Douchev-Janics Natasa bronzérmes, Dudás Miklós hatodik 200m-en

2012. 08. 11.

Szombaton a kajak-kenu versenyek befejezéseként a 200m-es sprint számok döntöit rendezték meg az olimpián.. Minden számban rendeztek "B" és "A" döntőt is. A magyar csapat két "A" és egy "B" döntőben volt érdekelt.

Az ifjúsági világbajnok, 21 éves Dudás Miklós már a pénteki előcsatározások során is rendkívül bátran lapátolt, elő- és középfutamában is harmadik lett, s többek között olyan riválisokat utasított maga mögé, mint az aktuális világbajnok lengyel Piotr Siemionowski (ő végül be sem került a fináléba) és a szám korábbi egyeduralkodója, a német Ronald Rauhe.

A Bomba Angyalföldi VSE fiatal kajakosa előzetesen a döntőbe jutást, illetve a pontszerzést célozta meg, pénteki produkciója után azonban "megjött az étvágya", s azt mondta: mindent beleadva megpróbál dobogóra kerülni.

A fináléban aztán jól rajtolt, tartotta a lépést a legjobbakkal, de a harmadik helyre nem tudott odaérni: szoros befutó után hatodik lett. A győzelmet - a hazai közönség nagy örömére - a brit Ed McKeever szerezte meg.

Dudás Miklós:
"Maximálisan elégedett vagyok, hiszen 21 évesen, életem első olimpiáján pontszerző lehettem. Abszolút nem zavart az erős szembeszél.
Viszonylag nagy testűnek és nehéznek számítok, és ez kedvező a nagy szélben. A rajtom is nagyon jól sikerült, és köszönet a pszichológusomnak, akivel nagyon sokat beszélgettünk erről. Itt az olimpián pedig végig jól rajtoltam. A pénteki futamban még jobban mentem, és azt reméltem titokban, hogy szerencsével még a dobogót is elérhetem. Sokat tudok fejlődni még, és hiszem, hogy a riói olimpián már az aranyéremért harcolhatok. A következő négy évemet erre teszem fel. Nagyon jó érzés volt, hogy ilyen sok magyar szurkoló látogatott ki, még a hideg is kirázott a bemutatáskor, és remélem, tudtam nekik egy kis örömet szerezni a hatodik helyemmel."

Az 1000 méteren címvédőként hatodikként záró kenus Vajda Attila a B döntőben szállt vízre 200-on, s ott a harmadik helyen ért célba, azaz összesítésben 11. lett.
A 29 éves, szegedi versenyző 1000 méteres menőként nehezen alkalmazkodott a sprinttávhoz, a 200 nem igazán az ő száma, nem is készült rá külön.

Vajda Attila:
"Nagyon örülök a B-döntős harmadik helynek, hiszen nem ez a legerősebb számom, és így is sikerült több neves riválist megelőznöm. Jó volt a rajtom, jól bírtam erővel. Iszonyú jó érzés volt ennyi magyar szurkoló előtt szerepelni, köszönöm nekik, hogy bíztattak. Az összesítésbeli 11. helyem nem rossz, megérzésem szerint nem minden magyar sprinter tudta volna ezt megcsinálni."

Douchev-Janics Natasa a Démász-Szeged 30 éves lapátforgatója csütörtökön ezüstérmes lett Kovács Katalinnal 500 méteren, majd pénteken favorithoz méltó magabiztossággal, elő- és középfutamát is megnyerve biztosította helyét a legjobb nyolc között a legrövidebb távon. Már akkor látszott ugyanakkor, hogy a fináléban nagyon nehéz dolga lesz, mivel ellenfelei is rendkívül gyorsak. A legjobb idővel az aktuális világbajnok új-zélandi Lisa Carrington került a fináléba, Douchev-Janicsé volt a második eredmény.

A döntőben rajtuk kívül az ukrán Inna Oszipenko-Radomska, a spanyol Teresa Portela Rivas, a brit Jess Walker, az orosz Natalja Lobova, a lengyel Marta Walczykiewicz és a portugál Teresa Portela készülődött a rajtra az Eton Dorney központban, ahol a tömött lelátókon ezúttal is rengeteg magyar foglalt helyet és hallatta a hangját. A drukkerek között ott volt Áder János köztársasági elnök, Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke és a kajak-kenu válogatott összes többi tagja is.

A rajt előtt szinte tapintani lehetett a feszültséget, a tribünön ülők visszafojtott lélegzettel várták a startot. Néhány pillanat után aztán kilőtt a mezőny, a magyar ezúttal közepesen rajtolt, féltávnál pedig Walczykiewicz vezetett. A hajrában aztán jött Carrington és Oszipenko-Radomska, és Douchev-Janics is egyre feljebb kapaszkodott, de végül a győzelemre nem volt esélye. Az arany az új-zélandié, az ezüst pedig az ukráné lett. A klasszis magyar versenyző így egy-egy ezüst-, illetve bronzéremmel távozhat a brit fővárosból.

A háromszoros olimpiai bajnok Douchev-Janics tavaly kislánya születése miatt nem indult a szegedi vb-n, előtte azonban 2007-ben, 2009-ben és 2010-ben is megnyerte ezt a számot a világbajnokságon, idén júniusban pedig Európa-bajnok lett Zágrábban.
Douchev-Janics Natasa:

"Amikor kimentem a pályára, nem éreztem magamban azt az erőt, amit szoktam. Lehet, hogy túl nagy volt a szél, és ez zavart. Nem gondoltam volna, hogy ilyen körülmények fogadnak majd a pályán. Menet közben pedig, amikor éreztem, hogy nem megy úgy a hajó, a második helyben reménykedtem, de sajnos nem sikerült. Két éremmel térek haza, de sajnos a legfényesebb nélkül. Más biztosan örülne, hogy kétszer dobogóra állhat. Most végig kell gondolnom, mit kell másként csinálnom. Azt érzem, hogy a koromhoz képest túl sokat versenyeztem az idén, és talán emiatt maradtam le az aranyról kétszer is. Kicsit elment a kedvem a kajakozástól..."

férfiak
K-1, 200 m, olimpiai bajnok: Ed McKeever (Nagy-Britannia) 36.246, 2. Saul Craviotto Rivero (Spanyolország) 36.540, 3. Mark de Jonge (Kanada) 36.657,...6. DUDÁS MIKLÓS 36.830
C-1, 200 m, olimpiai bajnok:Jurij Cseban (Ukrajna) 42.291, 2. Jevgenij Shuklin (Litvánia) 42.792, 3. Ivan Stil (Oroszország) 42.853,...11. VAJDA ATTILA
nők:
K-1, 200 m, olimpiai bajnok: Lisa Carrington (Új-Zéland) 44.638, 2. Inna Oszipenko-Radomska (Ukrajna) 45.053, 3. DOUCHEV-JANICS NATASA 45.128