetén. A kvalifikáció első esztendejében több, mint kétezer pontot gyűjtött, valamennyi súlycsoportot egybevetve, ezzel a világ tíz legeredményesebb judósa között szerepel. A viadal másik két magyar résztvevője Szabó Frigyes (73kg), és Ungvári Attila (81kg) helyezetlenül fejezte be a tornát.

Vívás. A női párbajtőrőzők Torinóban, a férfiak a kanadai Vancuverben versenyeztek világkupapontokért. A nők egyéni viadalán Budai Dorina (a képen) pályafutása legnagyobb sikerét érte el, bejutott a nyolcas döntőbe, végül a hatodik helyen végzett. Bravúrosnak mondható a Budai Dorina, Kun Anna, Muhari Eszter, Nagy Kinga összeállítású csapat ötödik helyezése.

A férfiak egyéni versenyén Bányai Zsombor, és Berta Dániel a legjobb 32 között búcsúzott. Bányai a világklasszis és egyéni Európa-bajnok svájci Heinzertől kapott ki 15:11-re, míg Berta Dani a londoni olimpiai bajnok, venezuelai Limardo Gascontól szenvedett 12:9-es vereséget. A Bányai Zsombor, Berta Dániel, Rédli András, Somfai Péter alkotta csapat a kilencedik helyet szerezte meg úgy, hogy az alsóházban az 5-8. helyért csak nagycsapatokat (Olaszország, Egyesült Államok) győzött le.

A torinói férfi és női GP-viadalon Dósa Dániel a nyolcaddöntőben búcsúzott, a nőknél a legjobb magyar Kreiss Fanni a 32 között fejezte be.

Ökölvívás. A rangos Nemzetközi Bocskai István-emlékverseny Debrecenben két magyar aranyéremmel zárult. Bernáth Attila (52kg) mellett meglepetésre nem Harcsa Zoltán, hanem az őt legyőző Cservenka Róbert (75kg) diadalmaskodott.

Tenisz. A Fed Kupa Euro-afrikai zóna I-es csoport tornáján, az angliai Bath-ban, a Gálfi Dalma, Bondár Anna, Jani Réka, Nagy Anna alkotta női válogatott a csoport bronztalálkozóján 2-0-ra legyőzte a horvátokat. Ez az eredmény összességében az 5-6. helyet jelenti, mert Lengyelországban is volt egy nyolccsapatos forduló ugyanebben az időben. A lányok messzemenőkig túlszárnyalták a szakemberek várakozását.

Triatlon. Egyetlen magyar indulóként rajtolt a fokvárosi olimpiai kvalifikációs pontszerző versenyen, Fokvárosban Bragmayer Zsanett, aki a 16. helyet szerezte meg, és az olimpiai ranglistán pillanatnyilag az indulást jelentő 40. helyen áll.

Karate. Sikeres karate Eb-t zártak a magyarok a dániai Aalborgban rendezett kadet, junior és U21-es kontinensviadalon. Egy arany- és két ezüstéremmel, a résztvevő 51 ország közül, az igen rangos nyolcadik helyet szerezte meg Magyarország a nemzetek versenyében. A 2020-as olimpiai bemutatkozás előtt álló sportág következő korosztályos Eb-jének Budapest ad otthont – fél évvel az ötkarikás játékokat megelőzően, jövő februárban.

A dániai Aalborgban megrendezett kontinensviadalon Ilankovic Aleksandra a junior (16-17 évesek) lányok közötti küzdelemben aranyérmet nyert, a fiúk között Nguyen Hoang An második lett, akárcsak a kadeteknél (14-15 évesek) formagyakorlatban Bárdos Ádám.

"Célunk, hogy a 2013-ashoz hasonlóan eredményes Európa-bajnokságot bonyolítsunk le. Bízunk benne, hogy a karate Tokió után ott lesz majd a párizsi olimpián is, a magyar szövetség pedig azért is harcolt a jövő évi korosztályos Eb, valamint a 2022-as felnőtt világbajnokság megrendezéséért, hogy 2024-re a magyar karatésok a lehető legjobban legyenek felkészülve a várható kihívásokra. Az Európa-bajnokságon pedig szeretnénk megismertetni a hazai nagyközönséggel a jövő reménybeli olimpikonjait" – mondta Falusi Márton, a szövetség alelnöke.