Cél a sporton keresztül integrálni az értelmi fogyatékossággal élő embereket a társadalomba

Cél a sporton keresztül integrálni az értelmi fogyatékossággal élő embereket a társadalomba

2014. 11. 22.
Megosztás

A Magyar Speciális Olimpia Szövetség közreműködésével rendkívül sikeresen szerepeltek idén ősszel az értelmi fogyatékosok számára meghirdetett Európa Játékokon a magyar sportolók, akik 20 arany-, 20 ezüst- és 26 bronzérmet nyertek Antwerpenben. A mozgalomról, a hazai vonatkozásokról Lengyel Lajos, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja beszélt egy interjúban.

A Magyar Speciális Olimpia Szövetség elnöke, a MOB Fogyatékosok sportjáért felelős szakmai tagozatának tagja a RehabJob.blog-nak azt fejtette ki, az a céljuk, hogy a sporton keresztül intergrálják az értelmi fogyatékos embereket a társadalomba. Magyarországon erre 21 sportág teremt lehetőséget. A következő nagy nemzetközi megmérettetés a 2015-ös Speciális Nyári Világjátékok lesz.

A Special Olympics International az értelmi fogyatékossággal élő emberek nemzetközi szervezete. 1968-ban Eunice Kennedy Shirver alapította Washingtonban. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1988-ban ismerte el a Speciális Olimpia Mozgalmat, mint a világ egyetlen sportszervezetét, amely a nevében viselheti az olimpia kifejezést. Mára már több mint 140 ország található a tagjai között.

"Magyarország - a Magyar Speciális Olimpia Szövetség - 1989 óta vesz részt a mozgalomban, azaz tervezi, szervezi és bonyolítja az enyhe, középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékossággal élő sérült, vagy a halmozottan fogyatékos emberek rendszeres edzés és versenyprogramját. A downos és autista emberek is ide tartoznak. A szervezet célkitűzése világszerte, hogy küzdjön az értelmi fogyatékossággal élő emberek elfogadásáért, és hangsúlyozza egymás megértésének és tiszteletének fontosságát, a sporton keresztül integrálja az értelmi fogyatékossággal élő embereket a társadalomba" - mutatta be Lengyel Lajos.

"Szervezetünk országos, minden megyében vannak szervezeteink. Eddig a legfőbb erőssége a Speciális Olimpiának abban volt, hogy főképp a szociális és rehabilitációs intézetekben élőket mozgatta meg. Ma már a családban élő értelmi fogyatékossággal élő emberekre is kiterjed a tevékenységünk. Szerencsére több százan vannak, akik családban élnek és járnak be egy-egy egyesületbe országszerte. Magyarországon 21 sportág van, 16 nyári és 5 téli sportág. Megegyezik az élsportban jelenlévőkkel. Több hazai sportegyesületünk működik az ország területén, ahol lehet jelentkezni a legkülönbözőbb sportágakra" - tette hozzá az elnök.

Az utánpótlással kapcsolatban elmondta, az óvodás kortól életük végéig biztosítanak versenyzési, sportolási lehetőséget. Októberben indult az óvodáskorúak sportra való nevelése. Négy éves kortól foglalkoznak az értelmi fogyatékossággal élő gyerekekkel.

"Valamilyen intézetben élő gyerekeket érint és a mozgás örömén, a játékos sportban való részvételen keresztül próbáljuk majd őket ránevelni arra, hogy egész életükben sportoljanak. Versenyszerűen nyolc éves kortól sportolhatnak a gyerekek a Magyar Speciális Olimpia Szövetség támogatásával."

"Az értelmi fogyatékossággal élő sportoló különbözik a más fogyatékossággal élő sportolóktól" - folytatta az elnök. "Én két évtizede lassan – amióta ebben dolgozom – azt tapasztalom, hogy bennük a szeretet, a tenni vágyás, az akarat, őszinteség, tisztaság dominál. Azt kell mondjam, hogy talán a Speciális Olimpia az egyetlen a mai világban, ahol még maximálisan érvényesül Coubertin báró álma az olimpiai játékokról, annak eszméjéről. Ezért van az is, hogy a Kennedy család több mindenben nem adja be a derekát a NOB elvárásainak, kéréseinek. A szabályrendszerek is a versenyek tisztaságának megőrzésére törekednek a lehető legteljesebb mértékben. Mondanék egy példát arra, milyenek is a mi sportolóink. A sanghaji nyári olimpián a 4x100-as váltófutásban az amerikai és kínai váltó egymás mellett futott fej-fej mellett és ráadásul egymás melletti pályán. Az amerikai váltó elejtette a botját. Ekkor nem az történt, mint más világversenyen, hogy az ellenfél rohan tovább a győzelemért, hanem a kínai megállt, odaadta a botot. És innen folytatták a küzdelmet" - fejtette ki Lengyel.

A sportvezető arról is beszélt, miben látja a sport jelentőségét ezeknek az embereknek az életében. "Az életfunkcióikat, az életminőségüket javítja, vagy annak romlását gátolja, szinten tartja adott esetben az egészségügyi állapotukat. A sport az életkilátásokat is meghosszabíthatja. A bocsa, a bowling azért jó, mert azoknak,akik kiöregedtek már más sportágakból, abbahagyták az aktív sportolást, ezekben a sportágakban „levezethetnek”. Nagy jelentősége van a fiataloknál, akik akár intézetben laknak, akár családban, akár dolgoznak, akár nem, hogy van egy életcéljuk, elfoglaltságuk, amiben sikert érhetnek el, de örömöt mindenképpen. Én egyébként abban reménykedem, hogy megérem még azt, hogy nem lesz ilyen kemény elválasztás a fogyatékos sport és élsport között."

A teljes interjú ide kattintva olvasható.

(MSOSZ-RehabJob)