Boczkó Gábor az ötödik helyen végzett

Boczkó Gábor az ötödik helyen végzett

2013. 08. 08.
Megosztás

Ötödik helyen végzett Boczkó Gábor a MOL Vívó Világbajnokság férfi párbajtőr egyéni versenyében, miután a negyeddöntőben vereséget szenvedett az olimpiai bajnok venezuelai Limardótól. Rédli Andrást egy körrel korábban éppen Boczkó búcsúztatta, míg Imre Géza a legjobb 32, Szényi Péter a 64 között esett ki.

Csütörtök reggel a férfi párbajtőrözők legjobb 64-es mezőnye vette birtokba a SYMA Csarnokot.

Rögtön Imre Géza lépett pástra a 2011-es vb egyéni aranyérmesével, az olasz Pizzóval szemben. Hatalmas asszót láthattunk korán reggel, Géza 11:13-ről fordított 14:13-ra, majd az ezt követő együttes találatnak éppen annyira örültünk, mintha egylámpás lett volna. Nagy bravúr, már csak azért is, mert mostanság kettejük mérlege inkább az itáliai felé hajlott.

Nem volt sokkal idegnyugtatóbb Rédli András asszója sem, aki a lett Jefremenko ellen alaposan megküzdött. Két harmad után még a lett vezetett 8:7-re, de az utolsó másodpercekben megint csak helyén volt a szíve a tapolcai fiatalembernek, végül 15:13-ra győzött.

Ezek az utolsó másodpercek Szényi Péter esetében nem nekünk kedveztek. 6:10-ről, majd 10:13-ról egyenlített a finn Vuorinennel szemben a magyar, de 14:14 után, három együttes, majd finn találat következett. Az első kört Boczkó Gábor zárta, aki a három párbajtőrkrimi után idegnyugtatóként ható módon, rendkívül simán verte (15:4) az izraeli Ajzenstadtot.

A folytatásban Imre Géza nem tudta megismételni reggeli vívását. Nem érezte meg a kellemetlen stílusú kanadai tempóját, Pelletier közbeszúrásai rendre találtak, így meglepően sima lett a vége.

Rédli András viszont nagyszerűen szerepelt. A spanyol olimpiai érmes Abajóval szemben 6:1-re elhúzott, és előnyét taktikus versenyzéssel végig tartani tudta, két tusnál közelebb egyszer sem engedte Abajót.

Következett Boczkó Bocek Gábor a furcsa stílusú Kim ellen. Nem volt sétagalopp, de végig uralta klasszisunk a csörtét, ő irányított, és amikor két-három tussal elhúzott már látszott: itt nem lehet probléma. Nem is lett, 15:11 a vége.

A nyolcaddöntőben - a vb során már harmadszor - szembekerült két magyar. Akadt, hogy emiatt olyan nagyon nem bosszankodtunk, de jelen esetben bizonyosan. Rédli és Boczkó ugyanis remek formában versenyzett egész nap, kiválóan vívtak, joggal gondolhattuk, hogy mindkettejüknek a legjobb nyolc között a helye. És akkor a "lelki töltetről" még nem is beszéltünk. Mindketten tapolcaiak, Eitner Kinga volt a nevelő mesterük, ezer szállal kötődnek a szép kisvároshoz. Mindketten ezer fokon égve vívnak, a győzelem mindennél fontosabb a számukra, remek sportemberek, kiváló egyéniségek. Arról az apróságról már ne is beszéljünk, hogy mindketten azonos labdajátékból találták meg párjukat... És most csak egyikük juthat - a másik testén keresztül a budapesti vb-érem kapujába. Hát, nem egy hálás szituáció. A két mester is így gondolhatta, Udvarhelyi Gábor és Dancsházy-Nagy Tamás felült a nézőtérre, és onnan figyelte a csatát.
Mert csata az volt, méghozzá hatamas. Fej-fej mellett haladtak. Belül égett bennük a feszültség, de egyetlen tust sem ünnepeltek. Aztán öt másodperccel a vége előtt két találatra növelte az előnyét Bocek. Innen Rédlinek már nem volt visszaút, Boczkó Gábor vívhatott éremért a világbajnokságon, méghozzá a londoni olimpiai bajnok venezuelai Limardo ellen.

Limardo (balra) győzelmét akkor sokan meglepetésnek tekintették, mára viszont a világranglistát is vezeti, és legnagyobb bánatunkra megint bebizonyította, hogy korántsem véletlenül. Bocek egyetlen egyszer sem vezetett az asszó során, az első három perc után egy, a második után két tussal ment a venezuelai, majd a folytatásban, amikor Gábornak már kockáztatnia kellett, rendre ő talált. Villámsebes flessekkel operált, majd ha azt Boczkó kivédte, máris ismételt, nagyszerűen vívott.

Ezzel Boczkó Gábor az ötödik helyen végzett, ami ahhoz képest, hogy tavaly nem jutott ki a londoni olimpiára, óriási eredmény. Még akkor is, ha ez most valószínűleg nem vigasztalja.

A Boczkót legyőzi Limardo esélyt sem hagyott a svájci Kauternak (15:7), míg a másik párban jóval nagyobb küzdelem után az észt Novoszjolov jutott be a fináléba az orosz Sukhov ellenében (15:14).

A három év után duplázó Novoszjolov meglepetésre könnyedén (15:7) győzte le az olimpiai bajnok venezuelai riválisát a döntőben.

Boczkó Gábor:
"Nagyon akartam bizonyítani a hazai közönség előtt azt, hogy még mindig jó vagyok. Limardo ellen is megvolt a taktikám, de nem tudtam kibontakozni, nem jöttek be a tuti tusok. Kihagytam több ziccert is, a végén meg mennem kellett előre, de levadászott. Az érem volt a célom."

Rédli András:
"Várható volt, hogy szoros asszót vívunk Bocekkal. Kevésen múlott, ő bírta fejben jobban a csatát. Meg kell becsülnöm azt is, hogy ennyi indulóból a tuzenhat közé jutottam."

Imre Géza:
"Az olasz ellen fejben, taktikailag, technikailag egyaránt rendben voltam, jól sikerült a rajt. Aztán viszont a nekem nem fekvő, francia stílusban vívó kanadaival szemben egyszerűen nem tudtam mit csinálni. Közbeszúrásai rendre ültek, most sem tudom megmondani, mit kellett volna tennem ellene."

Szényi Péter:
"Rendkívül családott vagyok, mert többre számítottam. Jött egy rövidzárlat, zsinórban kaptam a tusokat. Magamra találtam, de már késő volt. Nem vívtam jól, nem tudtam alkalmazkodni a finn kellemetlen stílusához."

MOL Vívó Világbajnokság,
férfi párbajtőr egyéni. (207 induló)
A legjobb 64 között: Imre-Pizzo (olasz) 15:14, Rédli-Jefremenko (lett) 15:13, Boczkó-Ajzenstadt (izraeli) 15:4, Szényi-Vuorinen (finn) 14:15.
A legjobb 32 között: Rédli-Abajo (spanyol) 15:12, Boczkó-Kim (koreai) 15:11, Imre-Pelletier (kanadai) 6:15.
Nyolcaddöntő: Boczkó-Rédli 15:13.
Negyeddöntők:
Limardo (venezuelai) - Boczkó 15-9, Kauter (svájci) - Zawrotniak (lengyel) 10-8, Novosjolov (észt) - Alexanin (kazah) 15-13, Sukhov (orosz) - Spautz (német) 15-14
Elődöntők: Limardo- Kauter 15-7, Novosjolov- B. Sukhov 15-14
Döntő: Novosjolov - Limardo 15-7
Végeredmény: 1. Novoszjolov (Észtország), 2. Limardo (Venezuela), 3. Kauter (Svájc) és Sukhov (Oroszország), 5. Boczkó Gábor, 6. Zawrotniak (Lengyelország), 7. Alexanin (Kazahsztán), 8. Spautz (Németország),...13. Rédli András, ...30. Imre Géza, ...38. Szényi Péter.

(Forrás: hunfencing.hu, fotók: MTI)