Bemikrofonozták a bírókat a magyar-amerikai találkozón

2014. 02. 05.

A magyar férfi-vízilabdaválogatott pazar hangulatban győzte le 13-6-ra az Egyesült Államok csapatát a Komjádi-uszodában rendezett félhivatalos, egyben amolyan kísérleti meccsen (utóbbi a technikai újdonságra vonatkozik).

Benedek Tibor kapitány szerette volna, ha telt ház előtt rendezik ezt az edzőmeccset, és a kívánsága finoman szólva is teljesült. A nagyérdemű valóban nagy volt, olyannyira, hogy akadt, akinek már nem jutott hely a Komjádi-uszodában.

Többen az uszoda sarkaiban álltak vagy a lépcsőkön ültek, még egy amolyan alkalmi – egyben nyomorgó – VIP-sarok is kialakult az egyik fal tövében, miután Varga Dumi (s még páran) csak a Császár-uszodán keresztül jutott be a létesítménybe, hogy megnézze társai mérkőzését.

Rajta kívül egyébként kimaradt most a keretből Nagy Viktor, Gór-Nagy Miklós, Szivós Márton, Bedő Krisztián és Zalánki Gergő is, a kezdőben kapott viszont lehetőséget az egri Kovács Gábor vagy épp a hazai medencében vízbe szálló Vasas-játékos, Angyal Dániel. A kapuban most Decker Attila kapott szerepet, végig ő védett, mint később kiderül, remekül.

Vogel Gábor és Székely Balázs mikrofonnal felszerelkezve indította „munkáját” fél hétkor, a fontosabb ítéletek után a zsűriasztalnál Petrovics Mátyás tolmácsolta a nézőknek a döntések miértjét.
A vízilabda megújítására irányuló törekvések részeként a mikrofonos szisztémával az a cél, hogy a publikum számára érthetőbbé, ennél fogva elfogadhatóbbá váljanak a játékvezetői döntések például a kiállításokat vagy a támadó csapatot sújtó kontrákat illetően.

Decker-védéssel indult a meccs (nem is kicsivel), hogy aztán Varga Dániel akciógóljával megadja az alaphangot. A második perc derekán Madaras Norbert úszott meg a jobb oldalon, középre adott, Kovács Gábor pedig élete első válogatott gólját szerezte (2-0). Két emberelőnyös helyzetet is értékesíteni tudott az amerikai válogatott, előbb Alex Bowen, majd a 7. percben Bret Bonnani talált be, közte azért volt egy szép Jansik-blokk, egy kimaradt Hosnyánszky- és Hárai-próbálkozás. Azért a miénké lett a negyed utolsó szava: Madaras szabaddobásból vette vissza az előnyt (3-2).

Még egyszer egyenlíteni tudott az Udovicic-csapat (3-3), de aztán már esélye sem volt erre. Előbb Tóth Márton fordult le remekül, az ötméterest Kovács Gábor értékesítette, majd Salamon Ferenc húzta be a labdát (5-3), hogy aztán egri csapattársa, Hárai Balázs is húzással jelentkezzen (Varga Dániel remek asszisztja után), ezzel vezettünk 6-3-ra. Négy egri gól, bárcsak… na jó, ennek most nincs itt az ideje.

Decker Attila jelentkezett két remek védéssel, de Jansik próbálkozásánál McQuin is a helyén volt. Alex Obert emberfórból szerzett találata után Erdélyi Balázs, az Egyesült Államokból hazatérő újoncunk növelte háromgólosra a magyar válogatott előnyét. Sőt, Kovács Gábor villámgyors emberelőnyös góljával már 8-4 volt a mieinknek, parádézott a fiatal pólós.

Ahogyan az első, úgy a harmadik negyedet is akciógóllal nyitotta Varga Dániel, tanárian játszott ezúttal is a válogatott kapitánya. Kétszer egymás után rettentő hamar elvállalta a fórt az amerikai válogatott, igaz, a blokkunk is remekül zárt, majd Kovács Gábor elkövette első „hibáját” – kapufát lőtt.

A Szerbiában légióskodó klasszis, John Mann centerből villant, majd Hárai szépen harcolt ki 5 méterest, amelyet azonban Erdélyi nem tudott értékesíteni. A csereként beálló Dunstan ügyesen használta ki, hogy Salamon egy kicsit lemaradt róla (9-6), de aztán az egriek válogatottja javított, előnyből 10-6-ra módosította az állást, ez lett a negyed vége.

Naná, hogy akciógóllal indult a záró nyolcperc is, Hosnyánszky talált be, nem múlt tehát el Hosi-gól nélkül ez a mérkőzés sem, mint ahogyan Vámos-gól is született, Marci emberelőnyből talált be a legvégén, amivel kialakult a hétgólos, imponáló különbség.

Azért nem hallgatjuk el, hogy Hárai csodás centergóllal jelentkezett, a negyed derekán pedig Decker Attila hárította Bonnani ötösét.

Látszik, hogy az amerikai válogatottnál jóval előrébb jár a magyar, amely lendületesen játszva kiváló alapot teremtett a Volvo Kupa sikeres megvívásához. A két válogatott mellesleg Szolnokon is találkozik, vasárnap.

Eredmény – felkészülési mérkőzés:
Magyarország-Egyesült Államok 13-6 (3-2, 5-2, 2-2, 3-0), Játékvezetők: Székely Balázs, Vogel Gábor
Magyarország: Decker – Madaras 1, Angyal, Hosnyánszky 1, Varga Dániel 2, Kovács Gábor 3 (1), Hárai 2. Csere: Jansik, Vámos 1, Tóth M., Erdélyi 1, Salamon 2
Egyesült Államok: McQuin – Obert 1, McClintick, Samuels, Bowen 2, Rosenthal, Mann 1. Csere: Dunstan 1, Cleary, Kimbell, Matulas, Bonnani 1, McConell, Holland
Gól/emberelőny: 2/11, illetve 4/8 Ötméteresek: 1/2, illetve 0/1
Kipontozódott: Cleary (23.), Obert (29.)
BENEDEK TIBOR, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: – Sok mindent gyakoroltunk, jó mérkőzés volt. Elégedett vagyok a fiatalokkal, idősebbekkel, mindenki maximálisan teljesített. Az lesz a nehéz, amikor szép lassan kezdenek fáradni a hét során, az a feladatom, hogy osszam be az erejüket. Egyes napokon egyes játékosokat pihentetni kell, hogy a keddi, görögországi világliga-mérkőzésre használható csapattal érkezzünk. A mikrofonozásból a kispadon, meccs közben nem foglalkoztam, úgyis megnézem a mérkőzést, és megnézem, és akkor tudok a tapasztalatokról beszélni.
DEJAN UDOVICSICS, az amerikai válogatott szövetségi kapitánya: – A mi csapatunk nem olyan erős, mint a világbajnok magyar válogatott, de elégedett vagyok a motiváltságunkkal és az akarattal. Mi kezdtünk egy új csapatot építeni, ehhez idő kell még. A bemikrofonozás hasznos lehet, a nézőknek sokat segíthet. Sok kérdés vetődhet fel bennük mérkőzés közben, amit nem értenek, és így könnyebb lehet számunkra. Ez is egy lépés, hogy a vízilabdát érthetőbbé tegyük.

(Forrás: waterpolo.hu)