Balla Virág és Takács Kincső indulhat az olimpián a C2 500m-es távon

2021. 05. 17.

A szegedi kajak-kenu világkupán eldőlt, hogy a Balla, Takács duó képviselheti hazánkat a C2 500m-es távon az olimpián. Gulyás Michelle harmadik lett az öttusa világkupa-fináléban. Két szakaszon keresztül Valter Attila viselhette a rózsaszín trikót a Giro d' Italia kerékpáros körverseny. A vitorlázó Berecz Zsombor negyedik lett a finn dingi Gold Cup-on. A budapesti vizes Eb-n az első héten egy ezüst- és két bronzérmet szereztek sportolóink. A női röplabda-válogatott kijutott az Eb-re. A gyaloglók csapat Európa-bajnokságán elmaradtak atlétáink az olimpiai szinttől. Evezésben nem szereztek újabb olimpiai indulást sportolóink. Hétvégi összefoglalónk következik.

Kajak-kenu. Mint arról már hírül adtuk, a szegedi kajak-kenu európai olimpiai kvalifikációs versenyen a magyarok 3, egy férfi kajak és két férfi kenus kvótával gazdagodtak.

A kvalifikációs verseny után rendezték a 2021. év első világkupaversenyét, ahol a magyar élmezőnyből többen is hiányoztak, ők a két hét múlva rendezendő hazai válogatóra készülnek. Így is a magyar csapat összesen öt arany-, kilenc ezüst- és négy bronzérmet szerzett, amellyel az éremtáblázat második helyén zárta a világkupát a németek mögött. A dobogó legfelső fokára állhatott fel Lucz Anna, Csizmadia Kolos (K2 mix 200m), Nádas Bence (K1 500m), Kőhalmi Emese (K1 1000m) és Noé Bálint (K1 5000m). Az ötödik aranyérmet a parakenus Kis Péter Pál szállította KL1 200 méteren.

A világkupa vasárnap magyar szempontból kiemelt számmal indult, a Balla Virág, Takács Kincső és a Gönczöl Laura, Opavszky Réka duó ugyanis nemcsak az érmekért, hanem az olimpiai indulás jogáért is versenyzett C–2 500 méteren. Az első válogatót Balláék nyerték; most is ők voltak a jobbak, ezüstérmet szereztek, míg magyar riválisuk csak a 9. helyen ért célba. Ezzel eldőlt: Balla és Takács már ötkarikás indulónak érezheti magát.

(Fotó: MTI/Vasvári Tamás)

Öttusa. Székesfehérvári fináléval fejeződött be az öttusázók világkupa-sorozata. A nőknél az elmúlt hetekben kiválóan szereplő Gulyás Michelle a harmadik helyet szerezte meg, amivel megerősítette helyét az olimpiai kvalifikációs ranglista második helyén. Guzi Blanka a 21., Alekszejev Tamara a 35. helyen végzett.

A férfiak versenyén a szófiai világkupafutamokban remeklő Kasza Róbert igen gyengén vívott, 11 győzelmet begyűjtve a szám utolsó helyén végzett, így tetemes hátránnyal folytatta a további tusákat. Az első tusát Kardos Bence is hasonlóan teljesítette, ő a 35. helyen állt az első után. Marosi Ádám a középmezőnyben fejezte be a vívást. A folytatásban az olimpiai bronzérmes Marosi felkapaszkodott a 8. pozícióba, az ezért járó pontokkal átvette a vezetést az olimpiai kvalifikációs ranglistán a kvótáért harcolók között. Kardos az úszásban elért 2. helyével összetettben 24. lett. Kasza az utolsó tusában sem remekelt, meg kellett elégednie a 35. helyezéssel.

Az olimpiai kvótákért a versenyfutás a júniusi kairói világbajnoksággal fejeződik be; ahol a vb első három helyezettje olimpiai kvótát szerez. A záró verseny utáni olimpiai ranglistáról nyolcan szintén kvótát szereznek.

Az olimpiai pontverseny állása itt megtalálható.

(Fotó: MTI/EPA/ANSA/Luca Zennaro)

Kerékpár. Valter Attila a magyar kerékpársport valaha volt legnagyobb sikerét érte el, történelmet írt és megszerezte a Giro d’Italia legendás rózsaszín trikóját a 6. szakasz után. Valter a legnagyobb esélyesekkel is tartotta a lépést a San Giacomón, így átvette a vezetést összetettben, és pénteken felvehette a rózsaszín trikót. A szombati, Foggia és Guardia Sanframondi közötti 170 km-es, besorolása szerint közepes hegyi szakaszon a 29. helyen ért a célba, és 11 másodperces előnnyel továbbra is övé maradt a rózsaszín trikó. Vasárnap, a 9. szakaszon a kolumbiai Egab Bernal ötszáz méterrel a cél előtt „állva” hagyott mindenkit, és hét másodperces előnnyel elsőként ért célba, így a 49 másodperc hátránnyal a 25. helyen beérkező Valter Attilától a fehér és a rózsaszín trikót is átvette. A tokiói részvételre is esélyes magyar kerekes hétfőn az ötödik helyen kezdte a napi penzumot. A mezőny másik magyarja, Dina Márton a 108. helyen várja a folytatást.

(FOT: MTI /Szigetváry Zsolt)

Vasárnap befejeződött Tour de Hungrie, 5 szakaszból álló Magyar Körverseny. Hosszú idő után ismét Budapesten, ezúttal a Hősök terén volt a befutó. Az összetett verseny győzelméért járó sárga trikót Damien Howson vihette haza. A legjobb magyarnak járó fehér mez Pelikán Jánosé lett, aki összetettben a 23. helyen zárt.

(Fotó: hunsail.hu, robertdeaves.uk)

Vitorlázás.
A portugáliai Portóban rendezték a finn dingi hajóosztály záró olimpiai kvalifikációs versenyét, egyben a hajóosztály világbajnokságát, a Finn Gold Cupot. Egy hely volt kiadó az olimpiára. Ott volt az 52 főnyi mezőnyben a korábbi világbajnok, és már biztos olimpiai résztvevő Berecz Zsombor is. Az időjárás többször is próbára tette a résztvevőket.

A verseny lendületét megtörte két viharos, futammentes nap. A világ legjobbjai nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, végig nagyon kis pontkülönbségekkel, sok helycserével alakult ki a napok folyamán a végső sorrend. Berecz Zsombornak volt olyan napja, amikor a harmadik helyen állt; a befejező három futam előtt már közel volt a végső diadalhoz is. Végül egy 19. (ez lett a kiesője), 17. és 10. hely az összetett negyedik helyet jelentette számára.

Az új-zélandi Andy Maloney lett a világbajnok, az ezüstérmet és az utolsó európai olimpiai kvótát a spanyol Joan Cardona szerezte meg. A harmadik helyen a címvédő, a 2019-es Finn Gold Cup győztese, az új-zélandi Josh Junior végzett.

Berecz Zsombor a világbajnokságon ismét bizonyította, hogy ott van a hajóosztály legszűkebb élmezőnyében; vele is számolni kell az olimpiai érmekre esélyesek között.

(Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Úszás. A budapesti Úszó Európa-bajnokság első hetében a műúszók, műugrók és a nyíltvízi úszók versengtek az érmekért. A magyar sportolók műúszásban egy bronz, nyíltvízi úszásban egy-egy ezüst- és bronzérmet szereztek.

A műúszó női csapat Barta Niké, Csilling Katalin, Farkas Linda, Gács Boglárka, Götz Lilien, Hatala Hanna, Hungler Szabina, Regényi Adelin, Rényi Luca, Szabó Anna összeállításban indult a highlight kűrben, és a retró korszakot idézve Bonnie Tyler Holding out for a hero című számára mutatta be gyakorlatát, amelyre 79.1000 pontot kapott, és felállhatott a dobogó harmadik fokára. A magyar válogatott először szerzett érmet szinkronúszásban világversenyen.

A hosszútávúszók női olimpiai 10 km-es számában Olasz Anna a második helyen ért célba. A magyar vegyes csapat Rohács Réka, Olasz Anna, Betlehem Dávid, Rasovszky Kristóf összeállításban az 5 km-es távon bronzérmet szerzett.

(Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt)

Röplabda. A magyar női válogatott Budapesten folytatta Európa-bajnoki selejtező sorozatát. A csapat az első találkozón Izrael legyőzésével már kiharcolta az Eb-részvételt. Ezután Dánia sem okozott gondot a csapat számára, majd a franciák visszavágtak a korábbi magyar sikerért. A 3-2-es magyar vereség végül a második helyet jelentette a mieink számára.

A férfiválogatottunk csoportjában a harmadik helyen végzett, így lemaradt az Eb-ről.

(Fotó: World Triathlon Media / Janos Schmidt)

Triatlon. Jokohamában világbajnoki futamot rendeztek 4 magyar indulóval. Tóth Tamás végig jól tartotta pozícióját a középmezőnyben, és 1:45:45 óra alatt teljesítette az olimpiai távot (1500 méter úszás, 40 kilométer kerékpározás, 10 km futás). Bicsák Bence és Faldum Gábor már az úszás során leszakadt az élbolyt üldözőktől, és kerékpáron nem tudott a hátrányából jelentősen lefaragni. A célba ért 48 triatlonos között jó futásával Bicsák végül a 39. lett (1:48:22 ó), míg Faldum Gábor 11 társához hasonlóan nem tudta befejezni a versenyt. A nőknél az 56 fős mezőnyben egyedüli magyarként induló Bragmayer Zsanett a 29. helyen zárt 1:58:05 órás eredménnyel.

Az olimpiai ranglistán Bicsák megtartotta 9. helyét, Tóth egy helyet javítva, míg Bragmayer helyét megtartva olimpiai indulást érő helyen áll. A ranglistán található még kvótát érő helyen Kovács Zsófia is.

Atlétika. Podobaryban a gyaloglók csapat Európa-bajnokságán egyetlen magyar gyalogló sem teljesítette az olimpiai kvalifikációs szintet. Férfi 50 kilométeren Tokodi Dávid egyéni csúccsal (4:03.06) 21. lett. Srp Miklós és Bagdány Tomasz feladta a versenyt. Férfi 20 kilométeren Tóth Norbert az 50. időt érte el (1:48.28), míg Helebrandt Máté nem ért célba. Női 20 kilométeren Kovács Barbara elmaradt a várt 1:33 körüli időtől, 1:36.19-es eredménnyel 28. lett.

(Fotó: MESZ/Facebook)

Evezés. Hétvégén utolsó állomásához érkezett a sportág tokiói szereplésért folytatott versenysorozat. Luzernben 50 ország 163 egysége 14 versenyszámban igyekezett megszerezni az olimpiai kvótát. A magyar színeket hat egység képviselte, de egyiknek sem sikerült az olimpiai indulást kiharcolnia. A rossz időjárás miatt csak az A döntőket rendezték meg.

A luzerni regattán szerepelt magyar egységek és helyezéseik:
férfi kormányos nélküli kettes: Juhász Adrián, Simon Béla (elődöntő A futam 6.);
könnyűsúlyú kétpárevezős: Szabó Bence, Furkó Kálmán (első reményfutam 4.);
normálsúlyú kétpárevezős: Bácskai Máté, Szabó Márton (második reményfutam 4.).

női egypárevezős: Bertus Kitti (reményfutam 4.);
könnyűsúlyú kétpárevezős: Abid Syham, Csepel Zsófia (reményfutam 5.);
normálsúlyú kétpárevezős: Preil Vivien, Gadányi Zoltána (döntő 4.).

Így eldőlt, a sportágat egyedül Pétervári Molnár Bendegúz képviseli a férfi egypárevezés számban az olimpián.

(MOB-összeállítás; vezető fotó: MOB/Szalmás Péter)