Befejeződtek a nyíltvízi küzdelmek, Gyurta Gergely 13. lett 25 kilométeren

2013. 07. 27.

Gyurta Gergely tizenharmadikként végzett a nyíltvízi úszók 25 kilométeres küzdelmében a barcelonai vizes világbajnokságon.

Az újpestiek 21 éves, medencében vb- és Eb-bronzérmes úszója 10 kilométeren már bemutatkozott a katalán fővárosban, ám az ott produkált 18. helynél a maratoni távon többet, s jobbat remélt, akárcsak mestere, az olimpiai bajnok báttyal, Gyurta Dániellel közös edzője, Széles Sándor.

A szakember a rajt előtt azt mondta, ha nem lesz túl meleg a barcelonai kikötő, a Port Vell vize, Gyurta Gergely akár dobogón is végezhet.

A hőmérséklet a jelek szerint sokáig kedvező volt, mert a magyar versenyző az élbollyal haladt, s 10 kilométernél harmadikként tempózott. A folytatást is jól bírta, hiszen a részeredmények szerint 15 kilométernél a hatodik volt, de csak öt másodpercnyire az éllovastól, az össztáv négyötödének leküzdése után pedig már újfent harmadikként jegyezték a 35 indulót felvonultató mezőnyben.
A hajrára fordulva az utolsó körben, vagyis két és fél kilométerrel a beérkezés előtt Gyurtát néhányan megelőzték, de hetedik pozíciója még mindig ígéretesnek tűnt, mert az ekkor az élen úszó görög Szpiridon Dzsanniotiszhoz, a 10 kilométeres viadal itteni világbajnokához képest is csak öt és fél másodpercnyi volt a lemaradása.

A finisben aztán kiderült, hogy a riválisoknak több erőtartalékuk maradt, mint a magyarnak, aki végül - bő másfél perces hátránnyal a győztes német Thomas Lurz mögött - 13.-ként ért célba.

Lurz csupán 4 tizeddel előzte meg az ezüstérmes belga Brian Ryckemant.

A hölgyek hasonló távján magyar induló nem volt. Az élen még szorosabb volt a célbaérkezés, mint a férfiaknál. Az olasz Martina Grimaldi csupán egyetlen tizedmásodperccel előzte meg a német Angela Maurert.

Ezzel a nyíltvízi versenyszámok befejeződtek. Egyénileg a legeredményesebb a német Thomas Lurz volt, aki mindhárom éremből begyűjtött egyet-egyet az egyéni versenyen, ráadásként a csapatversenyt megnyert német gárda tagjaként is szerzett egy további aranyérmet.
Az éremtáblázat élén Németország végzett 6 éremmel, a brazílok (4 érem) és a görögök (2 érem) előtt.
Magyarország legelőkelőbb helyezését a 10 km-es olimpia távon Olasz Anna ötödik helyével érte el.