Brazil-szerb döntő a női kézilabda vb-n

2013. 12. 21.

Az új rekordot hozó, 18 326 néző előtt kezdődött a szerb-lengyel női vb elődöntő kézilabda mérkőzés Belgrádban.

Lassan kezdtek a csapatok, rengeteg pontatlanság után a 7. percig csupán egy-egy gól esett, a szerbek azonban ezt követően Lekics nagyszerű megoldásainak köszönhetően szinte állva hagyták a vendégeket.

5–2-es szerb vezetés után ugyan villámgyorsan visszajöttek egyre a lengyelek Niedzwiedz lerohanásával, ezután azonban kilencperces gólcsend következett a részükről, Tomasevics parádés formában védett, miközben elöl Cvijics értékesítette a jobbnál jobb bejátszásokat. A beálló négy, Lekics öt gólig jutott az első harminc perc során, így a 22. percre már 11–4-re mentek a szerbek.

Két lengyel gól (6–12) után Tomasevics helyére Riszovics állt be a hazai kapuba, a félidőig hátralévő hat percben pedig lehúzta a rolót, így hiába szereztek csak két gólt ebben az időszakban a szerbek, a szünetre így is gyakorlatilag eldöntötték a továbbjutás kérdését (6–14). Érdekesség, hogy az első harminc percben egyik szerb átlövőnek sem ment, Damjanovics öt lövésből csak egyszer talált be, de Popovics is csak egyig jutott.

A második félidőben tovább tartott a lengyelek szenvedése, Lekics újabb találata után a 37. percben már 17–6-ra vezettek a szerbek. Jochymek 14 perces gólcsendet tört meg, a házigazdának azonban még az is belefért, hogy Lekics, Ognjenovics, Tomasevics és Damjanovics is lemenjen az utolsó negyedórára (11–20).

A cserék ellen a félidőben beálló Szwed révén megkezdte a felzárkózást a vendégcsapat, hatnál közelebb azonban még hetesből sem tudtak felzárkózni (16–22). Sőt Lekics dupla, Zsivkovics szimpla hátrányból is betalált a végén, a szerbek pedig végül 24–18-ra nyertek, de a valós különbség ennél jóval nagyobb volt.

A másik talákozón az energikusabban kezdő brazilok már az elején magukhoz ragadták a kezdeményezést, és elléptek három góllal. A dánok nagyon sok technikai hibát követtek el, kapusuk pedig alig találkozott a labdával. A 24. percre az északiak mínusz négyről 10–8-ra feljöttek, de a brazilok egy emberelőnyt remekül kihasználva (3–0-ra nyerték meg) a szünet előtt újra elhúztak (14–10).

A második félidő két brazil góllal kezdődött, a 38. percben pedig a hétmétereseket biztos kézzel értékesítő Nascimento büntetőjével már 20–13-ra vezettek a dél-amerikaiak. Ezután azonban támadásban gödörbe kerültek, Dánia előtt így megnyílt a lehetőség a felzárkózásra. Ez csak félig sikerült a piros-fehéreknek, amiben nagy szerepe volt Barbara Arenhartnak, aki több ziccert is védett ebben az időszakban.

A brazilok 23–20 után egy 4–0-s rohanással döntésre vitték a dolgokat, így készülhetnek történetük első vb-döntőjére.

A döntő két csapata a csoportkörben is összecsapott egymással, akkor is a dél-amerikaiak nyertek, mégpedig 23-18-ra.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG 2013 (SZERBIA)

ELŐDÖNTŐ
BRAZÍLIA–DÁNIA 27–21 (14–10), Belgrád, 7000 néző V: Lah, Sok (szlovénok)
BRAZÍLIA: Nascimento 7, Rodrigues 5, Cavailero, Piedade 4-4, Amorim 3, Rocha 2, Moura, Diniz 1-1
DÁNIA: Fisker, Hansen, Kristiansen, Gravholt 3-3, Thorsgaard, Jensen, Burgaard 2-2, L. Jörgensen, S. Jörgensen, Norgaard 1-1

LENGYELORSZÁG–SZERBIA 18–24 (6–14), Belgrád, 18 326 néző. V: J. Bonaventura, C. Bonaventura (franciák)
LENGYELORSZÁG: Szwed 4, Niedzwiedz, Koniuszaniec, Kulwinska, Semeniuk 2-2, Siodmiak, Grzyb, Kudlacz, Wojtas, Stasiak, Jochymek 1-1
SZERBIA: Lekics 8, Cvijics 5, Damjanovics 4, Zsivkovics, Ognjenovics 2-2, Popovics, Erics, Niszavics 1-1