Csütörtöktől már nem lehet hibázni a vb-n

2013. 05. 15.

Kedden bejeződtek a H és az S selejtező csoportok küzdelmei a finn-svéd közös rendezésű jégkorong világbajnokságon. Csütörtöktől a negyeddöntőben, már kieséses rendszerben folytatódnak a küzdelmek.

S-CSOPORT

A svájci válogatott kedden is megőrizte veretlenségét a világbajnokságon, és ezzel megszerezte a stockholmi csoport első helyét, miután a csoportkör utolsó, hetedik fordulójában három góllal nyert a jövő évi vb rendezője, Fehéroroszország ellen. A vb meglepetéscsapata a 2. perc elején jutott vezetéshez, majd a 42. percbeli fehérorosz egyenlítést követően a hajrában eldöntötte a mérkőzést. Utóbbi periódusban Julian Walker duplázott, 59:02-nél üres kapus gólja zárta le a találkozót.

Papíron ki-ki mérkőzés volt, a valóságban pillanatok alatt eldőlt a cseh–norvég meccs. Az erősen kezdő Csehország 7–0-ra legyőzte az északiakat, és ezzel lefoglalta az utolsó szabad helyet a negyeddöntőben.
Másfél perc elteltével a csehek emberelőnybe kerültek, és 19 másodpercnyi korongjáratás után Tomás Fleischmann meg is szerezte a vezetést. A csehek kihúztak egy emberhátrányt, majd Fleischmann, a Florida Panthers légiósa bevert még egyet, sőt a 12. percben egy másik tengerentúli légiós, Jirí Tlusty is betalált. A duplázó Fleischmann mellett Tomás Plekanec volt az első harmad hőse: mindhárom gólnál ő adta a gólpasszt.
Az első periódus lövési mutatójához (12:4) hasonlóan alakult a második húsz percé is (13:4), Martin Hanzal és Zbynek Michálek jóvoltából két újabb gól is született. Az utolsó harmad derekán aztán a norvégok megkapták a kegyelemdöfést is: 21 másodperc leforgása alatt Radim Vrbata és Zbynek Irgl is betalált a kapujukba – még csak emberelőny sem kellett hozzá.

A különösebb tét nélküli svéd–dán meccsen ugyan a már kiesett piros-fehérek kétszer is vezetést szereztek Morten Madsen és Kirill Starkov révén (1+1 mindkét játékosnak) révén, de aztán a Vancouverből felejteni érkező Daniel és Henrik Sedin tesópáros egyenlített, Martin Thornberg pedig két góljával eldöntötte a meccset. A svédek jelezték: hokifronton továbbra is háromkoronás fölény jellemzi a skandináv párharcot.

Az „S-ágon” a Kanada–Svédország negyeddöntő mellett Svájc–Csehország mérkőzést rendeznek a legjobb nyolc között.

H-CSOPORT

A nap Szlovákia Egyesült Államok elleni, 4–1-es győzelmével indult, északi szomszédunk ezzel biztosította a helyét a negyeddöntőben, így a negyeddöntőben Finnországgal találkozik, amely az esti összecsapáson épp annyit adott ki magából, amennyit kellett: hosszabbításos győzelmével két pontot szerzett, és legyőzte Lettországot. A lettek Roberts Jekimovs találatával még egyenlítettek a harmadik harmad hajrájában, ám Antti Philström találata a hajrában a házigazda javára döntött.

Németország válogatottja szintén a hosszabbításban ütött góllal 3–2-re legyőzte Franciaországot, és sikerével megszerezte a H-csoport ötödik helyét. A franciák kétszer is vezettek, Christian Ehrhoff 62. percben ütött gólja azonban német győzelmet eredményezett. Ehrhoffnak ez volt a második gólja a meccsen.

A finn jégkorong-válogatott épp annyit adott ki magából, amennyit kellett: hosszabbítás után legyőzte 3–2-re Lettországot, így két pontjával a csoport élére repülve megkaparintotta az első helyet Oroszország előtt.

A finn–szlovák párharc mellett Oroszország–Egyesült Államok negyeddöntőt rendeznek majd Helsinkiben.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG

CSOPORTKÖR, 7. (UTOLSÓ) FORDULÓ

H-CSOPORT, HELSINKI
Lettország–Finnország 2–3 (1–1, 0–1, 1–0, 0–1) – hosszabbítás után
Franciaország–Németország 2–3 (1–1, 1–0, 0–1, 0–1) – hosszabbítás után
Szlovákia–Egyesült Államok 4–1 (2–0, 1–1, 1–0)
A H csoport végeredménye: 1.Finnország 16, 2.Oroszország 15, 3.Egyesült Államok 15, 4.Szlovákia 10, 5.Németország 9, 6.Lettország 7, 7.Franciaország 7, 8.Ausztria 5
Az első négy helyezett bejutott a negyeddöntőbe, Ausztria kiesett.

S-CSOPORT, STOCKHOLM
Dánia–Svédország 2–4 (1–0, 1–1, 0–3)
Fehéroroszország–Svájc 1–4 (0–1, 0–0, 1–3)
Csehország–Norvégia 7–0 (3–0, 2–0, 2–0)
Az S csoport végeredménye: 1.Svájc 20, 2.Kanada 18, 3.Svédország 15, 4.Csehország 11, 5.Norvégia 9, 6.Dánia 6, 7.Fehéroroszország 3, 8.Szlovénia 2
Az első négy helyezett bejutott a negyeddöntőbe, Szlovénia kiesett.

A NEGYEDDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA (mindegyik meccset csütörtökön rendezik)

Finnország–Szlovákia 17.30 ó (Helsinki)
Kanada–Svédország 20.15 ó (Stockholm)
Svájc–Csehország 14.45 ó (Stockholm)
Oroszország–Egyesült Államok 12 ó (Helsinki)

Az elődöntőben a finn–szlovák párharc győztese a Kanada–Svédország találkozó továbbjutójával találkozik, míg a svájci–cseh meccs győztesének ellenfele az orosz–amerikai összecsapásból kerül ki.