Babos Tímea második a páros világranglistán

2019. 06. 11.

Babos Tímea a francia Kristina Mladanoviccal az oldalán nyerte a Roland Garros női páros versenyét. Tadissi Martial értékes olimpiai kvalifikációs pontokat gyűjtve a harmadik helyen végzett a Karate1 Premier League sorozat Sanghaj-i állomásán. Az úszó Mare Nostrum-sorozat monte-carlói nyitó állomásán Hosszú Katinka a világ idei legjobb idejét érte el a 400m vegyesúszó számában. A női vízilabda válogatott a 6. helyen végzett a budapesti világkupán. Íjászatban megkezdődött a világbajnokság magyar indulóval. Banda Árpád a június 14-i olimpiai kvalifikációs versenyen szeretne olimpiai kvótát érő helyen végezni. Az FTC-Telekom férfi vízilabda csapata nyerte a Bajnokok Ligája döntőjét.

Tenisz. Babos Tímea és párostársa Kristina Mladanovic nyerte a Roland Garros női párosversenyét. A magyar francia duó 6:2, 6:3 arányba győzte le a kínai Cseng Szaj-szaj, Tuan Jing-jing párost a fináléban. Ezzel a felnőttként immár kétszeres Grand Slam-győztes Babos Timea.

Babos egyesben öt, párosban három helyet javított a női teniszezők legfrissebb világranglistáján, így előbbiben a 143., utóbbiban a második helyen áll. Egyesben Baboson kívül a legjobb 200 között már csak egy magyar található: Bondár Anna a 177.

A férfiak ranglistáján Fucsovics Márton két helyet rontott, így az 52. Balázs Attila ismét a legjobb 200 között szerepel, miután múlt héten döntős volt a csehországi Prostejovban rendezett challenger tornán. A magyar játékos 25 helyet javított, és így a 197.

Karate. A harmadik helyen végzett Tadissi Martial a Karate1 Premier League sorozat Sanghajban megrendezett állomásán. A 76 ország karatésait felvonultató olimpiai kvalifikációs viadalon a magyar karatéka négy győzelmet követően állhatott fel a dobogóra, így jó előjelekkel várhatja a hónap végén sorra kerülő Európa Játékokat.

A karate Premier League viadalokon kategóriánként 64-en indulhatnak: a résztvevők többségükben a világranglista első ötven helyezettjéből kerülnek ki, kiegészülve versenyzőkkel a második ötvenből. Ebben a gyakorlatilag világbajnoki mezőnyben a 67 kg-osok küzdelmében Tadissi Martial az első fordulóban ugyan 6-4-re alulmaradt a későbbi döntős iráni Karimivel szemben, a vigaszágon viszont valósággal szárnyalt. Az orosz Gutnyikot 1-0-ra verte, majd 2-0-ra múlta felül az olasz De Vivót, a francia Garin ellen pedig egy 4-0-ás diadallal kiharcolta a bronzmérkőzés jogát. A vasárnapi helyosztón a tavaszi Európa-bajnokság magyar bronzérmese 2-1-re diadalmaskodott a thaiföldi Ngamphuengphit ellen.

A 75 kg-osok között Hárspataki Gábor a 9. helyen végzett.

Tadissi Martial és Hárspataki Gábor júniusban még egy hatalmas kihívás előtt áll, hiszen a sportágban Magyarországról ők vívták ki a jogot, hogy tatamira léphessenek az Európa Játékokon.

Úszás. Legjobb magyarként Hosszú Katinka két arany- és egy ezüstérmet nyert az úszó Mare Nostrum-sorozat monte-carlói nyitó állomásának szombati napján. A háromszoros olimpiai bajnok 400 méter vegyesen 4:32.87 perccel, a világ idei legjobb eredményével diadalmaskodott, míg 200 méter háton 2:10.74-gyel ugyancsak elsőnek érintette a falat. A 30 éves klasszis emellett 200 méter gyorson gyűjtött egy ezüstöt 1:57.72-es idővel.

Férfi 200 méter pillangón is magyar győzelem született, Biczó Bence 1:58.09-cel ért célba, mögötte Verrasztó Dávid lett a második 1:58.98-cal. Utóbbi a 200 méter vegyes döntőjében is érdekelt volt, ott 2:01.58-cal második lett.

A vasárnapi folytatásban Hosszú három aranyérmet nyert. 200 méter vegyesen (2:09.19 p), 100 méter háton (1:00.22) és 200 méter pillangón (2:07.56) győzött. Utóbbi számban Jakabos Zsuzsanna lett a harmadik (2:09.25), Szilágyi Liliána pedig a negyedik (2:09.30).
Férfi 400 méter vegyesen is két magyar állt a dobogón, Verrasztó Dávid ezüst- (4:13.61), Gyurta Gergely pedig bronzérmet nyert (4:17.31).

A sorozat kedden és szerdán a franciaországi Canet-en-Roussillonban folytatódik, majd a hétvégén Barcelonában zárul.

Vízilabda. A Duna Arénában rendezett női világliga nyolc csapatos fináléban a magyar válogatott az Egyesült Államok és Oroszország elleni vereség után Kanada legyőzésével csoportjában a harmadik helyen végzett. A kieséses negyeddöntő szakaszban a hollandok győzték le Bíró Attila csapatát.

Az 5-8. helyért folytatott küzdelmekben a kínaiak elleni egy gólos győzelem utám az 5. helyért folytatott csatában az ausztrálok győzték le a magyarokat 12:7 arányban. A magyarok a 6. helyen zártak.
A torna egyben olimpiai kvalifikációs viadal is volt, az első olimpiai kvótát az Egyesült Államok szerezte meg.

A következő olimpiai kvalifikációs verseny a kvangdzsui világbajnokság lesz. Ott a világbajnok szerez indulási jogot az olimpiára. Ha ez ismét az Egyesült Államok lesz, akkor az ezüstérmes szerzi meg az indulás jogát. A vb-t július 12-28. között rendezik.

A női torna csoportbeosztása:

A csoport: Dél-Afrikai Köztársaság, Új-Zéland, Hollandia, Egyesült Államok
B csoport: Magyarország, Kanada, Oroszország, Koreai Köztársaság
C csoport: Kuba, Görögország, Kazahsztán, Spanyolország
D csoport: Japán, Olaszország, Kína, Ausztrália

A harmadik kvalifikációs verseny a január 12. és 26. között a Duna Arénában rendezendő Európa-bajnokság. Innen a bajnok jut el az olimpiára.

Az olimpián 10 nemzet szerepelhet.

A kvóták elosztása:

Házigazda: Japán
2019 FINA világliga győztese: Egyesült Államok
2019 Fina világbajnokság győztese
2019 Pán amerikai játékok győztese (július 26. - augusztus 11.)
Óceánia kontinentális torna győztese
2019 Ázsia bajnokság győztese (december 11-15.)
2020 Európa bajnoka (január 12-26.)
Világkvalifikációs tornáról 3 válogatott

A világkvalifikációs tornán a kontinensekről 5 európai, 3 amerikai, 2 ázsiai, 1-1 afrikai és óceániai nemzet indulhat. A tokiói olimpia mezőnyébe a 6 európai nemzet közül (Hollandia, Görögország, Spanyolország, Oroszország, Spanyolország, Magyarország) egy válogatott lemarad az ötkarikás eseményről.

Íjászat. A hollandiai Hertogenboschban rendezik a 2019. évi világbajnokságot. Az olimpiai kategóriában szereplő Banda Árpád a 86. helyen rangsorolt a hétfői nyitónapján. Banda 653 kört lőtt, ezzel a 200 fős mezőny közepén végzett és kedden az első fordulóban a japán Muto Hirokival találkozik, aki 674 körrel a 27. helyen zárt.

A magyar íjász számára a június 14.-i olimpiai kvalifikációs viadal lesz a főverseny, ahol 4 nemzet 1-1 sportolója szerezhet kvótát az olimpiára. A vb-n 8 csapat, vagyis 24 íjász szerez kvótát. Ezen nemzetek versenyzői már nem indulnak a kvalifikációs viadalon.

Vízilabda - klubhír. Az FTC-Telekom férfi vízilabda csapata a hannoveri Bajnokok Ligája fináléban ötméteresekkel nyert a görög Olympiakosz ellen. A rendes játékidő 10–10-es döntetlent hozott, a szétlövésben a magyar csapat 4–3-ra győzött, így története során először lett BL-győztes. A torna legjobb játékosának az olimpiai bajnok Varga Dénest választották.

Magyar klubcsapat eddig 8 alkalommal végzett az első helyen.
A magyar kupagyőztesek: OSC (1972-73,1978-79), Vasas (1979-80,1984-85), Újpest (1993-94), Honvéd (2003-04),Szolnoki Dózsa-KÖZGÉP (2016-17), FTC-Telekom (2018-19)