Deák Nagy Marcell tragédiák és sérülések után elszántan készül az olimpiára

2016. 05. 15.

A judós Csernoviczki Éva már 2002-ben leírta papírra, hogy milyen pályafutást szeretne. A sportlövő Tobai–Sike Renáta nemrég tért haza egy riói versenyről, a kint szerzett tapasztalatokról mesél. Az atléta Deák Nagy Marcell sérüléséből felépülve, megújulva készül Rióra. Németh Zsanett mindent a bírózásnak rendel alá, elhagyva otthonát, vidékről Pestre költözött, hogy első olimpiáján megvalósítsa önmagát.

Minderről bővebben az M4 Sporton május 16-án, 23:25-től láthatnak.

A harmadik olimpiájára készülő, Londonban bronzérmes Csernoviczki Éva 2008 óta kilenc Európa-bajnokságon szerzett érmet, ebből kettő arany, négy ezüst és három bronz. Minden sikert 48 kg-ban ért el, amit nem mindig egyszerű megtartani. Több csúcsot is tart az érmek tekintetében. Hiszen ő az egyedüli itthon, aki kétszeres Európa-bajnok, világbajnoki és olimpiai bronzérmes cselgáncsozó, az első magyar nő a sportág történetében, aki érmet nyert az ötkarikás játékokon. Ráadásul kilenc éve zsinórban érmet szerez az Eb-ken, erre a judóban még nem volt példa. Harmadik olimpiájáról ismét éremmel szeretne hazatérni. Nem telhetetlen, egy bronzéremmel is megelégedne. Ám titkon az aranyról álmodik! Hiszen a papírra is leírta!

Nagy előny egy sportolónál, ha az olimpia előtt az olimpiai helyszíneken versenyezhet már az ötkarikás játékok előtt. Hiszen ilyenkor megfigyelhetik a sportolók, milyenek a pályák, a körülmények, a távolságok, hogy amikor az év fő versenye miatt visszatérnek, már semmi ne zökkentse ki őket. Tobai Sike Renáta is pont így tett Rióban a minap. Már húsz éve sportlövő-válogatott, ám eddig az olimpiáról mindig lecsúszott. A pekingi kvótája például mindössze egy tizeden múlott. Most viszont ő volt az, aki az egész magyar csapatból elsőként szerzet kvótát Rióra. A biztos indulás tudatában változtatott is a felkészülésén. Élete első olimpiáján 10m-es légpisztoly, és 25m-es sportpisztoly számokban fog indulni.

Deák Nagy Marcellt 15 évesen már a magyar atlétika óriási tehetségeként emlegették, junior Európa-bajnoki címe és junior világbajnoki ezüstérme után 2012-ben már a felnőttek között lett Európa-bajnoki második, húszévesen pedig kijutott a londoni olimpiára. Utána azonban a felfelé ívelő pályafutását sajnálatos események törték meg. Nevelőedzője, Benkő Ákos hosszas betegség után 2013-ban elhunyt, majd sorozatos sérülések akadályozták a felkészülését. A legnagyobb tragédia tavaly érte, amikor tragikus hirtelenséggel elvesztette az édesapját. Ez azonban arra ösztönzi Marcit, hogy adjon magának még egy esélyt, hogy megmutassa, mire képes még, ezért elszántan készül Rióra.

Németh Zsanett a második magyar női birkózó, aki olimpián szerepelhet. A fiatal sportoló önbizalmának jót tett, hogy közvetlenül a birkózók kvalifikációs versenysorozata előtt, megnyerte az U23-as Európa-bajnokságot. Több sportágat is kipróbált - motocross szeretetét például édesapjától örökölte - de a csapatsportok nem feküdtek neki igazán. Bár a riói repülőjegy már a zsebében van, keményen edz és versenyeken is indul, hogy a legjobb formáját hozhassa.

(utrioba.hu, fotó: MTI/Kollányi Péter)