Bajnoki aranyakért csatáztak Kecskeméten

2014. 03. 16.

Sorozatban negyedszer Kecskeméten került sor az országos judo bajnokságra, amelyen ezúttal száznegyvenöten neveztek be, ez az utóbbi években érezhető emelkedő tendencia folytatása, jó ideje nem volt ilyen népes mezőny a "magyaron". Az Atomerőmű SE tarolt a bajnokságon, hat aranyérmet is begyűjtött - a paksiak mögött a KSI SE és a Honvéd-Kipex lett "dobogós" az éremtáblázaton.

A nevesebb judósok közül ezúttal öten hiányoztak, a nymburki edzőtáborozás, illetve a közelgő tbiliszi Grand Prix miatt kihagyta az ob-t az olimpiai ezüstérmes Ungvári Miklós, az olimpiai bronzérmes Csernoviczki Éva és az Eb-bronzérmes Ungvári Attila.

Ugyancsak hiányzott betegség, illetve sérülés miatt a GP-győztes Krizsán Szabolcs és a felnőtt Európa-bajnoki csapattag, a junior Eb-bronzérmes Fogasy Gergő. Amúgy teljes volt a mezőny, s a legtöbb súlycsoportban érvényesült a papírforma, ám az ilyenkor szokásos meglepetések sem hiányoztak. Nézzük, mi történt az egyes súlycsoportokban!

FÉRFIAK

60 KG: Tizenketten versengtek a magyar bajnokságért, a papírforma a címvédő ceglédi Majer Tibor, a miskolciak reménysége, Bartha Ákos, a tavaly előtti győztes Csizovszky Ferenc, illetve a leányvári Gard Richárd vetélkedését ígérte. A fináléban végül az elmúlt két év bajnoka csapott össze, az aranyérmet pedig újra Majer Tibor nyakába akasztották, immár negyedik alkalommal.

A végeredmény:
Bajnok: Majer Tibor (Közgép-Ceglédi VSE, edző: Bíró Tamás), 2. Csizovszky Ferenc (KSI SE), 3. Bartha Ákos (Miskolci VSC) és Szabó Csaba (Kecskeméti JC)

66 KG: Tizennégyen neveztek, itt a címvédő, az U23-as Európa-bajnok, korábban junior-világbajnoki ezüstérmes Burján László, az U23-as Európa-bajnok Zámbori Bence, az UTE csapatához visszatérő, junior-világbajnoki ezüst- és bronzérmes Gorjánácz Zsolt, illetve a junior Európa-bajnoki bronzérmes Végvári Martin volt az arany várományosa. Legalábbis papíron. Az ifjú titánok ugyanis átrajzolták a tabellát, különösen a KSI fiatalja, Takács Márton remekelt, aki két U23-as Európa-bajnok skalpját is begyűjtötte a fináléig vezető úton, majd a finálét is megnyerte, megszerezve első felnőtt bajnoki címét.

A végeredmény
B: Takács Márton (KSI SE, edző: Pánczél Gábor, Preiszler Gábor), 2. Hencz Norbert (Honvéd-Kipex), 3. Gorjánácz Zsolt (UTE) és Burján László (Budaörsi SC)

73 KG: Ezúttal is ez volt az egyik legnépesebb súlycsoport a maga tizenkilenc indulójával, a mezőnyben jó néhány erős judóssal, annak ellenére, hogy hiányzott a címvédő Ungvári Miklós. A távollétében a fogyasztást ezúttal kihagyó U23-as Európa-bajnok Hagyó Gábor és a tavalyi bajnoki ezüstérmes paksi Kiss Norbert döntőjét ígérte a papírforma, amely ezúttal be is igazolódott. A fináléban aztán ipponnal nyert a paksi fiatalember, aki 2012 után másodszor lett magyar bajnok.

B: Kiss Norbert (Atomerőmű SE, edző: Hangyási László), 2. Hagyó Gábor (Honvéd-Kipex), 3. Pál Gyula (Honvéd-Kipex) és Hosnyánszky Dániel (Atomerőmű SE)

81 KG: Ebben a kategóriában is tizenkilencen pályáztak az aranyra, köztük a tavalyi ötödik hely után bizonyítani akaró paksi olimpikonnal, Csoknyai Lászlóval. Ez sikerült is neki, a nap során minden ellenfelét legyőzte, a döntőben a bajai Köller Milán sem tudta feltartóztatni.

B: Csoknyai László (Atomerőmű SE, edző: Hangyási László), 2. Köller Milán (Mogyi Bajai JC), 3. Kárpáti Gábor (Atomerőmű SE) és Stadler András (Honvéd-Kipex)

90 KG: Tizenketten indultak ebben a kategóriában, s ahogyan az megjósolható volt, ezúttal is Tóth Krisztián és Vér Gábor jutott be a bajnoki fináléba. A két junior-világbajnoki bronzérmes újabb „örökrangadóján” a felnőtt világbajnokságon ötödik helyezett Tóth Krisztián szoros csatában nyert, a KSI SE fiatalja így sorozatban negyedszer lett a súlycsoport bajnoka.

B: Tóth Krisztián (KSI SE, edző: Pánczél Gábor, Preiszler Gábor), 2. Vér Gábor (Honvéd-Kipex), 3. Kersics Dávid (Pécsi VSK) és Rábai László (Leányvár SE)

100 KG: Az öt induló körmérkőzéses formában döntött az érmekről, s a mezőnyből kiemelkedett a paksi Cirjenics Miklós, aki a nap első aranyérmese lett. Első alkalommal szerezte meg a felnőtt magyar bajnoki címet. Ebben a súlycsoportban egy súlyosnak látszó sérülés is történt, a győri Németh Zsolt hosszú ideig feküdt a tatamin, az orvosok óvatosságból nem mozdították meg a mentő érkezéséig, tartva az esetleges csigolyasérüléstől. Utóbb kiderült, szerencsére vélhetően nem olyan komoly a baj, a Széchenyi ESE versenyzője a kórházból visszatért a sportcsarnokba.

B: Cirjenics Miklós (Atomerőmű SE, edző: Hangyási László), 2. Ömböli Renátó (Atomerőmű SE), 3. Horváth Tamás (Budaörsi SC)

+100 KG: Szokatlanul népes, tizenhárom fős mezőny induló volt a nehézsúlyúak versenyében is, de nagy bravúrra lett volna szükség arra, ha valaki el akarja venni az aranyat a világbajnoki ezüstérmes Bor Barnától, aki megtette, ami tőle elvárható volt.

B: Bor Barna (Atomerőmű SE, edző: Hangyási László), 2. Demeter Bendegúz (Kaposvári NASE), 3. Gombár Szabolcs (Honvéd-Kipex) és Kerstner Róbert (Leányvár)

NŐK

48 KG: Hat induló közül a címvédő paksi Pupp Réka és a győri Vasárus Mária jutott be, az arany pedig ismét az Atomvárosba került.

B:. Pupp Réka (Atomerőmű SE, edző: Hangyási László, Braun Ákos), 2. Vasárus Mária (Győri AC), 3. Horn Renáta (Ippon Judo Tatabánya) és Radics Tamara (Kaposvári NASE)

52 KG: Ebben a súlycsoportban is körmérkőzésre volt szükség, hiszen mindössze öten neveztek. Közülük a paksi Polgár Luca volt a legjobb ezen a napon.

B: Polgár Luca (Atomerőmű SE, edző: Hangyási László, Braun Ákos), 2. Balogh Daniella (Mohácsi TE), 3. Tóth Patrícia (Ippon Judo Tatabánya)

57 KG: Kilenc induló között megismétlődött a tavalyi döntő, vagyis újra összecsapott a miskolci Köteles Vivien és az immár honvédos színekben szereplő Maros Barbara. XXX

B: Maros Barbara (Honvéd-Kipex, edző: Toncs Péter, Neu Gábor), 2. Köteles Vivien (Miskolci VSC), 3. Keliger Bernadett (Közgép-Ceglédi VSE) és Szabó Katinka (Leányvár-Varga Csepp)

63 KG: Akárcsak tavaly, ezúttal is a nap egyik legizgalmasabb súlycsoportja volt ez, a tizenegy induló között több klasszisunk is szerepelt, és akárcsak tavaly, ezúttal is az olimpiai ötödik helyezett Karakas Hedvig, illetve az ifjúsági világ- és Európa-bajnok Gercsák Szabina jutott be a döntőbe. A nap egyik legizgalmasabb csatáját végül karfeszítéssel Karakas Hedvig nyerte, aki így megvédte címét.

B: Karakas Hedvig (Honvéd-Kipex, edző: Toncs Péter, Neu Gábor), 2. Gercsák Szabina (Hell-Miskolci JC), 3. Baczkó Bernadett (KSI SE) és Mihovics Szabina (Nagykanizsai-Röntgen)

70 KG: A hét induló közül a legesélyesebb, az U23-as Európa-bajnok, a legutóbbi három szezonban aranyérmes Szabó Franciska volt, de nagy figyelem kísérte a visszatérő többszörös korosztályos vb- és Eb-érmes, EYOF-győztes Hegedűs Dóra szereplését is. Utóbbi dolgát megnehezítette a tavalyi ezüstérmes Salánki Evelin, aki az utolsó másodpercben veszítette csak el az elődöntőt. A döntőben a címvédő vezetett két intéssel, ám a meccs második felében gyors egymásutánban őt is intették kétszer. Végül aztán az egerági judós ellenfele hibájának (megszokott mozdulatának) köszönhette a győzelmet: Hegedűs Dórát lábrafogásért leléptették.

B: Szabó Franciska (Leányvár-Varga Csepp, edző: Szabó Ferenc), 2. Hegedűs Dóra (Wadokai JC), 3. Salánki Evelin (Ippon Judo Tatabánya) és Siroki Ibolya (Budaörsi SC)

78 KG: A bajnoki aranyat látatlanba oda lehetett volna edni a KSI SE kétszeres Európa-bajnokának, Joó Abigélt ezúttal hatan próbálták a győzelem megszerzésében megakadályozni, sikertelenül. Hatodszor lett felnőtt magyar bajnok.

B: Joó Abigél (KSI SE, edző: Pánczél Gábor, Preiszler Gábor), 2. Czanka Bernadett (Havasi JC), 3. Diviki Barbara (Leányvár-Titán) és Kalydy Patrícia (Pollák DSE)

+78 KG: Címvédésre került sor a női nehézsúlyban is, a hét induló között a kaposváriak ifjúsági Eb-bronzérmese, Kárpáti Emese ezúttal sem talált legyőzőre, sorozatban harmadszor állhatott fel a dobogó legfelső fokára.

B: Kárpáti Emese (Kaposvári NASE, edző: Kéki Márton, Böröcz Zsolt), 2. Szigetvári Mercédesz (Bajai JC), 3. Bodó Bernadett (Pécsi KSE) és Fábián Mihályné (Bakony JK-FTDJC Ajka)