Eb-bronzérmes a női válogatott, Montenegró Európa trónján, bemutatták  a 2014-es EB logóját

Eb-bronzérmes a női válogatott, Montenegró Európa trónján, bemutatták a 2014-es EB logóját

2012. 12. 16.

Az Európa-bajnokság gólgazdag bronzmérkőzésén hatvan perc sem hozott döntést, ám hosszabbításban vért izzadva vertük Szerbiát, így nyolc év után érmet nyertünk a kontinenstornán. Egy fantasztikus kézilabdás évet zárt le a női válogatott egy fantasztikus eredménnyel!

Mint ahogy általában a nagy tornák bronzmérkőzései, úgy a magyar-szerb „csalódottak csatája” is felszabadult játékot hozott mindkét oldalról az első félidőben. A góllövő gépezetek nehezen indultak be, ám aztán a13. percig fej-fej meleltt haladva a szerbek háromgólos vezetésre tettek szert Ogjenovics vezérletével (6-9). Ezután Tomori és Görbicz góljaival egyenlítettünk, majd fordítottunk is 12-11-re, de itt még közel sem ért véget a gólpárbaj. Rédei-Soós mellett Vincze megoldásai is ültek, elhúztunk 19-16-ra, végül az első játékrészt kétgólos előnyben zártuk.

A fordulást követően sem adták alább a csapatok, potyogtak a gólok, a két gárda negyven perc alatt ötvenszer zörgette meg a hálókat. A védekezéssel nem különösebben foglalkoztak a felek, tíz percig őriztük a háromgólos előnyünket, ám Eric és Filipovic góljaival a szerbek egyenlítettek (26-26). Görbicz hetesével visszavettük a vezetést, majd a szélről is mertünk vállalkozni, így kettővel ismét a szerbek előtt jártunk negyedórával a vége előtt. Az utolsó rész viszont egy merő krimi volt: vezettünk, előnyünk volt, de bosszantó hibákat is elkövettünk, így a szerbek felkapaszkodtak. Még Másfél perccel a vége előtt is vezetünk kettővel, de a hajrában több hiba csúszott támadásainkba is. 33-33 után Karl Erik Böhn időt kért, tíz másodperccel a vége előtt lehoztuk kapusunkat is, de Tomori fölé lőtte a helyzetet.

Hosszabbítás következett, amit nem kezdtünk jól, de a kétszer öt perc során volt lélekjelenlétünk, és az elfáradó szerbek ellen tudtunk újat húzni. 38-37-es vezetésnél a keveset játszó Görbicz bedobta a hetesét, majd Szekeres is labdát szerzett és ziccert értékesített, Kiss Éva bravúrokat mutatott be, Tomori pedig egy életerős bombával tette fel a koronát az Eb-szereplésünkre. Bronzérmet nyertünk, nyolc év után újra!

Karl Erik Böhn: - Nagyon büszke vagyok a játékosaimra, az egész tornán, és a bronzmeccsen nyújtott teljesítményük miatt. Fantasztikus csatát nyertünk Szerbia ellen, az a csapat nyert, amelynek a kapusa előbb kapta el a fonalat a hosszabbításban. Tipikus bronzmeccs volt, sok góllal.

Görbicz Anita: - Két vereség után össze kellett magunkat kapni, sikerült. Mindig volt valaki, aki új lendületet adott a csapatnak. Sajnos, sokáig nem jól védekeztünk és a kapusok sem jeleskedtek, ám Kissn Éviek a hosszabbításban már remekül ment. Rédei-Soós Viki is parádés volt, őt mindenképpen ki kell emelnem!

Tomori Zsuzsanna: - Nagyon együtt volt a csapat, az sem zavart minket, hogy a szerbek a legvégén egyenlítettek. A hosszabbításban is volt olyan, aki képes volt gólt dobni közülünk. A végén a jobb csapatnak volt szerencséje.

Szekeres Klára: - Élvezetes meccset játszottunk, sok góllal. Tudtuk, hogy extrát kell nyújtanunk, ha éremmel akarunk hazamenni. Köszönöm mindenkinek, aki tett a sikerért, csapattársaimnak, a stábnak, a szövetségnek, a támogatóknak!

Rédei-Soós Viktória: „Azt hiszem, ez volt életem mérkőzése. A norvégok elleni vereség után is tudtuk, hogy erősek vagyunk, és most megmutattuk, hogy a szerbek ellen saját közönségük előtt is tudunk nyerni.”

Vérten Orsolya: „Bíztam benne, hogy nem esünk kétségbe, amikor a végén jött az egyenlítés. Összeszedtük magunkat, fejben is ott voltunk a hosszabbításban. Nagyon bíztam magunkban, és az egész tornán mutatott teljesítményünknek is örülök.”

Sasa Boskovic, a szerbek szövetségi kapitánya: „Sajnálom, hogy nem tudtunk érmet szerezni saját szurkolóink előtt, mert az egész tornán remekül játszottunk. Most egy picivel szerencsésebbek voltak a magyarok.”

Női Európa-bajnokság, a 3. helyért:
MAGYARORSZÁG-SZERBIA 41-38 (33-33, 21-19) - hosszabbítás után, Belgrád, játékvezetők: Gusko, Repkin (fehéroroszok).
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss (kapusok), Bódi 1, Bulath, Görbicz 6 (6), Klivinyi, Kovacsics, Kovacsicz 3, Rédei-Soós 9, Szamoránsky 3, Szekeres 3, Szucsánszki 3, Tomori 8, Triscsuk, Vérten 2, Vincze 3
SZERBIA: Risovics, Tomasevics (kapusok), Damnjanovics 2, Dmitrovics 3, Erics 3, Filipovics 5, Krpez 1, Lekics 7 (2), Liscsevics, Milosevics 2, Nisavics 1, Ognjenovics 7 (1), Pop-Lazics 1, Popovics 4, Rajovics, Sztoiljkovics
Kiállítások: 2, ill 8 perc. Hétméteresek: 6/6, ill. 4/3.

Új név Európa élén: Montenegró a bajnok

A női Eb döntője sem dőlt el a rendes játékidőben, Montenegró és Norvégia harca a torna legjobb mérkőzését hozta. A két csapat fej fej mellett haladt végig, egy percre sem volt nyugta egyik válogatottnak sem, az eredmény sokszor fordult - ez kétszeri hosszabbításba torkollott. Ám míg a rendes játékidő végén a montenegróiak packázták el az arany lehetőségét, addig a norvégok a második ráadás hajrájában kaptak egy kiállítást, és ekkor Radicevicék sorozatban három góllal mindent eldöntöttek. Montenegró visszavágott a londoni olimpiai döntőbeli vereségért, és története során először ülhetett fel Európa trónjára megszakítva ezzel a norvégok 2004 óta tartó hegemóniáját.

Női Európa-bajnokság, döntő:
NORVÉGIA-MONTENEGRÓ 31-34 (28-28, 24-24, 11-12), Belgrád, játékvezetők: Lorente, Serradilla (spanyolok)
NORVÉGIA: Lunde-Haraldsen, Solberg (kapusok), Alstad 11 (1), Björndalen 2, Breivang 1, Edin 4 (1), Frafjord, Gosse 1, Herrem 2, Jakobsen, Löke 5, Lunde-Borgersen, Naess, Oftedal, Riegelhuth Koren 2, Sulland 3
MONTENEGRÓ: Barjaktarovics, M. Vukcsevics (kapusok), A. Bulatovics 2, K. Bulatovics 8 (3), Dokics 1, Jovanovics 2, Klikovac, Knezsevics 10 (1), Lazovics 1, Mehmedovics, Miljanics 3, Nikcsevics, Pavicsevics 2, Radicsevics 5, Toskovics, S. Vukcsevics

beállós: Heidi Löke (norvég)
jobb átlövő: Katarina Bulatovic (montenegrói)
jobbszélső: Jovanka Radicevic (montenegrói)

legjobb védekező játékos: Anja Althaus (német)
legértékesebb játékos: Anja Edin (norvég)

Bemutatták a 2014-es magyar - horváth közös rendezésű EB logóját

December 16-án, a szerbiai Európa-bajnokság utolsó napján Belgrádban a Magyar- és a Horvát Kézilabda Szövetség, illetve a 2014-es magyar-horvát közös rendezésű női Európa-bajnokság szervezési feladatait ellátó projektcég ünnepélyes keretek között bemutatta a torna logóját.
Az eseményen a Magyar Kézilabda Szövetség képviseletében Vetési Iván elnök, valamint a projektcég vezetője, Borsos Attila, a horvátok részéről Sandi Sola szövetségi elnök hívta meg a csapatokat és a szurkolókat a két év múlva sorra kerülő kontinenstornára.
A XI. női kézilabda Európa-bajnokságra 2014. december 7-21. között kerül sor.
Az ünnepélyes eseményen Vetési Iván megajándékozta Jean Brihault-t, az Európai Kézilabda Szövetség elnökét.

(Forrás: kezi.hu, Fotók: Illyes Tibor)